Jalovec obecnýDobrá dezinfekce nejen v borovičce

Jalovec obecný-Juniperus communis

Léčebná sláva jalovce začala již ve středověku, kdy Arabové vyráběli pověstná jalovcová povidla, uváděná v některých starších lékopisech dodnes. Plody mají tak silné dezinfekční účinky, že v dobách středověkých epidemií neonemocněli lidé, kteří během dne žvýkali bobulky jalovce. I dnes kdy takové epidemie nehrozí je dobré postupně a nalačno rozžvýkat 5- 10 jalovcových kuliček pro celkové pročištění organismu. Hlavní léčebné použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště při bílkovině v moči.(spolu se zlatobýlem, břízou a vřesem.) Jalovec se přidává do močopudných čajů a také do směsí na dýchací orgány. Zlepšuje látkovou výměnu v kloubech, což spolu s močopudnými účinky ho předurčuje k léčení kloubního revmatismu. Je dobrý i při srdeční slabosti na odvodnění organismu (spolu s krušinou a libečkem) a při různých kožních chorobách. Před použitím je vhodně plody rozdrtit, lépe se vylouhují účinné látky.
Jalovec má i nepříjemné vlastnosti! Proto se nesmí překročit dávkování. V žádném případě ho nesmějí užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvláště při zánětu ledvin a je nebezpečný pro těhotné ženy.
Z plodů jalovce se připravuje oblíbená koupel nebo jsou přísadou do léčivých koupelí, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Taková koupel neuvěřitelně posiluje tělo.

zdroj zbynekmlcoch.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.