Nízký krevní tlak

 S vysokým krevním tlakem z hlediska čínské medicíny souvisí někdy i nízký krevní tlak.

Zde jsou predispozice, příčiny a léčba podstatně jednoduší, než je tomu u vysokého krevního tlaku. Predispozice k nízkému krevnímu tlaku jsou většinou rodové či dietní (kupř. je častý u vegetariánů či makrobiotiků). Léčba je značně rychlejší a úspěšnější.

Mít nízký krevní tlak je lepší než mít vysoký, ale nejlepší je samozřejmě normální tlak.
Nízký tlak je častější u žen. Souvisí to s pravidelnou ztrátou krve u menses, porody, kojením a celkovým vyčerpáním. Kolem přechodu však někdy paradoxně tyto ženy, které mely celý život nízký tlak, mají náhle tlak vysoký. Může za to nerovnováha jinu a jangu, protože v době přechodu dochází k "vysychání" jinu a krve, jež pak neukotvuje jang a umožňuje jeho stoupání, což se projeví nejen návaly ale i kupř. hypertenzí, která je doživotní. Proto je vhodné v tomto čase doplňovat jin a krev.

Bylinnou směsí:
Svěžest podvečerní pagody nebo Lesk nefritového šperku

Nejčastější příčinou nízkého krevního tlaku je nedostatek čchi, krve a jangu. Někdy tyto příčiny splývají. Nedostatek čchi jež klesá dolů, se projevuje únavou, slabým hlasem, spontánním pocením, měkkou stolicí, zadýcháváním se, nechutenstvím, depresemi, poklesem orgánů dělohy, někdy i bušením srdce.
Bylinné směsi:
Tygří pramen

 Nedostatek krve je většinou spojen i s nedostatkem čchi a projevuje se bledostí, závratěmi, mravenčením či dřevěním končetin, špatnou pamětí, rozostřeným viděním, nespavostí, bledými rty, bílými měkkými nehty, bušením srdce, snadným zadýcháváním a pocením při námaze, u žen slabou menstruací, opožděnou menstruací či sterilitou.

Bylinné směsi:
Náramek osmi perel  Harmonie z broskvového háje   Jemnost nebeské víly Lingzhi kořen života

Nedostatek jangu se projevuje bledostí, studenými končetinami, zimomřivostí, upřednostňováním teplých nápojů, ale není potřeba pít, častým močením bledé moče, slabým hlasem, zkráceným dechem, nechutenstvím, únavou, měkčí stolicí.


Bylinné směsi:
Slast uprostřed noci- Tajemství zlaté skříňky- Tibetský klenot Cordyceps


Další podrobnosti naleznete v knize
Od pramene čínské medicíny 

a v knize Na frekvenci Čínské medicíny, které jsou také v naší nabídce.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.