Není tuk jako tuk. Víte, že ten břišní může být nebezpečný?

Zima oficiálně odešla, ale vy jste stále zůstali poněkud zateplení, zejména v oblasti břicha? Hláška, že to dělají chlupy vás v tomhle případě asi nezachrání, a tak nezbývá nic jiného než tuhle tučnou izolaci zničit. Jak na to a v čem se vlastně břišní tuk liší od těch ostatních?

 

Chrání orgány, ale je i „odpadkáčem“

Viscerální tuk, který se ukládá pouze v oblasti břicha a hrudníku (proto se mu jednoduše říká břišní) se na rozdíl od podkožního nachází hlouběji – až za břišními svaly. V menším množství je důležitý, protože chrání vnitřní orgány, ale v tom větším se stává škodlivým. Na rozdíl od ostatních tuků totiž produkuje a vypouští do těla chemické látky, což může vést k:

  • vysokému krevnímu tlaku
  • kardiovaskulárním chorobám
  • vysoké hladině cukru v krvi
  • cukrovce druhého typu
  • poškození imunitního systému
  • chronickým zánětům
  • vzniku rakoviny

Tím, že se viscerální tuk nachází hluboko v těle okolo orgánů, jeho nadměrné množství způsobuje jejich utlačování, a to pak vede k nesprávné funkci. Taky byste asi nebyli zrovna moc funkční, kdyby vás někdo škrtil, viďte? Například u slinivky tím dochází k poškození inzulínových receptorů, vlivem čehož se zvyšuje hladina cukru v krvi.

Břišní tuk je zároveň takovým skladištěm, kam tělo hodí vše, s čím si nedokáže zrovna poradit. Ať už se to týká jídla nebo třeba stresu. Pokud tedy nechcete žít s takovou menší „skládkou“ v břiše, pak je důležité posílat tělu věci, které zvládne strávit – fyzicky i psychicky.

 

Každý následek má svou příčinu

Hromadění viscerálního tuku se neděje v těle jen tak z nudy. Obvykle za to může:

  • nevyvážená strava (velké množství sacharidů, nezdravých tuků…)
  • nepravidelné stravování (vynechávání jídel, přejídání, zajídání špatné nálady…)
  • pravidelné pití sladkých perlivých nápojů (včetně těch „bez cukru“, protože obsahují umělá sladidla), alkoholu či kávy
  • nedostatek pohybu
  • dlouhodobý stres
  • nekvalitní spánek (málo spánku, nepravidelný spánek…)
  • hormonální nerovnováha (problémy se štítnou žlázou, menopauza…)

Za tvorbou břišního tuku stojí do určité míry i genetika, nicméně ta spíš určuje, jak moc bude tělo tolerantní. Jinými slovy, můžete být k tvorbě břišního tuku geneticky náchylnější, ale značné slovo bude tak jako tak mít váš životní styl. Takže žádné výmluvy!

 

Břišního tuku se dá zbavit navždy

Zapomeňte na diety, které jsou dlouhodobě stejně neudržitelné. Pokud víte, co váš tuk živí, máte napůl vyhráno. Tu druhou půlku vyhrajete, až to změníte a vytvoříte si nové návyky.

Jídlo:

Ušetřete tělo šokových přechodů mezi hladověním a přejídáním a dopřejte mu dostatek kvalitní energie tím, že budete jíst vyváženě a pravidelně. Nedostatek energie totiž vede k pozdějšímu přejídání, chuti na sladké, které je rychlým zdrojem energie, avšak ta je stejně rychle zase fuč, či k nočnímu pokecu s ledničkou, kdy si s sebou brzy začnete nosit i polštář, a to pěkně tučný.

Zařaďte do jídelníčku zejména hodně vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny…), zdravé tuky (ryby, oříšky, semínka…) a bílkoviny (maso, vajíčka, obiloviny…). Jednoduché cukry by měly tvořit maximálně 10 %. Vyhněte se také vnitřnímu otužování těla, které vede k narůstání tepelné izolace kolem orgánů a dopřejte mu naopak vždy něco teplého (teplá voda, čaj, polévka…).

Cvičení:

Stejně jako u jídla, ani nárazové intenzivní cvičení není ideální. Cvičte proto raději kratší dobu, ale pravidelně. Nemusí se přitom jednat jen o posilovnu, funět můžete kdekoliv. Třeba venku při běhu, jízdě na kole či při skákání přes švihadlo. Nejste zrovna moc sportovní typ? Zkuste třeba dynamičtější formu jógy nebo svižnou procházku. S břišním tukem můžete zatočit i tancem.

Psychika:

Stresový hormon kortizol je jednou z příčin, proč se vaše tělo izoluje tukem. Pokud jste tedy dlouhodobě ve stresu, začněte aktivně zvažovat možnosti, jak ho co nejvíc eliminovat. Může to být pohyb, meditace, ale nebojte se ani případně zajít k terapeutovi, který vás může v životě nasměrovat tam, kam potřebujete.

Důležité je si uvědomit, že život jako takový nezměníte a nějakým špatným podmínkám v něm budete čelit vždy. Můžete však změnit svůj přístup k nim tím, že místo na změnu nezměnitelného se zaměříte na změnu uvnitř sebe. Zkrátka změňte, co změnit můžete a změňte přístup vůči tomu, co změnit nemůžete.

 

Ne za každým bříškem se skrývá tuk

Vypoulilo se vám bříško až po porodu? Nemusí se vůbec jednat o břišní tuk, ale o diastázu, tedy rozestup břišních svalů, které za normálních okolností drží orgány na svém místě. V takovém případě se zaměřte na posílení šikmých a hlubokých břišních svalů a bránice. Ideální jsou jógové cviky nebo cviky podle Ludmily Mojžíšové. Naopak se vyhněte klasickým sklapovačkám.

 

Není potřeba mít tělo modelky, ale mít tělo zdravé. A k tomu je zapotřebí být v měkkém, avšak ne v naducaném stavu. Tak co? Pustíte se do změny hned teď?

 

Autor: Lucie Passlerová (https://www.lucipassi.cz/)