Herpes simplex neboli Opar

Herpes simplex

Infekce herpetickým virem HSV-1 (orálním), HSV-2 (genitálním) patří mezi nejvíce rozšířená virová onemocnění člověka. Projevuje se v různých lokalitách, a to jako herpes labialis (rty)nebo herpes genitalis (na pohlavním ústrojí), ale i na rohovce oční nebo jako herpetická encefalitida (zánět mozku) či systémové onemocnění se smrtelným průběhem.

Herpes simplex virus (HSV) má dva typy, 1a 2. Typ HSV 1 je prvotně odpovědný za vznik oparů v oblasti tváře, nejčastěji na rtech. Přenáší se hlavně slinami při líbání, zatímco HSV 2 je původcem genitálních oparů. Patří mezi sexuálně přenosné infekce. Avšak v některých případech může HSV 1 vyvolat herpes na genitálu a HSV 2 opar na rtech.

Do skupiny lidských herpetických virů patří také tzv. Varicella-zoster virus. Způsobuje pásový opar (herpes zoster).

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku viru do organizmu se může nebo nemusí rozvinout tzv. primoinfekce připomínající chřipkové onemocnění, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů. U HSV 1 k ní dochází již v batolecím věku, u HSV 2 v době začátku sexuální aktivity tj. mezi 14. a 29. rokem. Při výskytu HSV 2 u dětí je třeba dát pozor na možnost sexuálního zneužívání.

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku viru do organizmu se může nebo nemusí rozvinout tzv. primoinfekce připomínající chřipkové onemocnění, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů. U HSV 1 k ní dochází již v batolecím věku, u HSV 2 v době začátku sexuální aktivity tj. mezi 14. a 29. rokem. Při výskytu HSV 2 u dětí je třeba dát pozor na možnost sexuálního zneužívání.

Po vyléčení primoinfekce mizí sice příznaky, ale virus tělo neopouští. Má vysokou náklonnost k nervovému systému a přetrvává v tzv. gangliích periferních nervů, což jsou vlastně shluky nervových buněk. Nijak se neprojevuje. Je v tzv. latentní fázi a v případě, že dojde k oslabení organizmu nějakou nemocí, velkým stresem atd., se může znovu aktivovat a ukázat již v podobě dobře známého puchýřku.

Herpes virus se po prvotní infekci doživotně usídlí v nervových gangliích v oblasti hlavy či genitálu. U většiny lidí zůstává asymptomatický, avšak za určitých okolností, kdy dochází ke snížení odolnosti organismu, může dojít k aktivaci infekce. Ta pak se projevuje výsevem na rtu, ale také v ústní dutině, na mandlích, rohovce nebo – jak bylo uvedeno – jako herpetická encefalitida. Tento virus se vyskytuje po celém světě a promořena je prakticky většina populace. Přibližně 50–90 % má protilátky proti herpetickému viru 1, tedy orálnímu viru, ovšem po započetí sexuálního života stoupá incidence onemocnění virem HSV-2

Primární infekce Herpes simplex virem 1


Vyskytuje se u malých dětí a batolat, vzácně později. Příznaky velice často nebývají vůbec vyjádřeny, a pokud ano, vysvětlují se jako jiné onemocnění (díky nespecifickým příznakům). Začínají zvýšenými teplotami a bolestmi v krku, později se v oblasti krku objevuje zarudnutí a za několik dnů se objevují v ústní dutině na sliznici bolestivé bílé flíčky podobné aftám.

Bývá přítomné také zduření krčních uzlin. Potíže obvykle ustávají do dvou týdnů.

Onemocnění se může projevit i zánětem spojivek. Bývá doprovázen zduřením uzlin. Oko je velmi citlivé na světlo, slzí a víčka jsou rudá a nateklá.

Primoinfekce u Herpes simplex viru 2


Objevuje se v pozdějším věku. Zpravidla v období začátku sexuální aktivity. Projeví se výsevem puchýřků na pohlavních orgánech. Puchýřky jsou velice bolestivé a bývají provázené celkovými příznaky. Je zvýšená teplota, únava, nechutenství a zduřené lymfatické uzliny.

Sekundární infekce u HSV1


Projeví se nejčastěji na rtu (herpes labialis), někdy na nosu (h. nasalis), vzácně na bradě či prstech. Může vzniknout také na oku, na rohovce.

Ještě před jeho výsevem se objevují nepříjemné pocity svědění či dráždění. Cítíme už zduření, ale ještě není nic vidět.

Pak většinou do jednoho dne od těchto tzv. prodromů se na rtu objeví malý, průhlednou tekutinou naplněný puchýřek. Většinou svědí, pálí a bolí. Po několika dnech se jeho obsah zakalí, puchýřek praskne. Postupně začne vysychat a vznikne na něm stroupek, který časem odpadne. Trvá to 7 až 10 dnů.

Herpes genitalis- vypadá a projevuje se stejně jako opar na rtu. Může být přítomná bolestivost a pálení při močení. U mužů se objevuje na žaludu, u žen nejčastěji na vulvě, ve vagíně a na děložním čípku. Při provozování análního sexu se puchýřky objevují v oblasti análního otvoru.

