střevní prostředí, mikrobiom a imunita

Prostředí střev a jejich osídlení různými mikroorganismy je velmi důležitou součástí naší imunity. Soužití těchto mikroorganismů se zdaleka netýká jen střeva, ale je mnohem komplexnější s vysokým vlivem na další části našeho organismu. Kromě střevního mikrobiomu máme také mikrobiom kožní a mikrobiom sliznic dýchacího ústrojí. 

Střevní mikrobiom jsou mikroorganismy jako kvasinky, viry, bakterie, prvoci atd..., které žijí na sliznicích trávicího ústrojí, tedy nejen ve střevech. Trávicí trakt je z obou stran otevřená trubice, která začíná v ústech, prochází celým tělem a končí - konečníkem . Je to velmi důležitá součást člověka. Potřebujeme ho k trávení, ke vstřebávání živin, produkuje různé prospěšné látky, včetně vitamínů. Působí na imunitní a nervový systém, ovlivňuje naše imunitní reakce, nálady, emoce a podle nejnovějších studií má vliv i na paměť. Pro soužití lidských buněk a mikroorganismů je důležité, aby byly v symbioze. Aby byla spolupráce výhodná pro obě strany. Spolupráce zaručuje v konkurenčním prostředí přírody větší šanci na přežití. Čím je mikrobiom bohatší, tím je člověk zdravější. Člověk žijící typicky městským způsobem, má jen třetinu druhů mikroorganismů oproti přírodním národům. Přičemž právě rozmanitost chrání celý složitý systém před zhroucením. I když to možná postrádá logiku, že zdravější je ten kdo má v sobě i patologické mikroorganismy, tak zase tak nelogické to není. Pokud známe své nepřátele, můžeme se na boj s nimi připravit, čerpat případně výhody, které nám poskytují a udržet je pod kontrolou. Okolo střev je mnoho imunitních buněk, které neustále kontrolují prostředí, třídí vzorky potravy i mikroorganismů. Získávají tím vzorky patogenů a v případě silného napadení organismu těmito patogeny, dokáže imunita zareagovat mnohem rychleji, než když se s patogenem nikdy nesetkala. Je to v podstatě takové přirozené očkování. 

Mikrobiom žije hlavně ze zbytků potravy, ze složitých polysacharidů - vlákniny, které projdou tlustým střevem. Pokud je vlákniny nedostatek, živý se hlenovou vrstvou ze sliznic. Ta má ovšem bakterie udržovat v bezpečné vzdálenosti od střevních buněk. Strava našich předků obsahovala velké množství vlákniny, mnoho druhů ovoce a zeleniny nebylo přešlechtěných a obsahovalo větší množství vlákniny. Strava mikrobiom zásadně ovlivňuje. Mikrobiom ale také ovlivňuje to, na co máme chuť a co jíme. Kromě změny stravy, která je někdy velmi těžká, je důležité změnit i svůj mikrobiom. Díky detoxikačním preparátům pro detoxikaci střev je možné ze všech struktur střeva  trávicího traktu odstranit většinu toxinů. Pokud to neuděláme, prospěšné bakterie mají málo šancí se dlouhodobě uchytit. 

Mezi základní detoxikační preparáty patří 

ActivCol, Embrion, Calon , ColiDRen a dále v nabídce našeho obchodu najdete přípravek Gut protect a Bowel kare, Amalaki, Trikatu a mnoho dalších. V případě pochybností co zvolit využijte naši poradnu a napište svůj dotaz do mailu. 

