Coriolus versicolor

Coriolus versicolor YUN ZHI

Outkovka pestrá a její léčivé účinky 
Houba roste hojně po celý rok na živých i odumřelých kmenech, větvích a na pařezech listnáčů, vzácněji i jehličnanů. Kloboukaté plodnice jsou většinou střechovitě uspořádané. Plstnatý plochý klobouk o průměru 20-80 mm je pásovitě zbarvený šedou, okrově hnědou, červenavou, modravou případně hnědou barvou. V době růstu jsou plodnice po obvodu bělavé. Houba je rozšířena ve všech klimatických pásmech naší planety.

Outkovka se v angličtině nazývá turkey tail což znamená – krocaní ocas, který připomíná mnohobarevný vějíř plodniček houby. Německý název houby je Schmetterlingstramete (motýlovitá outkovka), japonský Kawaratake a čínský Yun Zhi. Plodnice postupně vysychají a vyschlé je můžeme uchovat po dlouhou dobu a využít je při aranžování květinových výzdob ale hlavně jako účinný doplněk stravy s významnými léčivými účinky.
Outkovka, patřící mezi chorošovité druhy, není podobně jako lesklokorka houbou jedlou, ale obsahuje řadu účinných látek, jejichž léčivých účinků se využívá po tisíce let v tradiční čínské medicíně (TCM) a v poslední době i v západní medicíně.
Mezi důležité léčivé látky izolované z plodnic outkovky patří triterpenoidy, ergosterol dále beta-sitosterol a hlavně dva polysacharidy a to PSK (krestin) obsahující glukan s 38% podílem bílkoviny a PSP - polysacharid složený z glukanu (90%) a 10% peptidu.

Látka PSK byla v Japonsku v roce 1987 poprvé použita k léčbě rakoviny jako uznané léčivo.
PSK má dnes v Asii široké použití k léčbě jaterních chorob, zvýšení imunomodulace a slouží údajně jako prevence rakoviny jater. PSK nejen aktivně potlačuje růst určitých rakovinných buněk, ale i podporuje imunitu hostitele. U infikovaných zvířat se to prokázalo v případě nádorů prsu, střev, plic a melanomu. Působení PSK se zvyšuje v kombinaci s ozařováním a chemoterapií.
Nejlepší výsledky byly získány s použitím PSK při léčbě rakoviny děložního krčku. PSK i PSA zvyšují aktivitu některých složek imunitního systému (interleukinu, T- lymfocytů, NK buněk). PSP je také imunostimulans, zvyšuje aktivitu lymfocytů a je účinný při léčbě rakoviny jater, jícnu, žaludku a plic v kombinaci radio a chemoterapií a při jeho kombinaci s chemoterapií došlo u zotavení 72 % pacientů oproti pacientům bez této podpůrné léčby. U pacientů dávka 3 g PSK zvýšila produkci interferonu. U pacientů přitom zmizely vedlejší příznaky klasické léčby chemoterapeutiky, jako jsou únava, nechutenství, bolesti a pocit sucha v ústech. U pacientů bylo také zaznamenáno zlepšení aktivity složek jejich imunitního systému. Obvyklou léčivou dávkou jsou 3-5g denně rozdělených do 3 dávek prášku ze sušené houby.

Účinné látky z outkovky působí nejen jako imunostimulans ale také jako imunomodulátor. To znamená, že na rozdíl od ostatních léčivých hub, které pouze nabuzují imunitu organismu a nejsou vhodné pro pacienty trpící autoimunitními chorobami (roztroušená skleróza, cukrovka, revmatoidní polyarthridida, autoimunitní zánět štítné žlázy, vitiligo) tyto látky působí na rovnováhu a funkční souhru jednotlivých složek imunitního systému. V porovnání s ostatními léčivy nemá PSK z outkovky žádné vedlejší účinky a nevykazuje toxicitu jako většina léků z této skupiny.

Že se PSK (krestin) v léčbě závažných onemocnění osvědčil, svědčí fakt, že roční obrat tohoto prostředku v Japonsku činí 600 mil. USD. Slouží ve spojení s chemoterapeutiky jako nespecifický imunomodulátor při léčbě rakoviny. Krestin je bezesporu účinný, avšak například ve Španělsku Ústav pro kontrolu léčiv odmítl vydat povolení k jeho použití, protože nebyly přesně popsány všechny účinné látky a chyběl popis mechanismu působení. Extrakty z hub jsou účinné pouze za předpokladu, že působí v celém komplexu a jejich složitá struktura nemá vždy stejné chemické složení. Bohužel takovéto typy přírodních látek ačkoliv jsou účinné, nedostanou oficiální povolení jako lék.

Výtažky z outkovky obsahují všechny zmíněné obsahové látky a mají proto poněkud širší použití než samotný PSK nebo PSA. Pojmy, používané v tradiční čínské medicíně (TCM), kterými se posuzují léčivé účinky rostlin a hub, vycházejí z tisíciletých tradic. Rozhodující přitom je konstituce pacienta (jin a jang), charakter účinných látek (teplý, studený) a jejich vlivu na meridianové dráhy pacienta. TCM nahlíží na člověka vcelku a nesoustřeďuje se ve smyslu západní medicíny pouze na léčbu chorobného orgánu. TCM o outkovce praví, že je chuti sladké, povahy mírně teplé, je účinná na dráze sleziny a srdce.
Posiluje jin jater a ledvin. Doplňuje slezinu, vyživuje ducha a indikuje se při poruše funkcí plic, ledvin a únavě, nočním pocení, nespavosti, bolestech hlavy, rozostřeném vidění, mrtvění končetin, bolestech v bedrech, pískání v uších (tinnitus) a poruchách menstruace.

Západní medicína získala také zkušenosti s použitím extraktů z outkovky a používá ji k podpůrné léčbě jednotlivých orgánů nebo obecně jako imunostimulátoru při prevenci chorob.
 Její použití se osvědčilo při léčbě pacientů trpících zlatým stafylokokem, při chronickém únavovém syndromu a podpůrné léčbě při radio a chemoterapii. Antagonizuje negativní účinky kortikoidů a jiných chemických látek. Outkovka se osvědčila také při alkoholovém postižení jater a léčbě hepatitidy typu B.


zdroj: Ivan Jablonský

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.