Kovy vstřebávané plícemi-
olovo a kadmium
Olovo a kadmium jsou neesenciální (lidský organismus je nepotřebuje k životu) prvky a pro člověka jsou toxické. Nacházejí se ovšem v organismu každého z nás. Průměrný člověk má v těle asi 120 mg olova a 50 mg kadmia. O tom, zda se budou tyto prvky spolupodílet na chronických zdravotních obtížích, rozhoduje pouze míra jejich koncentrace v těle. Oba prvky se do organismu dostávají převážně plícemi.
OLOVO
velmi jedovatý prvek dokonce i v dávkách pod 1 mg denně. Velmi lehce proniká membránami buněk lidského těla a pak se hromadí v kostech ,játrech, ve slezině. Když se dostane do krve, způsobuje zánik červených krvinek. Hlavní přenašeč kyslíku – hemoglobin- přestává plnit svoji funkci a srdeční sval dostává méně kyslíku. Kumulace olova v kostech a ve slezině může vyvolat poruchy krvetvorby v kostní dřeni , poruch imunity , leukémii a další druhy rakoviny.
Hlavními zdroji olova jsou některé barvy, potrubí ( rozvody vody ve starších domech) výfukové plyny z automobilů, průmyslové znečištění ovzduší a cigaretový kouř. Dalšími zdroji olova jsou některé potravní doplňky a prostředky lidové medicíny pocházející zejména z Asie ( ekologické myšlení v některých asijských zemích je totiž hluboce zaostalé , bez ohledu na rychlosti jejich rozvoje ) amatérské odlévání olověných předmětů a větší používání olova v průmyslové výrobě ( akumulátory , barviva , střelivo , rentgenové záření , keramické výrobky … ) které vede k větší koncentraci olova v průmyslových odpadech- touto cestou se olovo dostává do životního prostředí. Vdechované olovo je mnohem nebezpečnější než olovo, které se dostane do organismu přes zažívací trakt. Otravou olovem jsou tak ohroženi hlavně obyvatelé velkých měst, automechanici, malíři i tiskaři.
DĚTI
jsou tím vystavené působení toxických zplodin a může tak docházet k chronické otravě olovem. Byla prokázaná souvislost mezi hyperaktivitou a zvýšeným obsahem olova v krvi. Toxickým vlivem olova trpí nervové buňky dítěte, se nervozitou, únavou, apatií a někdy ústí do hyperaktivity či celkové zpomalení mentálního vývoje. Olovo rovněž oslabuje imunitu a blokuje přenos důležitých prvků a to především působení zinku a mědi. Hlavní toxicita olova spočívá v tom, že si jej tělo plete s vápníkem a tedy olovo ukládá na stejná místa zejména do kostí. Dospělý člověk tedy má 95% olova uloženo v kostech a tím se výrazně podílí na vzniku osteoporózy Olovo má poločas rozpadu -v kostech se udává více jak 28 let, některé studie hovoří dokonce o 50 letech. Logický závěr-čím starší člověk tím větší koncentrace olova s přibývajícím věkem.
Mezi projevy toxicity olova v lidském organismu především patří:
Bolesti hlavy
únava
svalové slabosti
chudokrevnost- nedostatek železa
snížené soustředění
podrážděnost
vysoký krevní tlak
snížená činnost štítné žlázy
ledvinové obtíže,
bolesti a ztížené pohyby kloubů, deprese a úzkostné stavy.
Přítomnost olova v mozku dítěte pak může být příčinou těchto problému :
Mentální zaostalost
zhoršená schopnost učit se novým věcem
vyjadřovací a řečové schopnosti
nižší IQ-lehce pod průměr
hyperaktivita či naopak letargie
problémy s chováním
Závažná intoxikace olovem může vést až k poškození jater, ledvin.DETOXIKACE : Odbourání olova .
Pro odbourávání olova použijeme preparát JoalisAntimetal Pb.
Při jeho užívání má pacient daleko větší potřebu příjmu tekutin. V oblasti ledvin může cítit tlaky a ledviny více pracují. Mohou být bolesti kostí, trnutí zubů a bolest hlavy hlavně v zátylku, několikadenní větší únava, kovové pocity v ústech. Po několika dnech tyto obtíže ustávají.
Kadmium
Jeho hlavním vylučovacím zařízením jsou ledviny. Hlavním vstřebávacim orgánem jsou plíce, které jsou kadmiem poškozovány. Je to nebezpečný prvek tzv. BUNĚČNÝ JED který kolem nás stále přibývá- ve vzduchu, v pitné vodě, v předmětech denní potřeby v barvách hnojivech a i v potravinách . Asi třičtvrtě vyprodukovaného kadmia se spotřebuje na výrobu NiCD baterií, většina zbývajícího pak na pigmenty-kadmiová žluť, kadmiová červeň a podobně, povrchové úpravy kovů a jako stabilizátory pro plastické hmoty .Také se používá jako příměs do pájek. Hromadí se především v játrech zvířat. Vyskytuje se i v cigaretovém kouři a ve výfukových plynech protože se přidává do motorových olejů a benzinu.
Průmyslem znečištěné ovzduší je dalším a nezanedbatelným zdrojem kadmia. Do ovzduší se kadmium dostává především z tepláren, elektráren spalujících fosilní paliva, z domácích kotelen (nešetrné spalování domácího odpadu, spalovny komunálního odpadu, svařování či pokovování olova , zinku a mědi kadmiem. Dále je obsaženo ve fosforečnatých hnojivech a proto zamořuje i rostliny. Další příčinou pomalé otravy kadmiem je používání staršího smaltovaného nádobí ,kadmium se dříve používalo k natírání smaltu. Usazuje se především v ledvinách a cévách , včetně mozkových a může u dětí způsobovat poruchy učení, pozornosti, únavu a jiné problémy.
Kadmium může vyvolat celkový problém ale nemusí být jeho jedinou příčinou jak to známe z detoxikace.
Kadmiové problémy:
poškození ledvin
velké množství bílkovin v moči
nedostatek vápníku
kosti klouby a svaly-poškození již výše uvedeno
rakovina prostaty
poškození varlat
neplodnost u mužů,
rakovina plic
rozedma plic
zmodrání kůže a sliznic- cyanóza,
malátnost
tachykardie
svalová slabost-nízká hladina fosfátů v krvi v důsledku poškození ledvin
ztráta čichu
dna
řada těchto příznaků vzniká třeba až po 20 letech ukládání malého množství kadmia do organismu.
DETOXIKACE : Vyloučení kadmia
Preparát Antimetal Cd
Dočasné projevy detoxikace :
Bolest plic
tlak v ledvinách a větší nucení na močení
vyrážka
melancholická nálada-(smutek je spojen s plicním okruhem )
Oba tyto preparáty
Joalis Antimetal Cd
patří do zlatého fondu přípravků Joalis , neboť jak bylo řečeno v této civilizaci detoxikace od olova a kadmia se týká každého z nás a to bez výjimky. Odstraněním těchto látek z organismu výrazně posílíme a prospějeme svému zdraví.