Cordyceps sinensis pod lupou

tibetský klenot CORDYPCEPS SINENSIS  pod lupou

Dle posledních výzkumů  2005 vykazuje Cordyceps tyto efekty:

Stimuluje produkci steroidů a má kortikoidní účinky ( alergie, ekzémy, nefrotický syndrom,autoimunitní onemocnění jako je lupus, sklodermie, vaskulitida apod)

Zabraňuje růstu nádorových buněk (rakovina , leukémie)

Imunostimulační a imunomodulační účinky ( opakované infekce, autoimunitní onemocnění)

Antioxidační a život prodlužující účinky (zabraňuje tvorbě volných radikálů, snižuje LDL cholesterol a krevní tuky)

Protiúnavové a protistresující účinky ( přirozený doping u sportovců, u fyzicky či duševně vyčerpaných dětí)

Stimuluje produkci testosteronu ( impotence, ztráta libida, nemožnost erekce či orgasmu)

Regeneruje jaterní tkáň ( chronický zánět jater, cirhóza, hepatitis B)

Zlepšuje metabolismus glukózy ( diabetes)

Nemá vedlejší účinky na organismus ani při dlouhodobém podávání

Cordyceps sinensis
se vyskytuje ve vysokohorské Číně: v provincích Sečuán, Juňnan, Cinchaj a Tibet. V zimním období žije v zemi jako houba ve formě kokonu. Dochází u něho k růstu podhoubí, které s příchodem letního období vyrůstá ze země ven, a cordyceps vytváří plodnice. V letním období vystřeluje z dceřinné cysty spóry , které se usazují na housence motýla a začínají zde žít jako parazit. Nakažená housenka se zahrabává do země. V zimě chitinový obal housenky zůstává neporušený a houba postupně vyplňuje celé její tělo. Cordyceps žije ve vysokých horách, ve výšce 3500 m nad mořem. Housenka, na které žije cordyceps má extrémně vysokou schopnosti přežití. Živí se oddenky vysokohorských rostlin, včetně takových jako jsou např. Hořec, Astragal. Cordyceps během dvouletého vývoje v zemí snáší dlouhé hladovění, chlad a nedostatek kyslíku. Pěstuje se uměle také v Hong-Kongu a na vysočině Cameron v Malajsii.

Historie použití cordycepsu v Číně jako prostředku k upevnění zdraví a prevence se počítá už na více než 1200 let. Před mnoha stoletími Činané znali cordyceps jako "zázračné boží dílo", jako talisman. Jak hovořili čínští lidoví léčitelé, cordyceps pomáhá lidem zbavovat se množství chorob. Cordyceps čínský (Cordyceps sinensis) – je jako živá bytost. Je možné ho zařadit ke skupině flóry, tak jako ke slupině fauny. Jeho forma existence je podivuhodně zvláštní. Cordyceps je jako dvoujediná bytost. Je to i houba, je to i hmyz, jak to bylo řečeno v starobylé čínské knize z roku 1757 Nová kompilace farmakologie.
V Číně je cordyceps tradiční lék. Stojí na stejné úrovni s takovými všeobecně známými prostředky pro upevnění zdraví a zvýšení odolnosti organizmu jako jsou ženšen a jelení parůžky. Historie použití cordycepsu v Číně jako prostředku k upevnění zdraví a prevence se počítá na tisíciletí. Používá se již více jak 5000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako" prodlužovač života“. Číňané označovali cordyceps jako zázračné boží dílo. Čínští lidoví léčitelé věděli, že cordyceps pomáhá lidem zbavovat se množství chorob. Ale na rozdíl od některých jiných čínských bylin, určených buď pouze pro muže nebo pro ženy, cordyceps je určen pro obě pohlaví. Cordyceps přitahuje pozornost široké veřejnosti a zdravotníků zabývajících se sportovní medicínou když v roce 1993 skupina čínských sportovců překonala devět světových rekordů. Trenéři připisovali tyto výsledky regulérnímu používání cordycepsu sportovci. Protože Cordyceps napomáhá zvýšením vitality, energetických hladin, a výdrží, se stal jedním se špičkových sportovních doplňků stravy mezi světovými atlety.

V léčitelství se Cordyceps sinensis uplatňoval a uplatňuje především v těchto oblastech:

Vysoce aktivní prostředek k posílení a harmonizaci imunity. Cordyceps nejen imunitu zvyšuje, ale dokáže také ve značné míře snížit nepřiměřené imunitní projevy jako např. alergie.
Účinky antibiotické - působí bakteriostaticky proti několika desítkám patogenních bakterií včetně pneumokoků, streptokoků a zlatého stafylokoka.
Cordyceps má všestranné regenerační účinky Umožňuje lépe snášet ozařování a chemoterapii. Pro nemocné je cordyceps ideálním podpůrným prostředkem pro dlouhodobé podávání.
Působí protizánětlivě.
Zlepšuje prokrvení organismu a tím í zvyšuje schopnost odolávat únavě, kyslíkovému dluhu.
Má významné antioxidační účinky, působí jako adaptogen tj. zlepšuje vitalitu a fyzický výkon.
Zlepšuje dynamiku látkové přeměny buněk a výměnu látek v celém organismu, čímž napomáhá k odstraňování toxických látek z organismu.
Aktivně působí zlepšení při chorobách dýchacích cest a používá se jako podpůrný prostředek při léčbě.
Zlepšuje výměnu látek v ledvinách, zlepšuje dynamiku buněk ve tkáni ledvin, napomáhá vylučování močoviny, napomáhá k lepší funkci ledvinných kanálků a glomerulů poškozených léky nebo zánětem.
Působí příznivě na metabolismus vápníku a fosforu v krvi.
Příznivě působí hepatoprotektivně a snižuje riziko cirhózy jater. Vytváří podmínky pro prevenci vzniku steatózy jater (ukládání tuků v játrech). Zvyšuje detoxikační vlastnosti jater.

Upravuje sexuální aktivitu

Upravuje poruchy spánku, tlumí stavy úzkosti a navozuje pocity klidu, zlepšuje paměť.

Snižuje LDL cholesterol a zvyšuje hladiny HDL cholesterolu. Upravuje hladiny krevního cukru. Snižuje hladiny triglyceridů.

Na závěr lze říci, že perspektiva využití Cordycepsu, především v prevenci civilizačních onemocnění je velká. Vzhledem k zajímavým obsahovým látkám je jednou z rostlin budoucnosti.

 


Další podrobnosti a léčbu naleznete v knize
Od pramene čínské medicíny  
 a v knize
Na frekvenci Čínské medicíny které jsou také v naší nabídce.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.