Všetečka

Toxičtí lidé

Všetečka
Plastický chirurg dokáže udělat s jeho nosem prakticky všechno, jen jedno ne: udržet ho v patřičné vzdálenosti od záležitostí druhých lidí. Všetečka se zabývá hlavně tím, po čem mu nic není.
Všetečka je útočný, troufalý, drzý, bezohledný, mocichtivý. Je přesvědčený o vlastní nadřazenosti, je závistivý, nestydatý, rázný, slídivý, výřečný, dogmatický, malicherný, nedůvěryhodný, nevypočitatelný, neupřímný, otravný a šťouravý, mazaný.
Všetečkové stojí uprostřed mezi pletichářem a provokatérem, ale na rozdíl od nich jsou velmi toxičtí. Fyzicky vstoupí do vašeho života profesionálního i soukromého a udělají z něj peklo. Neomezují se jen na prosté pomluvy jako pletichář nebo na stresování, jak to dělá provokatér. Pletou se vám přímo do života, telefonují nebo kontaktují druhé osoby, aby jim vykládali o vašich záležitostech.
Vzpomínáte si na populární seriál ze šedesátých let „Čarodějky“? Vystupovala tam zvědavá sousedka paní  Krawiczová, která stále volala policii a snažila se čarodějku Samanthu a jejího muže Davida dostat do potíží. Paní Krawiczová, to je typická všetečka – užvaněný špicl, který dokáže udělat druhým ze života peklo. V každém slaďáku se najde postava takové všetečky, která svádí cizí muže, snaží se někomu rozbít manželství nebo odebrat dítě. Všetečka se neustále snaží přidělat někomu starosti nebo zkazit život. Sama vede nezajímavý život, proto se její pokusy o ovlivňování cizích životů často berou jako touha po vybudování určité zástupné existence. Z ní také čerpá pro život potřebné emoce.
Jerome, Gloriin soused z poschodí, je typický všetečka. Kdykoliv se u Glorie otevřou dveře, Jerome hned vystrčí hlavu a ptá se, co dělá, kdo je u ní na návštěvě nebo co vaří. Často k ní přichází nezván a plete se do jejích věcí. Jednou, když byla Glorie v bazénu se svou kamarádkou a bavila se s ní o nějakém problému, Jerome k nim připlaval a začal Glorii tvrdit, že nemá pravdu, a hned podpořil mínění její kamarádky. Jednou musela Glorie zaplatit sto dolarů pokuty, protože nějaký soused oznámil, že její pes znečistil trávník před domem. Nepřekvapilo ji, že tím sousedem je Jerome, stejně jako ji nepřekvapilo, že Jerome přivolal policii kvůli hlučnému večírku v jejím bytě. Jerome, nezaměstnaný charakterní herec, který v podstatě nemá svůj vlastní život – kromě toho, že strká nos do cizích věcí – nesmírně závidí všem ostatním, kteří žijí aktivně a tvořivě.
Zdroj: Lillian Glass: Toksyczni ludzie