Provokatér

toxičtí lidé

Provokatér
 
Málokdy opakuje drb v té podobě, v jakého původně slyšel. Malé zlo ho neuspokojí, musí vymyslet ještě něco horšího. Je nápadně nediskrétní.
 
Provokatér do všeho strká nos. Je vládychtivý, sabotující, sadisticky, pesimisticky, zlostný a nepříjemný. Rad pomlouvá druhé za jejich zady, osočuje a slídí. Je malicherný, závistivý, agresivní, nedůvěryhodný, zrádný, ulhaný, parazitující, pohrdlivý, konfliktní. Všechno kritizuje, stále dělá potíže.
Provokatéři jsou vlezlí lidé, kteří s oblibou způsobují svému okolí problémy. Vmanévruji druhého člověka do obtížně situace a baví se tím. Provokatéři se na rozdíl od všeteček neangažují víc, než je nutné. Prostě někoho navádějí a přitom většinou dobře vědí, že je to špatně.
Jejich vlastni život, je zřejmě tak nudný a chudý, že pořad nevzrušeni mohou zažit jen v případě, že se jim podaří vyvolat zmatek v životě někoho jiného. Proto často, jen tak mimochodem, trousí poznámky jako: „Tvůj muž je ti podle mě určitě věrný, i když včerejší odpoledne strávil se svou hm… sekretářkou.“ – nebo: „Nechci tě rušit, ale neměl by Robert pracovat výhradně pro tebe? Viděl jsem ho, jak dělal něco pro další tři lidi z kanceláře.“
Provokatéři se neshodnou s nikým, jen se sebou, a nedbají o nic, jen o své rozptýleni. S chuti rozsévají paniku, vyvolávají konflikty a dělají z komára velblouda.
 Můj kadeřník Sirvone mi jednou vykládal historku a smál se při tom, div nepukl. Podařilo se mu vyvolat hádku mezi jednou klientkou a její dcerou. Znepokojeným hlasem té pani řekl, aby dávala na dcerku pozor. Slyšel, že v té škole může děvče – když se na ně nedá pozor – snadno skončit u drog nebo v jiném stavu.„Kdyby to byla moje dcera,“ řekl nakonec, „nedovolil bych ji ani vyjit z domu.“Zákaznice úplně ztratila nervy, vstala z křesla, zavolala dceři a zakázala ji večírek u přátel. Mezi matkou a dcerou se rozpoutala obrovská hádka.
Sirvone, když mi to vyprávěl, nadskakoval samou radosti a já jsem si uvědomila, jak je nebezpečny a toxicky. Byl u vytržení nad žertem, který jeho klientku úplně vyvedl z míry.
Pro tyto typy lidi je provokace prostředkem k získání nadvlády nad ostatními a také náplni jejich jinak prázdného života. Díky manipulacím s lidským chováním se cítí silni. Kalí vodu a představuji toxicky typ, který lidi nejvíc obtěžuje. Překrucuji fakta, ponoukají
lidi k činům, jakých by se normálně nikdy nedopustili. Rozdmychávají plameny, aby mohli pozorovat zář požáru.
Provokatéři mají také sklony k pletichám a roznášejí drby o druhých lidech jen proto, aby jim způsobili trampoty. Neumějí udržet nic v tajnosti stejně, jako pletichaří, ale na rozdíl od nich obvykle proto, aby mohli s dotyčným manipulovat. Dá se říci, že jejich životni náplni je dělat lidem problémy.
 Jsou to v podstatě ďáblové, zrozenci pekla, kteří se snaží každou zlou situaci ještě zhoršit.
Poznali jste mezi toxickými typy někoho známého? Setkali jste se s někým z nich v práci, doma, u přátel?  Možná některý z těch typů je jako váš muž nebo žena. Anebo dokonce rozpoznáte v některém typu své vlastnosti.
Jak jste jistě postřehli, řada toxických typů má některé vlastnosti společné, ačkoliv každý z nich je odlišný a má svou vlastni, neopakovatelnou charakteristiku. Stává se, že konkrétní toxicky člověk v sobě zahrnuje víc než jeden toxicky typ, například kombinaci
pletichaře a kontrolního maniaka.
Po přečtení charakteristik třiceti toxických typů si můžete přesně uvědomit, proč ve společnosti některých lidi zažíváte negativní pocity. Společnost toxické osoby je stejně příjemná jako lžička kyseliny z akumulátoru.
A takové kyselině je třeba se buď vyhnout, nebo ji neutralizovat, aby neuškodila…
 
Zdroj:  Lillian Glass:  Toksyczni ludzie