Královská houba YUNZHI

královská houba YUNZHI pod lupou

Dle posledních výzkumů 2003 New YORK  vykazuje YUNZHI tyto efekty:

Antitumorózní účinky (rakovina prsu, prostaty, žaludku jícnu, střev, plic, melanom)

Imunostimulační a imunomodulační účinky (chronický únavový syndrom, EB virus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritis, vitiligo, Sjoergenův syndrom, alopecia areata, diabetes mellitus, Hashimotova thyreoiditis, Raynaudův syndrom)

Antiradiační účinky (stavy po ozáření)

Antioxidační účinky kdy odbourává volné radikály čímž prodlužuje kvalitu života

Hepatoprotektivní účinky (hepatitis B)

Regeneruje jaterní tkáň ( chronický zánět jater, cirhóza, hepatitis B)

Antimikrobiální účinky na zlatého stafylokoka

Antagonizuje vedlejší účinky kortikoidů a cyklofosfamidů


Další podrobnosti a léčbu naleznete v knize Od pramene čínské medicíny  
 a v knize Na frekvenci Čínské medicíny které jsou také v naší nabídce.

 

Outkovka pestrá a její léčivé účinky 
Houba roste hojně po celý rok na živých i odumřelých kmenech, větvích a na pařezech listnáčů, vzácněji i jehličnanů. Kloboukaté plodnice jsou většinou střechovitě uspořádané. Plstnatý plochý klobouk o průměru 20-80 mm je pásovitě zbarvený šedou, okrově hnědou, červenavou, modravou případně hnědou barvou. V době růstu jsou plodnice po obvodu bělavé. Houba je rozšířena ve všech klimatických pásmech naší planety.

Outkovka se v angličtině nazývá turkey tail což znamená – krocaní ocas, který připomíná mnohobarevný vějíř plodniček houby. Německý název houby je Schmetterlingstramete (motýlovitá outkovka), japonský Kawaratake a čínský Yun Zhi. Plodnice postupně vysychají a vyschlé je můžeme uchovat po dlouhou dobu a využít je při aranžování květinových výzdob ale hlavně jako účinný doplněk stravy s významnými léčivými účinky.
Outkovka, patřící mezi chorošovité druhy, není podobně jako lesklokorka houbou jedlou, ale obsahuje řadu účinných látek, jejichž léčivých účinků se využívá po tisíce let v tradiční čínské medicíně (TCM) a v poslední době i v západní medicíně.
Mezi důležité léčivé látky izolované z plodnic outkovky patří triterpenoidy, ergosterol dále beta-sitosterol a hlavně dva polysacharidy a to PSK (krestin) obsahující glukan s 38% podílem bílkoviny a PSP - polysacharid složený z glukanu (90%) a 10% peptidu.

Látka PSK byla v Japonsku v roce 1987 poprvé použita k léčbě rakoviny jako uznané léčivo.
PSK má dnes v Asii široké použití k léčbě jaterních chorob, zvýšení imunomodulace a slouží údajně jako prevence rakoviny jater. PSK nejen aktivně potlačuje růst určitých rakovinných buněk, ale i podporuje imunitu hostitele. U infikovaných zvířat se to prokázalo v případě nádorů prsu, střev, plic a melanomu. Působení PSK se zvyšuje v kombinaci s ozařováním a chemoterapií.
Nejlepší výsledky byly získány s použitím PSK při léčbě rakoviny děložního krčku. PSK i PSA zvyšují aktivitu některých složek imunitního systému (interleukinu, T- lymfocytů, NK buněk). PSP je také imunostimulans, zvyšuje aktivitu lymfocytů a je účinný při léčbě rakoviny jater, jícnu, žaludku a plic v kombinaci radio a chemoterapií a při jeho kombinaci s chemoterapií došlo u zotavení 72 % pacientů oproti pacientům bez této podpůrné léčby. U pacientů dávka 3 g PSK zvýšila produkci interferonu. U pacientů přitom zmizely vedlejší příznaky klasické léčby chemoterapeutiky, jako jsou únava, nechutenství, bolesti a pocit sucha v ústech. U pacientů bylo také zaznamenáno zlepšení aktivity složek jejich imunitního systému. Obvyklou léčivou dávkou jsou 3-5g denně rozdělených do 3 dávek prášku ze sušené houby.

Účinné látky z outkovky působí nejen jako imunostimulans ale také jako imunomodulátor. To znamená, že na rozdíl od ostatních léčivých hub, které pouze nabuzují imunitu organismu a nejsou vhodné pro pacienty trpící autoimunitními chorobami (roztroušená skleróza, cukrovka, revmatoidní polyarthridida, autoimunitní zánět štítné žlázy, vitiligo) tyto látky působí na rovnováhu a funkční souhru jednotlivých složek imunitního systému. V porovnání s ostatními léčivy nemá PSK z outkovky žádné vedlejší účinky a nevykazuje toxicitu jako většina léků z této skupiny.

Že se PSK (krestin) v léčbě závažných onemocnění osvědčil, svědčí fakt, že roční obrat tohoto prostředku v Japonsku činí 600 mil. USD. Slouží ve spojení s chemoterapeutiky jako nespecifický imunomodulátor při léčbě rakoviny. Krestin je bezesporu účinný, avšak například ve Španělsku Ústav pro kontrolu léčiv odmítl vydat povolení k jeho použití, protože nebyly přesně popsány všechny účinné látky a chyběl popis mechanismu působení. Extrakty z hub jsou účinné pouze za předpokladu, že působí v celém komplexu a jejich složitá struktura nemá vždy stejné chemické složení. Bohužel takovéto typy přírodních látek ačkoliv jsou účinné, nedostanou oficiální povolení jako lék.

Výtažky z outkovky obsahují všechny zmíněné obsahové látky a mají proto poněkud širší použití než samotný PSK nebo PSA. Pojmy, používané v tradiční čínské medicíně (TCM), kterými se posuzují léčivé účinky rostlin a hub, vycházejí z tisíciletých tradic. Rozhodující přitom je konstituce pacienta (jin a jang), charakter účinných látek (teplý, studený) a jejich vlivu na meridianové dráhy pacienta. TCM nahlíží na člověka vcelku a nesoustřeďuje se ve smyslu západní medicíny pouze na léčbu chorobného orgánu. TCM o outkovce praví, že je chuti sladké, povahy mírně teplé, je účinná na dráze sleziny a srdce.
Posiluje jin jater a ledvin. Doplňuje slezinu, vyživuje ducha a indikuje se při poruše funkcí plic, ledvin a únavě, nočním pocení, nespavosti, bolestech hlavy, rozostřeném vidění, mrtvění končetin, bolestech v bedrech, pískání v uších (tinnitus) a poruchách menstruace.

Západní medicína získala také zkušenosti s použitím extraktů z outkovky a používá ji k podpůrné léčbě jednotlivých orgánů nebo obecně jako imunostimulátoru při prevenci chorob.
 Její použití se osvědčilo při léčbě pacientů trpících zlatým stafylokokem, při chronickém únavovém syndromu a podpůrné léčbě při radio a chemoterapii. Antagonizuje negativní účinky kortikoidů a jiných chemických látek. Outkovka se osvědčila také při alkoholovém postižení jater a léčbě hepatitidy typu B.


zdroj: Ivan Jablonský

 


 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.