Tělo bez záplav aneb Jak se zbavit zadržování vody
Už vás nebaví být utopení ve vlastním těle? Zadržujete vodu, přibíráte na váze a nevíte, jak se vypustit? Příčinou může být onemocnění, strava, ale i nedostatečný pitný režim či emoce. Jak to spolu všechno souvisí?
Jak poznat, že zadržujete vodu
Ačkoli voda je pro život nezbytná (je přirozenou součástí každé buňky, pomáhá při trávení a vylučování, promazává klouby apod.), nejsme žádné bandasky, abychom vodu zadržovali. Nejen, že vlivem toho přibíráme na váze a celkově se necítíme dobře, ale zavodněnost poukazuje i na další problémy.
Projevy zadržování vody v těle:
- otoky končetin, které zpočátku nemusí být ani patrné, ale spíše pocitové
- celulitida, s kterou se mohou potýkat i štíhlé ženy
- problém zhubnout a váhu si udržet (kolísavost kolem 2 - 3 kg je normální)
- oteklé břicho nebo pocit nafouknutí
- nadměrné pocení
- napnutá nebo lesklá kůže
- ztuhlost kloubů
- změny v močení (četnost, barva…)
- zadýchávání se
Test: Stiskněte si pomalým a stálým tlakem palce chodidlo, kotník nebo lýtko a následně uvolněte. Pokud se na místě objeví „varhánky“ nebo místo zůstane propadlé, jedná se o otok.
Důvody zavodnění a jak se odvodnit
Větší zavodnění je běžné například během těhotenství, menopauzy, před menstruací, nebo v případě některých léků jako jsou antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky na vysoký tlak apod. Příčinou může být ale i strava, například když přijmeme velké množství sodíku, buňky zvětší kvůli jeho zředění svůj objem až dvacetkrát!
Další možné příčiny zadržování vody v těle:
- srdeční selhání
- chronické onemocnění ledvin
- cirhóza jater
- špatné proudění lymfy
- žilní nedostatečnost
- málo pohybu, ale i celodenní stání
- stres
- …
Důvodem, proč zadržujete vodu, může být ale také paradoxně fakt, že málo pijete. Tělo má pak totiž tendenci vodou šetřit na horší časy. Jinými slovy mu dáte falešný pocit, že je jí nedostatek a bez zásob brzy umře. Nebojte se proto pít případně více a svůj pitný režim nestavte pouze na kafi a sladkých nápojích.
Tipy, jak vypustit nádrž:
- pravidelná svižná chůze
- doplnění hořčíku a vitamínu B6
- lymfatické masáže
- čaje z bylinek, které odvodňují (kopřiva, řebříček, ženšen, ginkgo biloba…)
Příčinou mohou být i emoce
Řekli byste o sobě, že jste empatičtí, laskaví, obětaví a pracovití? Snažíte se všem okolo pomáhat i na úkor sebe? Pak jste nejspíš vodní typ člověka, který má současně problém říkat „ne“, má sklony k lenosti, nerozhodnosti, úzkostem a jeho emoce jsou stejně proměnlivé jako voda sama.
Lidé vodního typu mohou mít problém své emoce zpracovávat, což vede k jejich usídlení v těle a jejich dalšímu působení. Tím dochází k oslabení ledvin, které na duševní rovině souvisejí právě s emocemi, city a vztahy.
Ledviny fungují jako filtrace, odvádějí škodlivé látky z těla a zadržují tolik tekutin, kolik je nutné. Pokud dojde k jejich oslabení, dochází i k zadržování vody. Zanesené filtry (nedostatkem vody, nezpracovanými emocemi, špatnými vztahy s ostatními…) totiž nemohou správně filtrovat.
Pokud se vám tedy stále nedaří vypustit z těla přebytečnou vodu, možná se jen zbytečně topíte v emocích. V takovém případě to nechte jednoduše plavat, zaměřte se na stabilitu, rozum a moudrost, které se připisují zemskému živlu, a ono se to vsákne. Země vytvoří pro vodu bezpečné hranice, které dobře poslouží i při záplavách. :)
Stejně jako naše mysl a emoce, může voda být čistá i kalná, klidná i rozbouřená, hluboká i mělká. Má moc vyhloubat jeskyni, obrousit kámen, uhasit oheň i dát život, ale stejně tak život vzít. Proto bychom vždy měli usilovat o to, aby všechny živly uvnitř nás byly v rovnováze.