Komplikace oparu

Velmi komplikovaný průběh se závažným stavem může mít opar u nemocných se sníženou imunitou, například u onkologicky nemocných, u nemocných s HIV/AIDS, nebo u pacientů s transplantovanými orgány. Také opar u jedinců s atopickým ekzémem představuje závažnou komplikaci.

Komplikací oparu oka je vznik zánětu se zjizvením rohovky i spojivky vedoucí až ke slepotě.

Málo častou, ale velice závažnou komplikací je herpetická meningoencefa­litida. Je to zánět mozku a mozkových blan. Projevuje se horečkou, světloplachostí, někdy zvracením a různými neurologickými příznaky dle postiženého laloku.
Dochází např. ke změnám osobnosti, halucinacím, poruchám schopnosti rozumět řeči nebo mluvit. Může dojít k poruchám hybnosti či výpadkům ve zrakovém poli. V nejtěžších případech může dojít ke komatu až smrti.

U genitálního oparu se infekce může rozšířit z genitálu na další místa pohlavního ústrojí se vznikem například zánětu pochvy (vulvovaginitida).

Když dojde k nákaze dítěte před nebo během porodu, mohou se rozvinout různé formy infekce, přes meningoencefalitidu až k velmi nebezpečné, život ohrožující novorozenecké sepsi. Je to závažný stav daný celotělovou odpovědí organizmu na přítomnost virů v krvi. Proto, když má matka při porodu genitální opar, porod se provádí císařským řezem. Herpes viry jsou nebezpečné i pro plod v časných fázích gravidity. Může dojít k potratům a různým vrozeným vadám.

Standardní léčba infekce herpetickým virem je jednak místní a jednak celková. Využívají se tzv. virostatika – herpesin,ranvir, provirsan, zovirax, virolex, valtrex,famvir, fossavir.  O prognóze onemocnění rozhoduje věk, forma onemocnění a stav imunity. Nebezpečné pro život jsou především infekce novorozenců a pacientů s těžkými poruchami imunity, např. po transplantaci nebo nemocných infekcí HIV. Prevence v podstatě neexistuje a je třeba hodnotit kvalitu imunity a včas eventuálně zachytit formy, které by ohrožovaly pacientův život, tedy herpetickou encefalitis nebo systémové herpetické onemocnění.
Také herpetická keratokonjuktivitis je závažným onemocněním s možnými důsledky.
Výsev oparů nastupuje ve chvíli, kdy se imunitní systém oslabí, a to z nejrůznějších důvodů. Může to zavinit nachlazení, virová infekce, stres, psychické napětí, horečka, menstruace. Někdy stačí i pouhý pobyt na slunci. U některých z nás se infekce opakuje párkrát za život, u jiných e to otázka opakování každých několik týdnů. Vše záleží na imunitním systému daného jedince. Že se opar chystá projevit dává najevo už den, nebo dva před výsevem puchýřků. Na rtech nejprve pocítíte svědění, pálení, postižené místo je citlivé a trochu brní. Z babských rad je dobré přikládat v tomto okamžiku na rty led, plátek česneku, který má protivirové účinky, nebo rozmačkaný lístek meduňky.
Opar je vysoce nakažlivé onemocnění. Velký pozor musíte dávat hlavně máte-li doma dítě do 5 let věku. Takové malé dítě ještě nemá zcela vyvinutý imunitní systém, a proto u něj v případě nákazy může mít onemocnění těžký průběh. Nejvíc nebezpečná je tato infekce u dětí do 1 roku. Virem je promořeno 90% populace, takže Vaše dítě se určitě v budoucnu s tímto virem setká a není třeba ho hystericky chránit do nekonečna,  ale u malých dětí je skutečně třeba dávat velký pozor především u příbuzných, kteří mají právě opar na rtu ve stadiu kdy je vysoce infekční, určité nebezpečí hrozí ještě pár dní po tom co se puchýře zcela vyhojily.
Opar se přenáší společným zubním kartáčkem, společnými příbory, společnými ručníky, pitím z jedné sklenice, použitím společné rtěnky, nebo tyčinky na rty a samozřejmě líbáním.
 Herpes simplex z hlediska detoxikace
Vzhledem k tomu, že detoxikace staví svůj program především na kvalitě fungování imunitního systému, nebývá herpes simplex neřešitelným problémem. Pokud dojde k výsevu onemocnění, nemá smysl provádět detoxikaci, neboť touto metodou není možné docílit vymizení výsevu ani urychlení jeho průběhu choroby. Oproti současné medicíně klademe důraz na prevenci, a to tak, že máme možnost sledovat kvalitu funkce imunitního systému. Přesto, že se opar vyskytuje na rtu , není opar onemocnění kůže, ale nervového systému. Oparový virus se šíří z nervových ganglií po nervových drahách a na rtu( případně jinde na těle) dojde k jeho projevu v podobě puchýřků.  Za základní považujeme dobré řízení imunitního systému centrálním nervovým systémem, a to preparátem CRANIUM. Ten odstraňuje infekční ložiska z CNS, především z telencefalonu. Dále je vhodná detoxikace preparátem Mezeg, LiverDren, NeuroDren, Herpeson, VelienDren
sestava tedy může vypadat jako LiverDren, Cranium, NeuroDren, Mezeg a pakVelienDren+ Herpeson.
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.