Únor, měsíc ledvin: Jak souvisejí s našimi vztahy?

Cítíte se v tomto období psychicky hůř? Hádáte se častěji s partnerem nebo tak nějak celkově nejste ve své kůži? Možná jen vaše ledviny potřebují pomazlit!

 

Ledviny jako psychický orgán

Ledviny jsou orgán, který miluje teplo, a ještě k tomu je párový, čímž přímo souvisí s našimi vztahy, ať už partnerskými, rodinnými nebo pracovními. Pokud dáváme lásku druhým i sobě, ledviny se tetelí blahem a spokojeností. Naopak jsou-li naše ledviny nespokojené, dá se očekávat, že ani naše vztahy nejsou žádná hitparáda.

Jak už bylo řečeno, ledviny milují teplo, a to nejen to fyzické, ale i psychické. Chlad v zimních měsících a chladné vztahy je oslabují. Kromě toho ledviny souvisejí s našimi strachy, úzkostmi a fobiemi, což je další důvod, proč se zejména v tomto období nemusíme cítit nejlíp. Zima nám odkrývá naše slabá místa v těchto oblastech, která je potřeba vyřešit, a to i co se týče vztahů. Ať už jde o strach z opuštění a žárlivost, nebo naopak vyhýbání se závazkům jak ledvina alkoholu.

Tradiční čínská medicína ledviny považuje za pramen života. To znamená, že právě v nich je uložená naše životní energie, která když vyhasne, vyhasíná i náš život jako takový. S touto energií se přitom už rodíme a jen velmi těžko se doplňuje, proto je velmi důležité jí neplýtvat a zaměřovat se raději na její zachování.

Právě v zimním období, kdy jsou ledviny náchylnější, bychom jim proto měli věnovat zvýšenou pozornost, aby nedocházelo k jejich ještě většímu oslabování. Vyhneme se tak nejen zdravotním potížím, ale také například nepříjemné jarní únavě. Jak se o ně tedy postarat?

 

Naplňte je láskou

Ledviny potřebují vřelost, proto se zaměřte na pozitivní vztahy s ostatními, ale i se sebou samotnými. Tohle období je ideální pro sebelásku, zaměření se na své strachy, které si nesete z minulosti, ale i strachy, které máte z budoucnosti.

Máte-li partnera, můžete také zvýšit denní dávku objímání, hlazení a mazlení. Že se bude divit, co to do vás vjelo? Co by, jen se právě staráte i o jeho ledviny! Pokud to navíc budete dělat mezi 17. – 19. hodinou, trefíte se přesně do času nejvyšší ledvinové aktivity.

V tomto čase, ale nejen v něm, vám prospěje také například procházka v přírodě, jóga, meditace, teplá koupel nebo masáž uprostřed chodidel, kde se nachází právě ledvinová oblast.

Zejména pravidelné procházky v přírodě jsou velmi důležité, přestože by se mohlo zdát, že zůstat doma v teple je naprosto ideální nápad. Nicméně příroda má velmi pozitivní dopad na naši psychiku, a navíc nám dává prostor k neméně důležité formě lásky – lásce ke zvířatům a rostlinám.

Vyhněte se naopak náročnému cvičení a hubnutí, které tělu energii ubírá a ochlazuje ho.

 

Ledviny jako tělesný orgán

Ledviny jsou jako filtry v našem těle, akorát místo vody v bazénu či akvárku filtrují krev, čímž tělu ponechávají prospěšné látky a ty ostatní odvádějí pryč v podobě moči. Důležité jsou ale také pro kostní dřeň, míchu, kosti, vlasy, mozek, uši či rozmnožování.

Pro správnou funkci je důležitý dostatečný příjem tekutin, a to ideálně 30–40 ml vody na 1 kg hmotnosti.

Jak už bylo popsáno výše, ledviny potřebují teplo. Do jídelníčku můžeme zařadit například:

 • polévky a zapečená jídla
 • zázvor, česnek, pepř, skořici
 • brusinky, červenou řepu, mrkev
 • lichořeřišnici

Vyhnout bychom se naopak měli studeným věcem z ledničky a těm, které ledviny zatěžují jako jsou zejména:

 • alkohol, kofein a slazené nápoje
 • čokoláda
 • velké množství soli
 • špenát, rybíz

Oslabené ledviny mají za následek například:

 • předčasné šedivění a stárnutí
 • nízké libido, neplodnost
 • problémy se spánkem, chronickou únavu
 • zhoršenou paměť a myšlení
 • slabé kosti
 • nedoslýchavost, šumění a pískání v uších

 

Tak na co ještě čekáte? Běžte své ledviny pořádně pomyslně pomazlit! A nezapomeňte – ledviny jsou párový orgán a žádná nechce zůstat sama, proto je nutné o ně pečovat na obou úrovních – jak na té psychické, tak i na té tělesné.

 

V našem e-shopu najdete i produkty, které podporují právě ledvinovou pohodu, například produkt Deuron, který můžete zakoupit ZDE.

 210_deuron

 

 

 

 

 

 

Autor: Lucie Passlerová