Přeslička rolní

 


Pro velký úklid je třeba metlička z koňského ohonu

Equisetum arvense- Přeslička rolní

Zvláštní tvar přesličky přirovnává rostlinu v latinském pojmenování -equisetum - ke koňskému ocasu.
Celá řada starých receptur, svědčí o tom, že přeslička byla populární již ve starověku a od té doby nachází velmi široké léčivé uplatnění. Má dva vynikající účinky, v nichž ji nelze nahradit.
První účinek spočívá v tom, že je značně močopudná a s tím je spojená schopnost rozpouštět močové kameny. Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismu, to se současným čištěním krve můžeme přirovnat k velkému úklidu. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně a revmatismu a loupání v kloubech. Druhým neméně důležitým použitím přesličky je její výborná schopnost zastavovat krvácení. To ji spolu s turankou a kokoškou pastuší tobolkou řadí mezi nejlepší byliny tohoto druhu.
Zastavuje krvácení z ran, hemeroidů, ženských orgánů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve.
Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, bylina může mít i nepříjemné vedlejší účinky. Velmi časté a osvědčené je vnější použití přesličky.
Droga má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je universální přísadou do různých koupelí.
 
zdroj zbynekmlcoch.cz

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.