Vaječníkové cysty

Vaječníkové cysty
Vše, co bylo napsáno o děložních myomech, platí v podstatě i pro vaječníkové cysty. Zůstaneme-li u naší teorie ucpaného okapu, tak jsou z hlediska TCM v podstatě 2 základní druhy vaječníkových cyst:
1. Cysty ze stagnace energie Qi si lze představit jako lehce ucpaný okap, který se dalším deštěm (kupř. menstruací) opět uvolní. Jedná se o cysty, které se objevují a zase rychle mizí. Léčba pak spočívá v rozproudění stagnace Qi některou z těchto bylinných směsí: Zklidnění zčeřené hladiny, Volnost svobodného poutníka, Souznění kouzelné proměny či Utišení větrné bouře.
2. Cysty ze stagnace energie Qi a krve Xue si lze představit jako podstatně více ucpaný okap, který se jen tak sám od sebe neuvolní. Zde se jedná o přetrvávající větší cysty, které jsou i více bolestivé. Z bylinných směsí se používají na rozproudění krve Zeď devíti draků či Jemnost nebeské víly spolu s některou bylinnou směsí na rozproudění stagnující energie Qi (viz výše bod 1.), nejčastěji však Zklidnění zčeřené hladiny.
Z pohledu TCM pro vznik endometriózy a její léčbu platí vše jako u předchozích myomů a cyst. Dle TCM se vždy jedná o blokádu krve YU XUE, ať již z nedostatku či nadbytku. Tento stav si můžeme ji představit jako ucpaný okap, který díky tlaku nad blokádou prosakuje skrze oslabenou stěnu okapu (dělohy) a dostává se tak mimo vymezený prostor. Nejužívanějšími bylinnými směsi jsou Závěje plné naděje a Zeď devíti draků , někdy se užívají i Uvolnění karmínové řeky, Jemnost nebeské víly  či Zvelebení rumělkového pole
 
text: MUDr. Petr Hoffmann
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.