Pelyněk pravý

 


Pokud všeho moc škodí tak, i pelyňku
 
Artemisia absinthium-Pelyněk pravý
 
Abychom ocenily krásu rostlin, musí existovat i rostliny obyčejné nepěkné, vedle nichž ty krásné mohou vyniknout. Takový osud postihl i ubohý pelyněk.
Rostlina nemá pěkné ani listy, ani květy, jimiž by se mohla pyšnit. Dokonce i nepříjemná chuť pelyňku se stala symbolem všeho hořkého. Možná i proto se pelyněk nastěhoval na místa svému vzhledu přiměřená- smetiště,rumiště, staré náspy a jiné neatraktivní lokality.Avšak jak to často bývá i u lidí,nelze soudit podle zevnějšku-opravdové hodnoty se skrývají uvnitř.
Pokud pelyněk každý zná,tak právě proto patří mezi naše kmenové léčivé rostliny. Jako léčivá bylina byl již dobře znám ve starověkém Egyptě a Řecku, a od té doby se stále využívá i jeho hořkost. Je to skoro nejvíce hořká bylina a to jí předurčuje především k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při chorobách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku.
Odstraňuje křeče trávící soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity.Při používání pelyňku je však třeba opatrnosti, užívat raději méně, neb je silný a trochu zákeřný. V malých dávkách totiž droga uklidňuje, v silnějších vyvolává nervozitu.Pelyněk je nebezpečný pro těhotné ženy a působí jako druh návykové drogy, která může zavinit i těžké poškození zdraví. Proto bylo zakázáno vyrábět kdysi oblíbená pelyňková vína a destiláty.
 
zdroj zbynekmlcoch.cz
 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.