Gynekologické ústrojí a důležitost zdraví pro všechna období ženy

Gynekologické orgány

Gynekologické ústrojí se skládá z vaječníků, vejcovody, dělohy a pochvy Je to ústrojí , které určitým způsobem symbolizuje ženu. V této civilizaci je však vystaveno mimořádné zátěži. Má nejen funkci rozplozovací, tedy je schopno poskytnout prostředí pro vývoj plodu až do porodu ale je to také ústrojí sexuální a sex od rozplozování musíme u lidí oddělovat. Mít dítě s nějakým mužem, rozhodnout se k celoživotnímu mateřství, to je velký závazek a může určitým povahám působit značně velký stres. Ani sexuální život není bez komplikací. Člověk svůj sexuální život omezuje celou řadou tabu, ale na druhé straně oproti zvířatům vymýšlí neuvěřitelné sexuální praktiky. Gynekologické ústrojí, tedy jak vaječníky , tak i děloha , jsou ovlivňovány hormony , které vaječníky produkují. Vaječníky jsou však orgánem, který tančí , jak hypofýza a hypotalamus pískají.   Samy se o své funkci nerozhodují. 

Zdraví gynekologického ústrojí je důležité nejen z hlediska možných potíží , které přinášejí záněty či epiteliální změny na děložním čípku, záněty vaječníků, cysty , myomy, záněty dělohy apod. Jak jsme si již řekli, toto  ústrojí slouží k vývoji plodu. Jestliže některá ložiska budou produkovat toxiny pro plod nebezpečné,  je očista před otěhotněním zásadou číslo jedna. Stejně jako žádný jiný orgán ani gynekologické ústrojí nemůžeme chápat jako orgán izolovaný, patří do okruhu ledvin. Problémy pak bývají často spojené , tedy záněty močových cest i záněty pochvy. Gynekologické ústrojí je obklopeno hustou pletení vegetativních nervů : především plexus ovaricus a plexus uterovaginalis jsou důležité pleteně, které mohou způsobovat různé potíže. Kolem dělohy je i lymfatický systém a četné svaly pánve, takže toto ústrojí může být ovlivňováno i nepřímo, tzv. sekundárně. 

Ke zdraví gynekologických orgánů tedy přistupujeme komplexně. V určitých případech nezapomínáme ani na psychoterapii, abychom ženě objasnily vztah gynekologického ústrojí k její psychice, k vývoji a výchově, či abychom jí objasnily že nervový systém má paměť a prožité partnerské křivdy  katastrofy nervový systém nezapomíná.