Hericium Erinaceus - léčivá moc

Hericium-léčivá moc
 
HERICIUM  ERINACEUS - Korálovec ježatý
 
Léčivá moc Korálovce ježatého
Když uslyšíte tento název poprvé, asi se vám jistě asociuje mořský korál, leč s ním tato houba nemá společného vůbec nic a ani její druhé jméno není zrovna trefné. Jeho další názvy jako například Hericium, či Jamabušitaké, nám toho mnoho nenapoví. Lépe už se nám bude dařit u překladu z čínských pojmenování, a to Opičí hlava či Brada Starce. Jeho léčivé účinky jsou až překvapivé! Netradiční vzhled houby vás může na první pohled trochu zarazit. Korálovec je vzhledově podobný našim chorošům, jen s tím rozdílem, že neroste do stran od kmene, ale nad sebe.
Ale pravděpodobnost, že se s Korálovcem ježatým setkáte v našich krajinách, je velmi mizivá. U nás je totiž vzácný a přísně chráněný, zato Čína a vůbec celá Asie nebo Severní Amerika je jím hojně prosetá. Houba samotná má bílou barvu, občas s místy světle hnědé barvy. Čerstvý korálovec je velice šťavnatý a svou chutí blízce připomíná křen. Po vysušení se vůně mění na příjemně nasládlou. To jak u houby, tak i u prášku z ní.

V čínské vegetariánské kuchyni se paradoxně používá také jako náhražka za maso, podobně jako sója, a to velice chutná. Říká se jí hóu tóu gū, v japonském jazyce se zase setkáte s názvem yamabushitake (houba ukrytá v horách) a ve vietnamštině je nazývána nấm đầu khỉ.

Hlavním důvodem pro sběr a zpracování Korálovce ježatého není však jeho chuť, ale jeho silně léčivé účinky. Překvapuje svými protinádorovými účinky, výraznou pomocí imunitnímu systému a trávicímu ústrojí. Také je velice blahodárný při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Blahodárně také působí na nervový systém a zároveň odbourává únavu.

Houba byla a je podrobována rozsáhlým výzkumům, které přicházejí na stále nové a nové výhody. Jeden z nedávných výzkumů v roce 2005 ukázal, že některé sloučeniny obsažené v Korálovci jsou vysoce antibakteriální a příznivě ovlivňují hladinu cukrů v těle (threitol, D-arabinitol, kyselina palmitová). Nově se spekuluje o tom, že dokáže bojovat také proti demenci.

Barva dužiny je bílá a při krájení se nemění. Někteří „dobrodruzi“ a vášniví zahraniční houbaři si Korálovce sami pěstují i připravují. Pro nás se však stále jedná o cizokrajnou houbu a lépe uděláme, když si ji zakoupíme jako hotový přípravek.

Užívání Korálovce ježatého je buďto samotným práškem, či v již připravených tobolkách. Užívat se může jak na léčbu aktuálních, výše zmíněných potíží, tak rovněž jako účinná prevence. Takže nedejte na první pohled a vyzkoušejte, jak vám Korálovec ježatý pomůže srovnat a vyvážit vaše tělo i mysl.
Korálovec ježatýje z léčivých hub nejvíce používaný na trávicí problémy. Tradičně se používá při celkové vyčerpanosti, při neurastenii a zánětech. V Japonsku se používá jako významná léčivá houba při potížích žaludku a trávicího traktu. Snižuje bolesti a napětí v žaludku. S úspěchem se podává jako podpůrný prostředek při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při zánětech žaludeční sliznice, dvanácterníku a tlustého střeva. Maximální účinek léčivé houby nastupuje asi po 3 týdnech. Korálovec ježatýdále posiluje obranný imunitní systém organismu, nervový systém, působí proti únavě a stresu a při onemocněních močového ústrojí.
Rakovina žaludku a tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva je u nás velmi rozšířená, dokonce ve srovnání s ostatními vyspělými státy stojíme na pomyslném vrcholu výskytu tohoto onemocnění.Příčina vzniku rakoviny tlustého střeva, nebo kolorektálního karcinomu, je pro vědce zatím neznámá. Existují však některé rizikové faktory, které zvyšují možnost onemocnění. Zaprvé je to věk, protože většina nemocných s tímto nádorem má věk nad 50 let. Druhým rizikovým faktorem jsou výrůstky ze stěny střeva, takzvané polypy.
Z některých polypů může během delšího období vzniknout karcinom. Proto je velmi důležité, pokud trpíte onemocněním, všechny polypy odstranit a vyšetřit, zda nejde o malý karcinom. Protože polypy se objevují opakovaně, je nutné i jejich opakované odstraňování. Velmi důležitým rizikovým faktorem jsou i dědičné vlivy. Vyšší riziko je v případě, že karcinom měli naši rodiče či sourozenci. Rovněž chronická zánětlivá onemocnění střeva zvyšují riziko karcinomu. Tak trochu podobně, i když vlastně úplně jinak, se projevuje karcinom žaludku.  Méně časté onemocnění je záludné v tom, že dlouhý čas nepozorujeme vůbec nic, a když se rakovina přihlásí, bývá už, konkrétně při žaludku, dost pozdě.  Fakt je, že tento typ rakoviny většinou nemetastázuje, tedy nedostává se lymfou a následně krevním oběhem do jiných orgánů.
Má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku. Obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Dále obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladin cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve.

