Heřmánek pravýKaždý čaj vylepšíš heřmánkem

 Chamomilla recutica-Heřmánek pravý
 
I když květy heřmánku nevynikají krásou, těší se takové všeobecné úctě, že vzhled v tomto případě není rozhodující.
Heřmánek je pouze jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho všichni jako universální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním účinku a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Navíc se používá do čajů, na všechny druhy zánětů, při poruchách menstruace, proti různým křečím a na zmírnění bolesti. Velmi dobře účinkuje v dětském organismu, v malém množství se přidává téměř do všech čajů pro děti.
Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově zklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití. Silný nálev se doporučuje na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod.
Osvědčilo se posypání mokvajících ekzému a špatně se hojících ran z jemně roztlučených sušených květů. Velmi dobře se uplatňuje heřmánek jako součást inhalací při chřipkách a rýmách, zánětech průdušek, i jako přísada do různých bylinných koupelí.
Praktické je používání heřmánku ve formě tinktury. Přidáním jedné kávové lžičky můžeme heřmánkovou tinkturou vylepšit již hotový čaj. Zevně používáme tinkturu na rány a kožní defekty, zředěnou na kloktání a výplachy, přidáním rovněž do inhalací a koupelí, atd.
 
zdroj zbynekmlcoch.cz
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.