Udržte si dobrou náladu i na podzim! Co vám v tom pomůže?

Byli jste v létě nabití energií a optimismem a teď se vám s úbytkem slunečních paprsků nechce ani vylézt z postele? Směr pohybu planety sice neovlivníte, ale směr vašemu vnitřnímu vesmíru dát můžete. Jak si udržet slunce aspoň v duši?

 

Návrat do minulosti

Vzpomínáte, jaké to bylo vracet se po prázdninách do školy? Nikomu se tam nechtělo, ale na druhou stranu jsme byli i zvědaví, co nás v novém školním roce čeká. Po dvou měsících prázdnin jsme se vraceli jako noví lidé, kupovali nové školní potřeby a měli možná i nějaké předsevzetí. Vlastně to byl takový druhý nový rok. Začínali jsme zkrátka s čistou lavicí.

Zkuste se přenést trochu zpátky a místo na chladnější počasí a každodenní shon se zaměřte zase více na to, s čím byste chtěli začít, co byste se chtěli naučit, nebo co byste chtěli změnit. Využijte toho, že v tomhle období začínají nové kurzy a začněte se třeba učit něco, co jste vždycky chtěli umět, nebo co by vás posunulo ve vaší kariéře dál. Věděli jste mimochodem, že smích má přímo zázračný vliv na naše fyzické, mentální i emocionální zdraví, a to i když ho jen simulujeme? Pojměte podzim jako skvělou příležitost pro nové začátky a vyzkoušejte třeba rovnou tzv. jógu smíchu! :)

 

Letní zábava i na podzim

Někdy se zdá, že léto je jedna velká párty, která s příchodem září končí a všichni se vracejí do svých domovů a každodenních starostí. Letní pohodu máme spojenou nejen se sluníčkem a vodou, ale taky právě s přáteli. Ať už jsou to divoké noční mejdany nebo klidná odpolední grilovačka.

Sejděte se aspoň občas se svými přáteli i mimo léto a připomeňte si tuhle pohodu tím, že se zajdete pobavit. Ať už do kina, na bowling nebo to půjdete roztočit do klubu. Uvolníte se, zapomenete chvíli na starosti a možná získáte na věci nový náhled.

 

Vstávat a cvičit!

Únava, zima, málo času, málo sluníčka, zase únava… A ten gauč je taaak pohodlný! Ano, všichni ten pocit, kdy se nám nechce, protože a protože, známe. Zkuste se ale někdy překonat a jít se projít do přírody nebo večer po městě. Anebo jenom tak kolem baráku.

Vážně to bylo tak nesnesitelný? Nebyli jste přeci jen nakonec rádi, že jste šli?

Část únavy si způsobujeme sami tím, že nemáme dostatečnou motivaci se vůbec pohnout, a než sebereme vůli, jsme už tak zapuštění do gauče, že jsme jak kočka, která se právě uvelebila na vyhřátém topení.

Přitom právě pohyb, ať už cvičení nebo procházka, dokáže naše tělo znovu nastartovat, protáhnout i uvolnit, a my se cítíme svěžejší. Sluníčko navíc rozdává svou energii i mimo léto, tak si utíkejte nasbírat nějaké ty sluneční paprsky kdykoliv máte možnost! Třeba i jen procházkou cestou do/z práce.

 

Zpátky do přítomnosti

V létě máme často jen jeden čas – přítomnost. Na podzim naopak vzpomínáme, jak minulost byla hřejivá a prosluněná, zatímco budoucnost bude už jen mrazivá a potemnělá. Jediné, co máme, je vyhřátý pelech, z kterého nás šéf tahá ven, a další dovolenou tak daleko, že se jí nejspíš ani nedožijeme.

Zkuste ze svého života nedělat zdlouhavé čekání u lékaře s nadějí, že vám řekne něco pozitivního a potom se váš život konečně závratně změní. Žijte, dokud žijete, a neumírejte, dokud jste neumřeli. Neupínejte se na představu, jak by věci ideálně měly být a pracujte s tím, co máte teď. Nečekejte na něco lepšího, tvořte sami to lepší!

 

Něco malého a příjemného

Utvořte si své podzimní rituály, které vám budou zlepšovat každý den, a udělejte tak z toho „depresivního podzimu“ období, na které se možná budete příští rok dokonce i těšit!

Rituálem přitom může být cokoliv, u čeho se budete cítit dobře. Ať už to bude poslech hudby spojený s tancem či úklidem, večerní filmy pod dekou, kniha a teplý čaj, relaxační koupel nebo třeba kostička čokolády před spaním. Vyberte si cokoliv, co odpovídá vaším možnostem a co vám dělá radost. Zkrátka spojte podzim s něčím příjemným a dopřejte si aspoň chvíli pro sebe.

 

Netoxikujte, detoxikujte

Změny počasí, virózy, stres… To vše nám podzim přináší a mohou tak více vyplouvat na povrch naše problémy, na které jeden chytrý článek nestačí, ať už je to například slabší imunita nebo sklony k úzkostem.

Své zdraví můžete podpořit například některými detoxikačními preparáty a svou duševní pohodu i digitálním detoxem. Uznejte sami, že žít v několika světech současně a potýkat se den co den s problémy lidí z celého světa je přímo nadlidské. Využívejte proto čas, kdy není životně důležité být online a vnímejte jen ten svět, ve kterém se reálně nacházíte.

 

Tak, a teď vypnout a užívat si podzim s úsměvem! :)

 

 

Autor: Lucie Passlerová