Medvědice lékařská

 

Medvědi mají určitě zdravé ledviny
Arctostaphylos uva-ursi-Medvědice lékařská


Tato vždy zelená, vzácná rostlina se tak podobná brusince, že je velmi těžké je rozeznat.Jméno vzniklo z pozorování, že si její plody oblíbili medvědi.Avšak zatímco je brusinka v přírodě běžná, medvědice se vyskytuje zřídka.Domovem medvědice jsou severní území u polárního kruhu, kde ji Laponci rádi konzumují a listy používají jako tmavé barvivo.Od třináctého století se uvádí v anglických herbářích a ordinovali ji i středověcí lékaři.
Medvědice má jen jedno, zato velmi důležité a těžko nahraditelné uplatnění. Patří mezi nejlepší rostliny na ledvinové choroby.Silně dezinfikuje močové cesty, tím účinně pomáhá při zánětech a hnisu v moči, prospívá při písku a kamenech v močových cestách, při tuberkulóze ledvin a močení krve.
Před léčením všech těchto nemocí je však nutné konzultovat stav s lékařem, neboť medvědice se smí používat jen tehdy, pokud je moč zásaditá.Čaj z medvědice se také osvědčuje i při průjmových onemocněních, protože působí na sliznici trávicího traktu, má stahující a protizánětlivý účinek.Medvědice obsahuje také rozličné nepříznivě působící látky, proto ji NIKDY neužíváme samostatně,vždy jen ve směsi s jinými rostlinami a ne déle než 10-14 dní. 
Její účinné látky se vysokou teplotou ničí, proto připravujeme jen teplý nálev, nebo vlažný macerát.
 
zdroj zbynekmlcoch.cz


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.