Močové potíže

Nemusí být člověk zrovna Tycho de Brahe, a přesto i jeho doprovázejí různé močové potíže.
Tycho si prý nedovolil odskočit u císařského stolu bez svolení císaře tam, kam i císař pán chodí pěšky a nakonec mu ze samé horlivé slušnosti, neslušně praskl močový měchýř- tak praví legenda a my dnes již víme, že tomu tak zcela jistě být nemohlo, neboť močový měchýř je velice, ale opravdu velice flexibilní. Různé močové strasti nás provázejí od útlého věku (pomočování, záněty), přes dospělý věk (kameny, záněty) až do pokročilého věku (prostatické potíže). Močové potíže mnohdy začínají od nohou, ta však za to nemohou, neboť na ploskách je dráha začíná ledvin. Tzv. bodem yunan, který je velmi citlivý na jakékoliv zevní vlivy. Rovněž na malíčku dolních končetin zase končí dráha močového měchýře, takže nohy bychom měli mít vždy v teple a v suchu!  
Záněty močového měchýře a močových cest. Močový měchýř je podle čínské medicíny propojen nejen s ledvinami, ale i s játry a přes tenké střevo i se srdcem, neboť ministerský oheň ledvin zároveň ovlivňuje i císařský oheň v srdci. Tyto souvislosti se pak také projevují v různých podobách močových zánětů.
V případě nálezu krve v moči je nutné komplexní lékařské vyšetření!

 1. Horko a vlhko v močovém měchýři-SHI/RE- nejčastější je typ močových zánětů, kdy dochází k usazení, horka a vlhka v tůňce“ tj. v močovém měchýři. Voda v tůňce dostatečně necirkuluje a terén je pak podhoubím pro různé bakterie ( escherichia coli, streptokoky či pseudomonády. Onemocnění se projeví pálením při močení, častým močením malého množství moče, která je tmavá a páchnoucí, obtížným močením, někdy s krví v moči, bolesti, zácpa, hořko v ústech, nevolnost a žízeň. Níže uvedená bylinná směs je jakýmsi urologickým antibiotikem, či chemoterapeutikem, jež se používá v Číně místo kupř. Biseptolu.
 Bylinné směsi:
Projasněnítemné tůňky

 2. Napadení zevním větrem s horkem a vlhkem v močovém měchýři-FENG XIE + SHI/RE
- tento typ zánětu se objevuje při viróze, kdy vítr zvláště pak chladný napadá 1 obrannou vrstvu těla, tedy dráhu tenkého střeva a močového měchýře. K výše uvedeným příznakům vlhka a horka patří třesavka, horečka, zimnice, boleti hlavy či bolesti po těle. Bylinné směsi:
Projasnění temné tůňky + Chlad ranní mlhy
3. Oheň jater-GAN HAO
- v případě že při vlhku a horku v močovém měchýři dominuje více horko, jehož „ plameny zasahují až do jater“, vzniká oheň jater HUO (oheň z nadbytku). Játra totiž patří v čínské medicíně k prvku dřevo, které je často suché a má tendenci se rozhořet. Pak vzniká nejen horko RE, ale někdy se rozpálí i oheň, ba přímo vatra. K výše uvedeným příznakům vlhka a horka se pak přidávají příznaky ohně jater- podrážděnost, bolesti hlavy, motolice, pískání v uších či hořko v ústech.
Bylinné směsi:
Pilulka hořce

4. Oheň srdce-XIN
HUO- toto je zvláštní typ močových zánětů, kdy pacient (hlavně ženy) trpí opakovanými chronickými záněty, avšak při laboratorním vyšetření se nenajde žádná patologie ukazující na zánět- žádné bakterie ani leukocyty v moči, žádná vysoká sedimentace, CRP..... Příznaky jsou ale podobné jako jakémkoliv zánětu. Nejsou to záněty v pravém slova smyslu, ale jsou vyvolány působením dlouhých stagnujících emocí, které se mění na horko. Typickými příznaky je bušení srdce, nespavost, divoké sny, afty v ústech, duševní neklid projevující se únavou, rychlou mluvou, pálení a bolestivé močení, někdy i krev, tmavá moč, která tolik nepáchne jako v předešlých případech.
Bylinné směsi:
Zdolání ohnivé soutěsky

 5
. Oheň ledvin- SHEN HUO-chronické močové záněty mohou být způsobeny nedostatečností jinu ledvin. Kromě bolestivosti, pálení a řezání při močení, malého množství moči, někdy s příměsí krve, se objevují i bolesti v bedrech, sucho v krku a ústech, hlavně v noci, noční pocení, závratě, pískání v uších, únava, pocit horka v dlaních.
Bylinná směs:
Svěžest podvečerní pagody 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.