Společenský analfabet

toxičtí lidé

 
Společenský analfabet
 
Každou chvilku se „vypne“, a pak se navíc zapomene „zapnout“.
Nechybí mu dobrý úmysl, chybí mu prostě úsudek. Je mlčenlivý, mluví málo a špatně volí slova. Trpí chronickým nedostatkem taktu Společenský analfabet je nevlídný, nedokáže se srovnat s lidmi, je nesolidní, otravný, neatraktivní, bezvýrazný, trpí nedostatkem představivosti. Je nedůvěryhodný, zanedbaný, krutý, smělý, drzý, příliš upřímný, nedbalý, samolibý, pomalý, zaostalý. Snadno se rozzuří a je útočný.
Společenský analfabet si naprosto neuvědomuje, co dělá, a vůbec nedbá o své okolí. Říká lidem do očí drzosti a nebere v potaz jejich pocity. Tyto typy poznáte mimo jiné podle toho, že se vyhýbají kontaktu očima, mají slabý stisk ruky, mizerné držení těla, strojenou intonaci – zkrátka společenské kouzlo veškeré žádné. V podstatě se jedná o nevyspělé jedince, kteří stejně jako čtyřleté děti neberou v potaz city druhých a melou, co jim slina na jazyk přinese. Vyvádějí své okolí z rovnováhy, protože říkají věci, které se normálně neříkají. Bez ohledu na to, jestli jsou inteligentní nebo talentovaní, necítí úctu a zdvořilost k nikomu – na to jsou příliš nedbalí a líní.
Gordon navštěvoval soukromou střední školu pro nadané děti. Byl sice neobyčejně inteligentní, ale naprosto mu chyběl společenský takt a chování. Když začal pracovat jako programátor, dělal jednu botu za druhou, až otrávil všechny kolem sebe. V žádné firmě se neohřál, vždycky nakonec někoho urazil a dostal výpověď. Vyobcovaný jako bytost z jiného světa žil jakoby v husté mlze. I když ho vyhodili z práce pětkrát za sebou, nechápal, v čem je problém.
Často se jako společenský analfabet projeví úplně cizí člověk, který vás zaskočí tím, že řekne něco velmi nevhodného, a vy si pomyslíte: „Co to ten člověk povídá?!“ A to je přesně jejich styl!
Zdroj: Lillian Glass: Toksyczni ludzie