Zevně je doporučován jeho příznivý vliv na kožní onemocnění (ekzémy, alergie, akné atd.). Dále pozitivně působí při regeneraci tkání při omrzlinách a popáleninách, pomáhá zlepšovat stav kloubů při revmatismu, udržovat vitalitu a pružnost pokožky a zabraňovat vypadávání vlasů
Korálovce jsou jedlé houby, které se dlouhodobě využívají v lidové medicíně východních zemí. Jedním z nejdéle využívaných korálovců je korálovec ježatý zvaný „yamabushitake“ nebo také „houtou“, který má své pevné místo v tradiční čínské medicíně v terapii nemocí trávicího systému.
 Západní medicína, která je k vychvalovaným „zázračným houbám“ značně skeptická, dlouho jejich léčebný efekt přehlížela. Farmaceutický a farmakologický výzkum korálovců v nich však odhalil řadu biologicky účinných látek, které možná jednou najdou uplatnění i v moderní medicíně. V tomto směru jsou zajímavé zejména polysacharidy s protinádorovými a antimutagenním účinkem. Působí také jako látky, které zvyšují odolnost organismu aktivací imunitního systému. Aktivují totiž fagocytární funkce makrofágů, buněk imunitní soustavy, které se spolu s cytokiny podílejí na nespecifické imunitě organismu. Fagocytární funkce makrofágů má význam zejména při zneškodňování cizorodých látek v organismu, jakými jsou viry, bakterie nebo plísně. Makrofágy také snižují hladiny přebytečných látek pocházejících z výživy (např. cholesterol) nebo nadbytečných hormonů, které vznikají při fyzické či psychické zátěži.
Jinou farmakologicky významnou skupinou látek izolovaných z korálovců jsou diterpenoidy – erinaciny a hericenony.
Tvoří skupinu chemicky příbuzných látek, které působí jako stimulátory syntézy nervových růstových faktorů. Nervové růstové faktory jsou proteiny produkované mozkem, které při jeho embryonálním vývoji regulují zapínání genů kmenových buněk a tvorbu a diferenciaci nervových buněk. Pomáhají také nově vytvořené buňky dovést na příslušné místo v mozku, a pak se podílejí na jejich údržbě, ochraně a opravě.
 Látky, které dokáží stimulovat nervové růstové faktory, mohou proto sehrát významnou úlohu všude tam, kde dochází k poškození nervových buněk. Ať už jde o jejich přirozené opotřebování v důsledku stárnutí, nebo o mechanické poškození při úrazech hlavy. Výzkumy naznačují, že lidem s degenerativními nemocemi mozku, jako je Alzheimerova choroba, nebo obětem mrtvice či úrazu hlavy bychom mohli pomoci k rychlejšímu zotavení tak, že podpoříme produkci růstových faktorů. Erinaciny a hericenony ukazují, kudy by se mohl ubírat vývoj nových léčiv při úrazech hlavy s poškozením mozku a u neurodegenerativních onemocnění.
 
Zdroj: třetí strana
 
 
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.