7 tipů, jak nechat odplout (nejen) letní lásku

Zapomenout na letní lásku, jde to vůbec? Pokud nemáte vážné problémy s pamětí, tak spíše ne. Leda by nestála za to a v takovém případě byste nejspíš nečetli ani tento článek. V první řadě je tedy nutné smířit se s tím, že lásku vám z hlavy ani ze srdce nikdo nevymlátí.

Ačkoliv se o letních láskách mluví hlavně mezi puberťáky a mladými nezadanými lidmi, může potkat kohokoliv v jakémkoliv věku. Jak ji ale nechat zase odplout, když jste zamilovaní a osud vám nepřeje?

 

1. Sesypte se

Možná trochu nečekaná rada, nicméně máte-li nechat letní lásku odejít, pak je důležité ji prožít i v její bolestivé podobě. V opačném případě budete mít neustále nutkání se k ní vracet, protože tu si pustíte nějakou písničku, tu narazíte na nějakou fotku a tak dále.

Kromě toho mozek nemá rád nedokončené věci a má tendenci se k nim více vracet (proč myslíte, že nemůžete dostat z hlavy písničku, jejíž text si tak úplně nepamatujete?). Prožijete-li dostatečně svou bolest, půjdete snadněji dál a každá další vlna bolesti pak povede k postupnému otupování – pro mozek to bude něco, co už zná, a tak tomu přestane věnovat pozornost.

Vyhraďte si tedy čas, kdy vás nebude nikdo rušit, a naplno se ponořte do vzpomínek. Prožijte všechen svůj žal i případný vztek.

 

2. Přijměte to jako zkušenost

Jakmile si prorazíte cestu hromadou posmrkaných kapesníků, přijměte situaci jako životní zkušenost. Jako něco, co vás možná posílilo, možná dalo příležitost pochopit něco nového nebo co se vám možná bude hodit, až budete chtít podpořit někoho jiného. Zkrátka, všechno zlé je pro něco dobré, i když máte zpočátku pocit, že leda tak pro cestu do pekla.

Nezapomeňte také, že i když momentálně zažíváte bolest, nezmění to nic na tom, že v danou chvíli jste měli možnost pocítit něco krásného - radost, štěstí, a to je taky důležité!

Utřete slzy, usmějte se a zkuste celou situaci přijmout s vděkem.

 

3. Zamilujte se… do sebe!

Klesla s odchodem letní lásky i vaše sebedůvěra? Nahoďte ji zpět! Zaměřte se zase více sami na sebe a na to, co jste už v životě všechno dokázali a překonali.

Můžete si napsat seznam věcí, které jsou pro vás ve vztahu nezbytné, a které naopak ve vztahu rozhodně (znova) nechcete. Pomůže vám to si ujasnit vlastní hranice a posílit vlastní sebehodnotu.

V neposlední řadě ze sebe udělejte zase člověka a vezměte sami sebe na rande, třeba do kina nebo na večeři. Zkrátka si užijte čas s člověkem, který vás může milovat naplno a navždy – se sebou.

 

4. Přeměňte utrpení ve štěstí

Zkuste na chvíli hodit svou potřebu dosáhnout svého a být milováni do koše a zaměřte se na to, co láska vlastně znamená.

V první řadě by to mělo znamenat, že si přejete, aby byl dotyčný šťastný. Místo na nenaplněnou touhu po něm se proto snažte zaměřit právě na tohle zcela nesobecké přání. Divoké ptáče taky nebudete držet v kleci, když budete vědět, že chce ve svém životě něco jiného. Nechte tedy toho ptáka letět, ať je šťastný! Uleví se tak i vám.

 

5. Netlačte na sebe

Rány se nehojí okamžitě tím, že je jednou namažete nějakou zázračnou mastičkou v koňské dávce. Dopřejte si čas a nesnažte se všechny svoje pocity co nejrychleji zakopat někam hluboko pod zem. Stejně vylítnou vzhůru jako nafukovací míč stlačovaný pod vodní hladinu, a ještě byste mohli u toho dostat do nosu.

Mějte na paměti, že emoce nejsou dobré a špatné, jsou jen příjemné a nepříjemné, ale stále jsou to jen a jen emoce. Není potřeba se jich zbavovat, ale připustit si je a nechat je plynule odeznít. Nezlobte se na sebe za to, že je cítíte. Mít emoce je v pořádku a je to to, co z vás dělá cítící bytost.

 

6. Dejte svému životu zase smysl

Tancování na posteli před spaním, učení hindštiny, venčení psů, zachraňování šneků… Začněte s čímkoliv, co vám dodá novou chuť do života. Zaměříte se na nový cíl a budete se mít na co těšit.  Můžete si také napsat seznam toho, co byste chtěli dokázat nebo zažít a začít ho postupně plnit.

K tomu zapojte rovnou i zábavu s přáteli. Rande se sebou máte už za sebou, tak teď je čas přizvat k sobě další lidi. Neznamená to, že hned máte jít lovit, nicméně není od věci se trochu porozhlédnout, jestli někde v okolí není přeci jen nějaká ta kořist hodna vaší pozornosti.

 

7. Když to jinak nejde…

Zkusili jste už všechno, ale nic nepomáhá a vy si stále v zoufalosti kopete vlastní jámu? Věřte na osud a plánujte!

Někdy se stane, že se lidé potkají znova i po několika letech za jiných okolností, které jejich vztahu přejí mnohem více. Nikde není dáno, že to nemůže být i váš případ. Vezměte to jako útěchu, že nic nemusí být ztraceno, a důvěřujte osudu. Co se má stát, to se stane.

Můžete si také napsat plán, jakým způsobem tomu osudu pomůžete. Budete do té doby pracovat sami na sobě? Vrátíte se příští léto na to stejné místo? Když se tam znova potkáte, co můžete udělat pro to, abyste svou letní lásku získali? Vypracovaný plán vám pomůže dát životu smysl ve chvíli jeho nesmyslnosti.

V obou případech je však důležité nezapomenout žít a nepřekročit hranice druhého člověka, aby se z vaší lásky nestalo umanutí a obtěžování. A možná časem zjistíte, že nic z toho už nepotřebujete, protože tahle epizoda vašeho života nakonec sama přirozeně odplula pryč.

Tak úsměv a mávat!

 

 

Autor: Lucie Passlerová