Opalovací krémy mohou působit negativně na hormony

fotky produktů na eshop a příspěvky instagram (57)

Většina typů opalovacího krému obsahuje toxiny, které mohou snadno proniknout do kůže a způsobit zánět, hormonální nerovnováhu a zvýšenou toxickou zátěž. Naučte se rozpoznávat nebezpečné ingredience, které číhají v opalovacích krémech. Naštěstí existují na trhu i zcela bezpečné výrobky. 

Látky v opalovacích krémech, které mohou působit jako endokrinní disruptory:

Oxybenzon - Tato chemická látka je součástí mnoha opalovacích krémů, protože absorbuje a filtruje UV paprsky. Nicméně také proniká kůží rychle a napodobuje estrogen v těle, což vede k hormonální nerovnováze a potenciální neplodnosti.

Octinoxát - Jedná se o další levný UV filtr, což z něj činí oblíbenou volbu pro mnoho opalovacích krémů. Bohužel je to také silný endokrinní disruptor, který mimo jiné představuje problémy pro štítnou žlázu a reprodukční systém. Je také spojena s buněčnou smrtí a potížemi s odstraněním toxinů z těla. Octinoxát také způsobuje úplné bělení korálů při nízkých dávkách. Jinými slovy, šnorchlování s tímto opalovacím krémem během tropické dovolené přispívá k oslabenému, nemocnému stavu korálových útesů.

Homosalat - Tato chemická látka se opět snadno vstřebává kůží a je endokrinním disruptorem. Je také podezření, že narušuje naše detoxikační procesy v játrech.

Retinyl palmitát - Retinyl palmitát je forma vitamínu A a oblíbená volba pro opalovací krém, protože se předpokládá, že zpomaluje stárnutí pokožky. Problém je, že tato chemikálie se rozpadá na slunci, vytváří extra volné radikály a vede k kožním problémům, dokonce i rakovině kůže. Navíc retinyle palmitát je silná reprodukční toxická látka , která se opět snadno vstřebává kůží a může vést k hormonální nerovnováze.

Parabeny - Tyto chemikálie jsou součástí opalovacích krémů, protože zabraňují růstu bakterií a plísní. Jsou však také spojeny s narušením endokrinní soustavy, což může vést k rakovině prsu a dalším hormonálním potížím. Opět to není něco, co bychom chtěli zvát do našeho těla!

Vůně - Ty se také běžně nacházejí v opalovacích krémech. Jsou přidány, aby produkt byl přitažlivější, ale mohou také způsobit hormonální narušení a hromadění toxinů. Pokud na etiketě vidíte slovo "vůně", může obsahovat libovolný počet toxických chemikálií, které z právního hlediska nemusí být uvedeny jednotlivě.

Nebezpečí chemického sprejového opalovacího krému

Když je čas aplikovat opalovací krém, je snadné chytit aerosolový sprej a nastříkat si opalovací krém. To však může způsobit podráždění plic.

Aby se usnadnilo použití jako sprej, opalovací krém je rozdělen na ještě menší molekuly, které vyplňují vzduch kolem nás, když stříkáme pokožku. My (a kdokoli jiný kolem nás) nakonec dýcháme chemikálie ze vzduchu, což nám dává ještě větší expozici chemikáliím. Teď je dostaneme skrz plíce a kůži! Použití aerosolů bylo dokonce spojeno s vyšším rizikem dýchacích problémů, jako je astma.

Takže pokud si vyberete sprejový opalovací krém, ujistěte se, že je přírodní a nepoužívejte na sebe nebo své dítě, pokud to způsobuje podráždění dýchání.

Také si uvědomte, že sprejový opalovací krém je stále třeba vetřít do pokožky, aby fungoval co nejúčinnější!

zdroj doktorka.cz