Slezina - naše matka

Slezina

 z vědeckého hlediska v podstatě orgán bez kterého se v případě nouze můžeme i obejít, aniž by to významně ovlivnilo kvalitu našeho života. Tento orgán se nachází téměř u všech savců. Má několik funkcí. Funguje jako velká mízní uzlina.

Je vlastně takovým filtrem na krvinky. Má velké množství makrofágů - imunitních buněk, jejichž hlavní funkcí je takzvaná fagocytóza. Pohlcují a ničí bakterie, poškozené buňky a další. Slezina se dále podílí na recyklaci železa v organismu a funguje jako rezervoár krve. U plodu se podílí na krvetvorbě a po narození a vytvoření funkční kostní dřeně kde se krev začne tvořit, její funkce zaniká. Může být opět obnovena pokud bude v organismu málo krvetvorných elementů. 

Z pohledu celostní medicíny je už její funkce mnohem důležitější. Pokud totiž trpíme jakoukoliv chorobou, bolístkou ať už tělesnou či duševní, ať se jedná o onemocnění závažné, nebo banální, nebo jen o udržení zdraví vždy je důležité " mít rád svou slezinu ". Slezina je Váš střed, Vaše matka, Vaše centrum kontaktů se vším s čím se v životě setkáváte. Od lidí po potravu. Stav sleziny spoluurčuje jak budete reagovat na své okolí. Na vše co k Vám přichází z vnějšího světa. Ať už to jsou potraviny, alergeny, přátelé, Vaše vztahy. Je jako matka. Postará se o vše co je třeba a pak odpočívá. Přichází pomáhat když už nemůžete. ( tvorba krve v prenatálním období a přenechání to kostní dřeni, když se vyvinete ) Když na ní vršíte příliš mnoho úkolů v podobě zpracování nezdravé strany, nezdravých, příliš intenzívních, nebo třeba naopak žádných vztahů začne být unavená. Proto je také únava spojována právě s poruchou slezinového okruhu. Přestane třídit co je alergen, co je dobré co je špatné. Kde co ji rozhodí a vyvzteká, brání se tam kde nemá ( alergie ) a tam kde by měla ( nemoc ) tam podléhá. Samozřejmě není na to sama. Má na to partnera otcovského typu - játra. A nějaké ty pomocníky kolem jako jsou ledviny. Taková unavená slezina začne třeba jídlo házet pomyslně do odpadkového koše. Tím, že slezina začne jídlo zahazovat, vznikne nedostatek energie. ČCHI. A nebo nedostatek krve. Aby však tělo mohlo žít, potřebuje energii i krev. Slezina tedy zajde za svými pomocníky - za ledvinami a řekne jim. " jsem moc unavená už, můžete mi prosím dát trochu z Vašich rezerv. Potřebuji udělat krev. A ledviny většinou nemají problém a řeknou...samozřejmě, vždyť máme dost. A rády slezině pomohou.Takhle to mohou ledviny dělat hodně dlouho. Mají totiž opravdu veliké rezervy. Jednoho dne ale, až slezina zase přijde s otázkou, zda jí mohou pomoci se ledviny ozvou jinak. Moc nás to mrzí, moc je nám to líto, ale už nemáme co dát. Musíš si své problémy vyřešit sama a postarat se o ně. Tak se připojí k unavené slezině další unavený orgán - ledviny. Jako další orgán se připojí játra. Začnou slezinu atakovat. Dej nám krev, potřebujeme ji. Ale slezina odvětí...když já jsem už tááák unavená, nemůžu dělat víc a jestli mě budete sekýrovat nedokážu už ze sebe vymačknout ani kapku krve. Protože je slezina už trvale unavena, produkuje čím dál více hlenu a  začne zapomínat, že má ještě dítě o které se musí starat - plíce. Toto její dítě v důsledku špatné péče unavené matky začne slábnout a chřadnout. A protože už slezina nemá žádnou energii, začne házet kýble se smetím, odpadem a hlenem i svému dítěti. Stejně jako unavené zesláblé matky, kterým otec nepomáhá, jen sekýruje, pomocníci už nemohou pomáhat a ona je na všechno sama a nemá dost sil udržovat pořádek když ji okolí ještě sem tam přihodí svůj vlastní odpad v podobě nezdravých a nekvalitních potravin či zlých slov. Plíce tak začínají být zahleněné. 

Slezina je unavená když k ní nejsme milí. Když si ji nevážíme za to co dělá, nemáme ji rádi, není pro nás důležitá a tak s ní nezacházíme s pozorností a úctou. nepřipomíná to některým vztah k vlastním matkám poté co dosáhneme dospělosti ? Takže mít rád svou slezinu a být k ní přátelský znamená především starat se o svou stravu a o své vztahy s okolím, kterých by nemělo být ani moc ani málo. Měli bychom své okolí respektovat a ne si ho " brát do úst " a do nekonečna řešit cizí příběhy a životy. Tím jen zatěžujeme dál naši unavenou slezinu. Několik zásad jak udržet svou slezinu šťastnou a svou energii vysokou...

