fibromyalgie - úporná bolest svalů

 

Nejprve je třeba uvést, že svaly neboli maso je tkáň výhradně pod vlivem sleziny.
 
Poruchy ve svalech
 
Nejzávažnější jsou tzv. fibromyalgie, což je diagnóza, která se velmi často používá v medicíně západní Evropy a Spojených států. Jde o chronické onemocnění, jehož hlavním symptomem je bolestivost svalů a jejich úponů; k tomu je přidružena únava, často psychické symptomy a bolesti kloubů. Nutno říci, že s tímto onemocněním si současna medicína neví rady. Viděl jsem desítky postižených pacientů, kteří se dokonce sdružují do zájmových spolků, aby hledali na internetu pomoc, spolupracovali s lékaři a navzájem si snižovali emocionální stres ze svého onemocněni.
 Méně výrazným problémem je subjektivní pocit svalové slabosti, který mohou pozorovat již lidé středního věku, ale pravidelně se vyskytuje ve vyšším věku. Takový člověk obtížně vstává ze dřepu a jeho svaly se velmi snadno unaví a stanou bolestivými. Setkat se však můžeme i se vzdálenými symptomy. Je-li obyvatelem mikrobiálních ložisek ve svalech například streptokok, budou na unikající toxin reagovat klouby, ledviny či srdce. Bude-li obyvatelem ložisek borrelie, pak bude podobna reakce vycházet z nervového systému atd.
 
Často půjde o člověka zodpovědného, který si děla četné starosti především o okolí, a to nejen o nejbližší okolí, ale často i o cely svět. Typickým příznakem psychiky slezinného okruhu je bázeň o sebe, strach z nemoci. Člověk slezinného okruhu je také typem člověka, který hodně o věcech přemýšlí a nesnadno vyvozuje ze svého mozku myšlenky, takže rada „nemyslete na nic“ se bude naprosto míjet účinkem.
 
Zdroj:MUDr. Josef Jonáš