Nehormonální a přirozená antikoncepce

Nechcete se zbytečně ládovat hormony jak lentilkami, ale ani nestojíte o kinder vajíčko ve vašem bříšku? Seznamte se s dalšími možnostmi antikoncepce a začněte si užívat nehormonálně!

Užívání hormonální antikoncepce je dnes stejně běžné jako dělat si řidičák. K postelové jízdě přitom ale žádné papíry ani pilulky nepotřebujeme. Hormonální antikoncepce ovlivňuje nejen menstruační cyklus, náladu, vnímání, váhu či libido, ale narušuje také přirozený tok energie v těle, což může následně vést k různým zdravotním potížím. Jak se tedy můžete chránit?

Zákaz vstupu pro spermie: Kondomy a pesary

Kondomy i pesary fungují na principu bariéry, která znemožňuje natěšeným bičíkovcům setkat se s vajíčkem. Pesary však, na rozdíl od kondomů, nechrání před pohlavními nemocemi, protože se vkládají přímo do pochvy. Dochází tak ke kontaktu se sliznicí a pohlavními sekrety.

Nevýhodou kondomu naopak je to, že s vámi zvládne jen jedno číslo, a to, co je na vašem bankovním účtu tak půjde rychleji dolů. Oproti tomu pesar můžete používat opakovaně i dva roky.

Zneškodnění spermií: Nitroděložní tělíska a spermicidy

Nehormonální nitroděložní tělísko koncentruje bílé krvinky, které nezvané hosty likvidují. Zavádí se u lékaře přímo do dělohy, kde vydrží na stráži až několik let. Může ovšem způsobit silnější a bolestivější menstruaci nebo zánět.

Spermicidní gely, krémy a globule se zavádějí do pochvy před tím, než „jdete na věc“. Svým složením pak zneškodňují spermie, které se ženou, kam nemají. Některé ženy mohou však být na spermicidy citlivé až alergické.

Plánování pohlavních schůzek: Plodné a neplodné dny

Plodné a neplodné dny zjistíte snadno sebepozorováním, ať už měřením bazální teploty, sledováním děložního hlenu či něčeho dalšího. Během neplodných dnů můžete řádit o sto šest, během těch plodných…

  • abstinovat, což se vám z logiky věci asi nebude chtít,
  • užívat si jiné formy sexu než klasický pohlavní styk,
  • anebo využít jiné možnosti ochrany.

Menstruační kalendář

Potřebujete pravidelný menstruační cyklus a záznamy za poslední rok. Pomocí nich pak odečtete 18 dnů od nejkratšího cyklu a 11 od nejdelšího. Výsledkem budou dny, kdy míváte ovulaci. Nevýhodou je, že nikdy nevíte, zda vás nějaký cyklus nepřekvapí odchylkou.

Měření bazální teploty

Když dojde k ovulaci, tělesná teplota se o pár desetin zvyšuje a až do menstruace neklesá. Potřebujete k tomu jen bazální teploměr, který měří na dvě desetinná místa, a měřit vždy za stejných podmínek (např. ihned po probuzení). Pokud teplota tři dny neklesne, můžete začít dovádět. Zvýšená teplota ovšem nemusí značit pokaždé jen ovulaci.

Sledování cervikálního hlenu

Cervikální hlen můžete pozorovat například na kalhotkách nebo toaletním papíře. Před ovulací a po ní je bílý, hustý a lepivý, během plodných dní naopak průhledný, kluzký a tažný, podobně jako syrový vaječný bílek.

Vyšetření děložního čípku

Do téhle metody sledování můžete snadno zapojit i partnera, stačí ho jen poučit. Pak už bude doslova v jeho rukách to, aby se nestal tatínkem. Děložní čípek je před ovulací a po ní tuhý (asi jako nos) a uzavřený. Během ovulace je naopak měkký (asi jako spodní ret), otevřený a vysoko, takže může být problém na něj dosáhnout.

Symptotermální metoda

Podrobné rozpracování, jasná pravidla a všechny metody v jednom balíčku. STM kombinuje měření bazální teploty s dalšími jevy a není závislá na pravidelném cyklu. Žena, která se ji naučí používat, se stane královnou své plodnosti. Pozná totiž dokonale své tělo i cyklus, a díky kombinaci několika faktorů téměř zcela eliminuje možná rizika jednotlivých metod. Spolehlivost této metody je pak srovnatelná s hormonální antikoncepcí.

Střelba vedle: Přerušovaná soulož

V tomhle případě muž jednoduše pošle spermie tam, kam rozhodně poslány být nechtějí. Tedy zcela mimo ženské pohlavní orgány. Rizikem je ovšem preejakulát a možné zbytky v oblasti penisu v případě více čísel po sobě.

Jak si jednotlivé metody vedou:

METODA SPOLEHLIVOST
Kondom 98 %
Pesar 96 %
Nitroděložní tělísko (nehormonální) 99,2 %
Spermicid 97 %
Menstruační kalendář 86 %
Měření bazální teploty 97 %
Sledování děložního hlenu 76 %
Vyšetřování děložního čípku ? (není považováno za moc spolehlivou metodu)
Symptotermální metoda 99,6 %
Přerušovaná soulož 96 %

 

 

Ať už přijmete do svého sexuálního života jakoukoliv metodu, myslete na to, že uvedená spolehlivost je jen orientační a v praxi se může lišit. Snažte se proto vždy pečlivě dodržet veškeré podmínky, ať nezplodíte, co nechcete. Odměnou vám pak bude přirozený chod vašeho těla a hlubší soulad se sebou samotnou.

 

 

Autor: Lucie Passlerová