Benedikt lékařský

 
Zázračný prášek pro růst nového těla

 Cnicus benedictus-Benedikt lékařský 

Na první pohled vypadá tato rostlinka- bodlák- velmi nepřátelsky, neboť její listy připomínají potrhanou látku, plnou ostnů. Když se s ní ale člověk blíže seznámí, pozná, že není tak zlá. Jako léčivá rostlina je benedikt známý už od starověku. Velmi si ho také cenil středověký lékař a bylinář Mattioli, který píše že, když hnisavé nebo rakovinné nádory zničí maso až na kost, po posypání práškem z benediktu, naroste nové. 

Měl pravdu, protože benedikt je dodnes, pro své protibakteriální, protivirové a proti nádorovému působení považován za jeden z nejúčinnějších léků proti všem druhům rakoviny.  Při vnějším použití můžeme přikládat šťávu z rostliny na rány např. po operaci rakoviny, prsu, kůže, nebo posypávat rány práškem z rozmačkané drogy podle středověkého receptu.Na prvním místě se ale používá na všechny nemoci žaludku a trávicího traktu. Výborně léčí poruchy trávicího traktu, plynatost, žaludeční a dvanácterníkové vředy, nemocem jater, žlučníku a slinivky břišní, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje chuť k jídlu, čemuž odpovídá i jeho značně hořká chuť. 

Na tyto nemoci je dobré ho používat v kombinaci s jinými bylinami. Benedikt má i několik jiných dobrých vlastností. Posiluje srdce a nervy, tonizuje celý organismus, má schopnost podporovat vylučování kyseliny močové, čímž pomáhá při dně a revmatismu.  Silný odvar slouží k omývání bolestivých míst při pásovém oparu. Jeho zvláštností je, že je to jediná bylinka, která se podává při brucelóze. Je to vzácná ale choroba, která se přenáší na člověka ze zvířat, a ženy postižené touto chorobou nemohou donosit dítě.Při vnitřním užívání benediktu je nutné dávat pozor na dávkování, silnější odvar vyvolává zvracení. Benedikt se nedoporučuje při plicních chorobách, zvláště při zápalu plic a ženám v těhotenství.

zdroj zbynekmlcoch.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.