Víte, že existuje až tisíc různých druhů třešní, které se mezi sebou liší barvou (a)nebo chutí? „Červené“ letní měsíce přímo vybízejí k tomu získat trochu té zdravé barvy i do tváří, a právě třešně nám v tom mohou pomoci. Jsou totiž jedním z nejzdravějších ovocí. Na co všechno jsou dobré?
Pomáhají při dně
Léto nabádá k různým výletům a aktivitám a bolavé klouby se do výbavy moc nehodí. Třešně přitom ocení nejen sportovci, kterým pomůžou předcházet křečím, regenerovat svaly a podpoří zdraví kloubů, ale pomůžou vám i pokud trpíte dnou.
Třešně snižují hladinu kyseliny močové, čímž ulevují od záchvatů, které dnu provázejí. Ty mohou být pak méně intenzivní i méně časté. Účinky se přitom projevují už po pouhých několika hodinách.
Takže konec nářků. Nebuďte už „na dně“ a hurá na výšlap!
Tip: Pecky z třešní se mohou zdát jako nepotřebné a nejspíš obvykle putují rovnou do trávy nebo do koše. Ve skutečnosti mají ale mnohem užitečnější využití. Jelikož dokážou dobře udržovat chlad či teplo, fungují výborně jako obklady. Stačí je usušit, dát do plátěného pytlíčku a dle potřeby buď nahřát, nebo zchladit. Využití najdou i při masáži.
Bojují proti rakovině
Antokyany, které třešně obsahují, chrání buňky. Díky tomu si na ně jen tak nějaký „rak“ nepřijde, a dokonce i stáří bude mít potíže.
Kromě samotné ochrany buněk před jejich poškozením a stárnutím fungují ale také detoxikačně. Čistí krev a orgány a zbavují tak tělo jedovatých látek, které se podílejí nejen na vzniku rakoviny, ale i na dalších zdravotních problémech.
Třešně jsou významné i jako pomocnice při boji s už vzniklými nádory díky kyselině ellagové, která dokáže potlačit jejich další růst. Pokud tedy hledáte podporu v přírodě, jak s tímto onemocněním zatočit, tahle sladká srdíčka jsou tím správným „šahem“.
Víte, že naše česká odrůda s názvem Tamara je považovaná za nejkvalitnější třešeň, která byla dosud vyšlechtěná?
Podporují paměť
Trpíte výpadky krátkoblbé paměti? Osvěžte své mozkové závity sladkým ovocem!
Třešně se hodí jak pro studenty, kteří potřebují, aby jim paměť dobře šlapala, tak i pro ty, kteří jsou ze školy už nějaký ten pátek. Jelikož pomáhají udržovat spoje mezi neurony, jen tak něco vám z hlavy už nevypadne.
Z toho důvodu je jejich zobání vhodné také při léčbě demence a Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Díky nim se nebudete tedy ztrácet ani ve své hlavě, ani ve světě kolem.
Zkvalitňují spánek
Rumělku ve tvářích, třešně v polštářích. Tak by se dal popsat další z mnoha benefitů.
Pokud se neustále převalujete v posteli jak prase na rožni, v noci se budíte a ráno nemůžete dospat, možná máte nedostatek melatoninu – na rozdíl od třešní. Zkuste proto prášky na spaní vyměnit právě za ně a vyspěte se konečně do růžova. Anebo rovnou třešňově do červena.
Třešně totiž obsahují více melatoninu, než je lidské tělo vůbec schopno samo vyprodukovat. Ale nebojte – to, že si dáte třešně ještě neznamená, že budete spát jak Šípková Růženka a nikdo vás už nevzbudí. :)
Něco pro citlivé žaludky: Při kontaktu třešní s vodou dochází k jejich kvašení (mléko ho dokonce urychluje ještě víc), které může způsobit zažívací potíže i zdravým lidem. Pokud máte tedy citlivější žaludek, je vhodné třešně nejprve tepelně upravit. Tím zabráníte jejich kvašení v těle.
A spousta dalšího…
Třešně jsou takovým malým ovocným elixírem. Jejich zobání kromě zmíněného podporuje také tvorbu inzulínu, krvetvorbu, funkci štítné žlázy a přispívá ke zdraví kůže a vlasů. Najdeme v nich draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, křemík či vitamíny C, B a E.
Jó, třešně zrály a vyzrály na spoustu problémů. Ať už si je dáte za uši nebo do těla, můžete si být jistí tím, že budete stále krásní a svěží skoro jako za mlada. Tak zobejte, zobejte, dokud je jejich sezóna!
Autor: Lucie Passlerová