5 tipů na Vánoce bez stresu

Vánoční atmosféra je krásná a kouzelná, ale jedna věc ji dokáže zaručeně zkazit. Stres. Mnohdy se tolik snažíme o to, aby tento čas byl dokonalý, až nakonec dokonalý vůbec není. Jak si Vánoce skutečně užít?

 

Dokonalé Vánoce jsou ty nedokonalé

Když jsme byli dětmi, nejkrásnější Vánoce byly takové, které jsme si mohli užít naplno. Které byly zahalené do zázraků, tajemna a kouzel. Nezáleželo nám na tom, jestli je celý být vypulírovaný, v jakých barvách září stromeček, a jestli ladí se štědrovečerní tabulí. V našich vzpomínkách máme spíše řádění ve sněhu, sledování pohádek, vyhlížení Ježíška a ten pocit toho, když se skutečně stal malý zázrak.

Zapomeňte proto na dokonalé Vánoce v podobě zběsilého uklízení, pečení od nevidím do nevidím a perfektní tvary rohlíčků, které stejně skončí v žaludku, a naopak vsaďte na zážitky. Pohoda, smích a dobrá nálada je to, co dělá Vánoce dokonalými.

 

Řekněte si o pomoc, nejen kvůli sobě

Hodně lidí má problém říct si o pomoc. Jako bychom tím současně říkali, že jsme selhali, a máme pocit, že ostatní kvůli vlastní slabosti jen obtěžujeme. A to i přesto, že druhým pomůžeme rádi a vůbec to jako jejich selhání nevnímáme. Proč ten dvojí metr?

Když někomu můžeme pomoct, máme dojem, že jsme k něčemu platní, že nás ostatní nějakým způsobem potřebují, protože zvládneme něco zvláštního, nebo proto, že ty věci prostě děláme dobře. Dopřejte tenhle pocit i druhým tím, že i vy je požádáte o pomoc. Zvlášť o svátcích, kdy se z takové pomoci může velmi snadno stát společný zážitek a třeba i tradice!

 

Nezapomínejte na vlastní hodnoty

Ten všudypřítomný nátlak na perfektní Vánoce nás může vést k tomu, že děláme věci, které dělat vůbec nechceme. Zastavte se na chvíli a zamyslete se. Co doopravdy chcete? Jak vypadají Vánoce podle vás?

Myslete na to, že nemusíte dělat to, co dělají všichni kolem, ani to, co se od vás očekává. Můžete Vánoce slavit tak, jak chcete, případně dělat aspoň kompromisy. Pokud totiž děláte něco, co nechcete, nejen že se tím dostáváte do stresu, který se následně přenáší i na ostatní, ale budujete si i nenávist k celým Vánocům.

Chcete jednoho dne vzpomínat raději na to, jak jste si užili skvělé Vánoce podle sebe, nebo na to, jak jste perfektně naplnili očekávání druhých, ačkoliv vám samotným to nic nepřineslo?

 

Zapojte všechny smysly

Abyste si Vánoce užili naplno, nechte je do vašeho nitra vstoupit všemi smysly.

Kouzla a zázraky jsou nejlíp vidět v drobných světýlkách nebo plápolajícím plamínku (ne, že podpálíte barák!). Uchem nechte prostoupit pohádky nebo tóny vánočních písní, které vás naladí na tu správnou notu. S vůní citrusů, jablka či skořice budou Vánoce cítit i ve vzduchu. U chuťových buněk jsou Vánoce zásadně sladké v podobě cukroví a horkých čokolád. A na těle vás nejvíc zahřeje něco měkkého, co vás zklidní v hřejivém objetí.

Nezapomeňte také na šestý smysl – mysl. To, jak ji naladíte, bude utvářet náladu všech pěti smyslů i celých Vánoc.

 

Dárky na posledním místě

Všichni víme, že Vánoce nejsou o hmotných dárcích, ale přesto je zběsile nakupujeme jako by bez nich měl nastat konec světa. Nebo minimálně konec Vánoc v Čechách.

Myslete na to, že i když tisíckrát řeknete, že sami nic nechcete, ostatní i tak budou mít potřebu vám vaši laskavost vracet, někdy i na úkor zadlužení. Dělejte jim proto radost s rozumem a nesnažte se za každou cenu šokovat něčím velkolepým. Nebojte se vsadit „jen“ na malou pozornost, charitativní dárek, nebo na samotné zdraví. Třeba v podobě detoxikační sady kapek Joalis.

 

Vánoce jsou o klidu, pohodě, lásce a laskavosti. Ať už je slavíte s rodinou, sami, nebo dokonce vůbec, nezapomeňte, že to jsou ty nejdůležitější věci, které si všichni přejeme, a zároveň se nemusejí týkat jen období svátků. Tak šťastné a veselé!

 

 

Autor: Lucie Passlerová