Naučte se radovat z jídla tak jako to dělali naši předci, tak jako to dělají zvířata. Ve zvířecí říši je většina času věnována obstarávání potravy. Stejně tak i naši předci se především starali o to, jak obstarat dost potravy, aby uživili potomky. K tomu byla důležitá spolupráce všech orgánů. Jaterní agrese, slezinového rozumu a uvážlivosti, srdečního nadšení i ledvinového klidu a nakonec i plicního potěšení z úspěchu a trávení ve střevech. Dobré jídlo pro nás poznáme podle zásady " když se po jídle cítíme dobře, bylo to dobré jídlo " nesmíme mít ovšem zastřené instinkty, které má dnešní člověk už mnohem víc otupělé, vlivem konzumace velkého množství potravin. Pokud se po jídle cítíte unaveni, pak to nebylo to správné jídlo pro Vás. Když jsem po jídle unaveni znamená to, že slezina musí vynaložit svou energii na to, aby uvařila své jídlo a zajistila tím trávení. Slezina by to všechno mohla zvládnout, pokud si půjdeme po takovém jídle lehnout a necháme ji v klidu poklidit. Na to ovšem nebývá dostatek času. Tedy musíme jíst tak, aby měla co nejméně práce a zbylo jí co nejvíce energie. 

Všechno co sníme by mělo být pokud možno o tělesné teplotě a nejlépe v konzistenci kaše či polévky.. Buď si musíme dát rovnou teplou polévku a nebo si musíme na jídlo dopřát dostatek času, aby se teplou polévkou stalo naším žvýkáním. Dejte si na jídlo dostatek času a věnujte mu pozornost, kterou si zaslouží. Když jíte tak jezte a snažte se udržet své myšlenky u jídla, nebo lehkého hovoru. 

Jezte pravidelně snídani. Pokud možno teplou a vařenou. Když slezina dostane hned po ránu dobrou teplou snídani, nemusí ztrácet čas  energii vařením a zahříváním stravy a má spoustu energie na dopoledne a úklid. 

Jezte nejlépe 3x denně teplé vařené jídlo, ulehčíte tím slezině práci. Pokud chcete hubnout, snažte se dodržet limit tří jídel a nepřekračujte ho. Nejezte mnoho sacharidů ve formě obilovin, slezinu to příliš zatěžuje. Dopřejte si kvalitní maso, sýry, vejce, luštěniny, zeleninu. Pokud chcete svačit, snězte jablko.

Když přes den pocítíte trochu hlad před dalším jídlem, je to v pořádku. Slezina má odpracováno a je připravena přijmout další suroviny pro výrobu krve a tím i Vaší energie. Limitem jídel šetříte slinivku, která nemusí neustále vylučovat inzulín dokud se zcela nevyčerpá. 

Jezte syrovou stravu. Sporné tvrzení v poslední době nástupu raw stravy - syrové stravy. Dopřejte si ji přiměřeně, tak jako všechno. V letním období více, v zimě méně. Mnoha lidem s poškozenou funkcí sleziny ( což vidím v západní kultuře u každého druhého člověka ) syrová strava ve velkém množství nesvědčí. Jejich trávení se zhoršuje. To co mají na raw stravě nejraději jsou výborné raw dezerty. Díky tomu, že jejich základem je velké množství ořechů, jsou pro mnoho lidí těžce stravitelné. Další problém je převaha sladké chuti. Ta je sice pro slezinu dobrá, ale zárověň ve větším množství narušuje její funkci. 

Slezina spravuje v těle všechny sliznice, lymfatický systém, krvetvorbu. Protivirovou, buněčnou imunitu. Odolnost sliznic proti infekcím je dána kvalitou sleziny a sliznic. Velmi zjednodušeně. Někdy nemusíte mít poruchu řízení imunity, ale jen narušenou funkci sliznic vlivem zátěží, které se na nich nacházejí.

K očistě sleziny můžete použít ActivCol, VelienDRen, VelienHerb, Antivex. 

K očistě sliznic Metabex, PeesDren, EviDren, Mikrotox, Virtox, Antimetal...a další dle vyměření terapeutem

 

I když se zpočátku nejprodávanějším preparátem každý rok nejčastěji stával UrinoDren a LIverDren, já jsem dlouhodobě přesvědčena, že hlavní zdroj toho jak se cítíme, jakou máme energii, jak myslíme a jací jsem lidé, je ve slezině. Ta má nejvíce na starosti veškeré kontakty s vnějším světem, jak už jsem psala výše. Tou ochutnáváme život. Skrze potravu a vztahy jsem buď v symbioze se vším kolem nás, nebo v dysbioze - v dysharmonii. Pokud přijmeme vše kolem nás jako přirozené, ať se nám to zdá divné, nechutné či kdoví jaké, zklidníme hodnocení druhých, zklidníme touhy něco vlastnit, celý náš organismus se dostane do větší symbiozy s okolím. Budeme mít víc času a energie život vychutnat. 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.