Bolest zad-přípravky dle potíží

Bolesti kloubů a zad z pohledu tradiční čínské medicíny (TCM) jsou sice trochu jinak nahlíženy, ale bolí stejně… Až by se chtělo s klasikem pateticky zvolat, že bolest nezná hranic. Však kdyby tak znala! Znalá je i čínská medicína a to nejen v této oblasti. Jak na tyto potíže vyzrát, bolesti utlumit, hybnost a pružnost (a hlavně pak i radost ze života) opět navrátit, si nyní v základním přehledu bylinných směsí z pohledu TCM rozšifrujeme.

  

Pevnost palácového pilíře (kód 201)

se užívá při nedostatečnosti YANG ledvin spolu s nedostatečností Qi a krve ve spodním ohništi a stagnací vlhka, chladu a větru. Typickými příznaky jsou tupé bolesti v kříži s pocitem “rozlámanosti” či ztuhlosti (hlavně po ránu), pocitem tíhy či slabosti v bedrech a v doních končetinách, studené končetiny, zimomřivost, bolesti od pasu dolů a mohou být stěhovavé či fixní, popřípadě s otoky (nebo vše dohromady). Zlepšují se teplem a v klidu a zhoršují se při změnách počasí. Tato bylinná směs se užívá minimálně po dobu 3 měsíců, než se projeví její účinek. Z pohledu západní medicíny se může jednat kupř. o chronické revmatické nemoci, ischias, výhřezy plotének, osteoporózu, artrózu apod.

 

 

 

Ochlazení žhavé lávy (kód 202)

se užívá při stagnaci vlhka a horka v kloubech. Typickými příznaky jsou zarudlé či nateklé bolestivé klouby, na které má chlad a klid blahodárný vliv. Z pohledu západní medicíny se může jednak kupř. o akutní revmatoidní artritis či dnu. Tato bylinná směs významně snižuje i cholesterol, krevní tuky a kyselinu močovou (obzvláště pak, je-li podávána v kombinaci s Baldachýnovou komnatou (kód 036).

 

 
 
 

  

Síla opravdového bojovníka (kód 204)

se užívá pro stavy blokády v kloubech, jež jsou způsobeny napadením zevní větrnou vlhkostí. Typickými příznaky jsou výrazné, ostré bolesti ve svalech a kloubech, časté jsou i bolesti, jež vystřelují do dolních končetin, mravenčení, brnění či necitlivost v končetinách a bolesti v trupu. Většinou se jedná o chronické potíže. K odlišení od podávání bylinné směsi Pevnost palácového pilíře (kód 201) se užívá tato směs u ostrých bolestí. Z pohledu západní medicíny se může jednat kupř. o karpální tunely, tenisové lokty, revmatické bolesti kloubů a svalů, artrotické bolesti kloubů, stěhovavé bolesti končetin, otoky dolních končetin apod.

 

 
  
 
Houževnatost babusového výhonku (kód 205)

se užívá při blokádě krve v akupunkturních drahách. Typickými příznaky jsou veškeré bolesti, otoky, krvácení a rozvoj zánětlivých komplikací při úrazech. Výrazně podporuje a zkracuje dobu hojení po úrazu a utišuje bolest. Z pohledu západní medicíny se může jednat kupř. o nejrůznější poranění pohybového aparátu – podvrtnutí kloubů, zhmoždění svalů a vazů, zlomeniny kostí, řezné a tržné rány, hematomy apod.

 

 
 
  

 

Vyhlazení slonové kosti (206)

se užívá k vyživení šlach a kostí a k posílení esence ledvin a krve jater. Typickými příznaky jsou chronické trvalé bolesti zad a kloubů, jež nejsou nijak výrazné a ostré, ale neustupují, zhoršené změnou počasí, únavou či v podvečer, ztuhlost kloubů a svalů. Z pohledu západní medicíny se může jednat kupř. o kostní výrůstky na páteři či ostruhy na končetinách (exostózy), dlouhodobé bolesti kloubů s jejich deformacemi při artróze, tzv. Růstové bolesti u rychle rostoucích dětí, bolesti zad při vyhřezlých plotýnkách, M. Osgood Schlater (tj. Zhrubění a bolesti holenní kosti u dětí), M. Scheuermann (tj. Bolesti páteřních obratlů u dospívajících) apod.

 

 

 

Zpevnění podemletého břehu (041)

se užívá k rozproudění krve v oblasti od pasu nahoru. Typickými příznaky jsou fixní či chronické bolesti v oblasti hrudní a krční páteře, bolesti na hrudi, bolesti kloubů horních končetin. Z pohledu západní medicíny se může jednat kupř. o chornické bolesti v oblasti hrudní a krční páteře, bolesti hlavy (i migrény), vzniklé po úraze či dlouhodobým jednstranným zatížením, neuralgie trojklanného nervu, mezižeberní neuralgie, angínu pectoris apod.

 

 
 
 

 

Zklidnění zčeřené hladiny (062)

se užívá k odstranění stagnující energie Qi v dráze jater a žlučníku a rozproudění krve v oblasti krčních a šíjových svalů ( dráha žlučníku tudy prochází). Typickými příznaky jsou bolesti a ztuhnutí krční páteře a šíjových svalů, zlepšující se masáží a pohybem a zhoršující se klidem, dalšími doprovodnými příznaky stagnující Qi jater může být i pocit knedlíku v krku či stažení na hrudi, psychická nevyrovnanost, u žen pak předmenstruační tenze apod. Z pohledu západní medicíny se může jednat kupř. o chronické bolesti v oblasti krční páteře, opakované “zablokování” krčních obratlů a přilehlého svalstva, torticolis apod.

 

  

 

Mast sedmi bolestí (400)

se užívá k rozproudění krve a rozbití stagnace energie čchi v bolestivé oblasti, k utišení bolesti a urychlení regenerace pohybového aparátu. Typickými příznaky jsou akutní či chronické bolesti pohybového aparátu tj. bolesti svalů, šlach, vazů, kloubů a kostí. Z pohledu západní medicíny se může jednat o prakticky o veškeré výše zmiňované potíže a nemoci. Užívá se většinou jako doplněk k výše zmiňovaným bylinným směsím společně

(střídavě) se Šaolinovým olejem (kód 700)

 

Šaolinový olej (kód 700)

se užívá k rozproudění krve a rozbití stagnace energie čchi v bolestivé oblasti, odvádí nahromaděné škodliviny v místě bolesti (čímž snižuje otoky či zatuhnutí), přivádí novou krev a energii (čímž vyživuje a regeneruje postižeou oblast) a utišuje bolest. Typickými příznaky jsou akutní či chronické bolesti pohybového aparátu, tj. bolesti svalů, šlach, vazů, kloubů a kostí. Z pohledu západní medicíny se může jednat prakticky o veškeré výše zmiňované potíže a nemoci. Užívá se většinou jako doplněk výše zmiňovaným bylinným směsím společně (střídavě) jako s Mastí sedmi bolestí (kód 400).

 

 

 

 

 

Samo o sobě bylinná terapie u nemocí pohybového aparátu mnohdy nestačí. Vhodné je ji doplnit I ostatními metodami jako je akupunktura, rehabilitace (reflexní a čínské masáže, rázová vlna, laseroterapie), fyzioterapie, baňkování, moxibusce, chiropraxe, manuální medicína či dietetika.

A tak vlez nemoci na záda, neb nemoci nechodí po horách, ale po lidech (a nemoc nedá pokoj, až tam vleze..)

 

Zdroj: MUDr. Petr Hoffmann, TCM Herbs


 

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.