Měsíček lékařský

 


Největší zlo pošimráš měsíčkem
 
Calendula officinalis-Měsíček lékařský
 
Žluté a zářivě oranžové květy měsíčku, kdo je by neznal, jsou krásné a efektní, přitom velmi dlouho kvetou a dobře se drží i ve váze, proto jeho oblíbenost je oprávněná. Tmavé oranžové květy jsou účinnější než květ žlutý.
Hlavní léčebné použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na těžko se hojící rány a vředy, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních, bolestech okolo nehtů, což také mohlo dát základ jeho slovenskému pojmenování (nehtík lékárský).
Květní plátky rozvařené v sádle jsou velmi dobré na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, osvědčují se také proti plísním na nohou. V těchto případech je působení měsíčku jako u arniky.
Pro jeho široké léčebné účinky se doporučuje použití do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice se využívá jeho schopnost zjemnit pleť. Zajímavou vlastností měsíčku je, že při každém vnějším použití podpoří jeho účinky i vnitřní užívání, to znamená pít současně měsíčkový čaj v obvyklém dávkování.Při vnitřním užití se účinnost měsíčku rozšiřuje i na choroby jater a žlučníku.
Patří mezi nejlepší rostliny, pokud jde o prevenci rakoviny a podporu její léčby, především rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy kůže a prsu.
Pro ženy je významný tím, že tlumí bolesti v době menstruace, týden před jejím začátkem je třeba pít denně obvyklou dávku měsíčkového čaje. Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku úplný, má schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu a zlepšovat činnost srdce.
Při tolika dobrých vlastnostech má ještě jednu navíc- můžeme bez obav užívat i dlouhodobě.
 
zdroj zbynekmlcoch.cz
 
 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.