Ještě bych se ráda zastavila u nových přípravků na eshopu

Gut protect - přípravek podporuje správný metabolismus bílkovin a sacharidů. Tato sypká směs obsahuje Sustamine® L-Alanyl-L-Glutamine, což je ultra čistá, klinicky testovaná jedna z nejlépe vstřebatelných forem této aminokyseliny, vytvořená speciální patentovanou formou fermentace. Součástí směsi jsou extrakty a části bylin a také speciální živiny jako quercetin, N-Acetyl-Glucosamin a zinek. Glycyrrhiza glabra (deglykorizovaná) (lékořice) napomáhá ke zdravé funkci trávení, posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, patří mezi antioxidanty. Podporuje duševní zdraví, nervový systém a zklidňuje organismus. Zinek přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a k normální funkci imunitního systému. Pozitivně ovlivňuje metabolismus bílkovin, sacharidů. Přispívá k normálnímu stavu kostí, svalů, nehtů, zraku. (V jedné dávce je obsaženo 5 mg zinku). Aloe Vera je antioxidant. Podporuje imunitní systém, funkce střevního traktu, čištění a detoxikaci organismu.

Bowel kare - Spojení oslizáku, řeřichy, embliky a vlákniny vytváří účinný balzám pro váš zažívací trakt. Psyllium je rozpustná vláknina, která vzniká vyčištěním obalů semen jitrocele indického. Příznivě působí na lidský organismus nejen při akutních trávicích problémech, ale i jako prevence správného zažívání. Obdobné účinky mají rovněž plody Oslizáku líbezného, které dále napomáhají tělu snižovat hladinu krevního cukru. Řeřicha je rostlinou, která se v tradiční indické medicíně již po staletí užívá jako lék při poporodních komplikacích. Působí antimikrobiálně a významně posiluje imunitní systém. Poslední složkou je Emblika lékářská,která je nejznámějším přírodním zdrojem vitamínu C nezbytného pro tvorbu kolagenu. Ten udržuje kůži pružnou a silnou. Amalaki, jak zní další název Embliky, má regenerační účinky pro tělo i mysl, současně podporuje trávení a snižuje překyselení.

dalším zajímavým přípravkem v naší nabídce je 

Anti - Acid - obsahuje směs sušených bylin embliky lékařské (Amalaki) a chebule srdčité (Guduchi). Chebule srdčitá (známá jako „Guduchi“) je antioxidant, který podporuje normální funkce jater a imunitu. Má adaptogenní působení (chrání před stresem). Emblika lékařská podporuje imunitu a normální trávení.

Embrion, ActivCol jsou detoxikační přípravky k detoxikaci souvisejících struktur organismu, které mají vliv na kvalitní mikrobiom. Od detoxikace střeva, mozkového kmene až u ActivCOlu po dodání laktobacilů. Tím se připravuje co nejlepší prostředí pro kontrolu mikrobiomu organismem až po kvalitu sliznic střev tím, že se z nich odstraní většina škodlivých toxinů. Někdy je výhodnější začít přípravkem Calon, který obsahuje například informace o odstranění toxinů ze žluči a stolice a teprve potom dodat ActivCol s laktobacily a další přípravky z nabídky k podpoře kvality střev.

V základních detoxikačních preparátech ActivCol a Embrion najdete informace pro detoxikaci :
sliznic trávicího ústrojí(žaludeční, střevní, ústní, jícnová)
část Lymfatexu - slizniční imunitní a lymfatický systém trávicího traktu, apendix apod.
Cortex - zadní mozek, výrazně ovlivňuje metabolismus a trávení
Enternal - enterální nervový systém, výrazně ovlivňuje mikrobiom
ColonMikrobiom - uozorňuje organismus na patogeny, které má redukovat a držet pod kontrolou
další secret preparáty, hlavně emočního charakteru a psychosomatika

Výhodná kombinace na začátek je také ActivCol a Toxigen . Toxigen zahrnuje celou řadu toxinů, především éček, pesticidů, herbicidů a napomáhá tyto toxiny vylučovat. K odstranění zbývajících patogenů ak slouží další detoxikační preparáty. Supertox, Mikrotox, ColiDRen nebo ColiHelp, Antimetal, Enterobac atd atd..

celou naši nabídku přípravků pro zdravá střeva najdete na

https://www.prirodaleci.cz/tenke-a-tluste-strevo/