Lupénka-obávaná nemoc

Lupénka-Obávaná nemoc

Objevuje se v západní civilizaci už po 2 000 tisíce let a je čím dál častější. První zmínky jsou o ní zaznamenány již v Bibli. Původně se zaměňovala s leprou, neboť příznaky na kůži byly obdobné- různě velké okrsky suché, šupinaté a zarudlé kůže. Zajímavé je, že se vyskytuje pouze u bělochů (asi 3-4 % populace), velmi málo u žlutého rasy a téměř vůbec u černochů a indiánů (podobně jako roztroušená skleróza).

 Tento fakt vede k domněnce, že příčinou této nemoci jsou určité genetické dispozice (asi z 30 %) a kromě nich i psychické zatížení. To je v naší společnosti jednou z hlavních příčin nemocí. Další faktory, které mohou vyvolat lupénku je nevhodná strava, nešetrná imunizace, či necitlivé podávání antibiotik u viróz a infekcí. Mluví se i o hormonální nerovnováze, snížené látkové výměně organismu, či klimatických vlivech, ale dosud se nepodařilo najít současné moderní medicíně, ani tradiční východní medicíně jasnou příčinu vzniku lupénky. Jedno však říkají obě medicíny - nejedná se o nemoc kůže, ale o celkovou nemoc, která se projevuje jako špička ledovce na kůži. Proto je vždy zapotřebí léčit celého člověka nejen kůži. Nic nového pod sluncem " můžete si říci", ale u lupénky to platí dvojnásob, jinak není šance na úspěch. Úspěchem v léčbě se myslí i jen stabilizace stavu, zmírnění svědění, zlepšení kožních projevů, zklidnění zánětů apod. Východní medicína nejde cestou hormonálních kortikoidů, jejichž účinek je většinou krátkodobý a " potlačující“, ale spíše přirozenou cestou léčby, kupř. pomocí bylinných prostředků. 

  

1. Horko v krvi-XUE RE Toto horko má původ jednak v emocích, které jsou buď nadměrné či dlouhodobé (hněv, strach, smutek, úzkost, melancholie, hysterie, šok), jednak ve stravě, která je buď nepravidelná, nebo upřednostňuje tzv. horké potraviny, jako jsou smažená, tučná, pečená masitá jídla, uzeniny, alkohol apod.Vyrážka se objeví rychle, ložiska se nepřetržitě rozšiřují do velkých, červených okrsků po celém těle, které jsou zřetelně vystouplé až oteklé, hojně se šupí při poškrabání a výrazně svědí. Dalšími příznaky může být horkokrevnost, neklid, podrážděnost, sucho v krku, žízeň, hořko v ústech, zácpa či žlutá a hustá moč. Tento typ lupénky je nejčastějším u naší současné západní civilizace, neboť je spojen s psychickou disharmonií či stresem.
Bylinné směsi:
Stín brokátového závoje+Vánek hedvábného vějíře  

 3. Sucho v krvi s horkem- XUE RE + YIN XU  Sucho a horko v krvi vzniká díky nedostatečnosti výživných a ochlazujících látek (Nedostatečnost jinu-YIN XU) poté, kdy dojde k napadení zevním škodlivým větrem Feng (kupř. po infekčním onemocnění, angíně apod.) Dochází k " usídlení" škodliviny na oslabeném terénu v organismu a následně i k oslabení krve, jež pak řádně nevyživuje kůži. Tento typ je častý především u mladých lidí. Vyrážka je suchá, mírně zarudlá, slabě se olupuje, má pozvolný průběh výsevu, který může i zmizet a zase se později objevit. Dalšími příznaky může být suchá stolice, tmavě žlutá moč či mírně zvýšená teplota.

Bylinné směsi: Vánek hedvábného vějíře  
  

4.Horký toxin s ohněm- RE DU + HUO Tento stav bývá důsledkem všech tří předchozích možností. Projevuje se následujícími příznaky: zarudnutí kůže po celém těle, někdy je kůže až temně rudá, s rozsáhlým šupěním a pálením, mohou se objevit i vlhká a oteklá kožní ložiska. Další příznak může být neklid, žízeň nebo zácpa.

Bylinné směsi: Stín brokátového závoje + Patero uhašení sopky + Coriolus
 
 
 

Z hlediska čínské medicíny se u lupénky jedná vždy o určité horko RE v organismu, které se pak transformuje na kůži v podobě olupujících se zarudlých ložisek, případně i v kloubech (stagnující vlhko a horko SHI RE), kde způsobuje otoky a bolest, které připomínají revmatickou artritidu. Toto horko se projevuje ve třech základních formách.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.