Kopřiva to je bylina !

Některé druhy plevele jsou pro zahradníky větším zlem než jiné. To platí například o kopřivě dvoudomé. Roste ve stinných koutech a chcete-li ji odstranit, nepříjemně žahá. Možná tím naznačuje, že byste si jí měli více všímat, neboť je zdravá pro lidi i pro zahradu.

kopriva4

 

Kopřiva dvoudomá (Utrica diodica) je odedávna hojně využívaná a všeobecně dostupná bylina. Jí se čerstvá, a to téměř výhradně na jaře. Mladé výhonky se stávají součástí pokrmů, jako je třeba velikonoční nádivka, dá se z nich ale připravit i variace špenátu, přidávají se také do různých rizot a obilných směsí. Naši předkové ji vnímali jako posilující bylinu, která čistí krev a přispívá k jarní detoxikaci organismu.

Kopřiva je statná všeobecně známá rostlina se silnými, výrazně žlutými svazčitými kořeny. Najdete ji na úrodných a na dusík bohatých místech. Právě kopřiva je známý ukazatel vysokého obsahu tohoto prvku v půdě. Dříve rostla kolem hnojišť, chlévů či vlhkých krajů pastvin, dnes ji najdete nejčastěji u kompostu. Pokud se budete chránit proti jejímu žahání, není problém ji ze zahrady odstranit, protože koření těsně pod povrchem. Ovšem je lepší využít léčivé schopnosti této rostliny než se jí zbavovat.

Květy hluchavky bílé jsou součástí bylinných směsí proti kašli.

kopriva3

Jako léčivka

Prvky obsažené v kopřivě urychlují látkovou výměnu, odvod kyseliny močové z těla a působí i silně močopudně. Listy vynikají vysokým obsahem různých minerálních solí a vitaminů, především A, řady B, C a K. Opravdu pozitivně ovlivňuje i krvetvorbu, jak už vypozorovali lidoví léčitelé. Obsahuje totiž železo ve snadno přístupné formě pro lidské tělo. Kladný účinek mají i semena díky vysokému obsahu vitaminu E – fytohormonům. Užívala se proto v šestinedělí, při klimakterických potížích a při celkovém vyčerpání organismu. Kvetoucí nať se používá při revmatických potížích.

Africká kopřiva se často pěstuje i jako doplňková balkonová rostlina.

Využití této rostliny je ale mnohem širší. Pokrájené mladé listy kopřiv se tradičně na venkově používají jako krmivo pro housata a kachňata, sušené se přidávají do zimních směsí třeba pro slepice, aby drůbež měla vitaminy a minerály i v době, kdy není čerstvá pastva.

Ještě v dobách první světové války se kopřiva hojně využívala také jako přadná rostlina; její pěstování bylo dokonce finančně podporováno prémiemi, aby bylo dost suroviny pro výrobu vojenského prádla. Její pevná a odolná vlákna se používala i pro výrobu lan.

Kopřiva vám pomůže při těchto stavech:

bolesti hlavy, ekzémy, ledivnový písek a močový písek, ledvinové kameny čistí krev (detoxikace) chudokrevnost, anémie (podpora krvetvorby) podpora funkce slinivky břišní hyperglykémie (snižuje hladinu krevního cukru glukózy v séru), záněty močových cest zástava močení (anurie) nemoci jater nemoci žlučníku, nemoci sleziny zahlenění žaludku, zahlenění dýchacích cest, nemoci sleziny, nemoci plic, žaludeční křeče žaludeční vředy, virové infekce, bakteriální infekce, únava vyčerpanost, chudokrevnost, anémie (podpora krvetvorby) otoky, vodnatelnost alergie náchylnost k nachlazení revma, revmatoidní artritida, dna, řídké vlasy, růst vlasů, zúžení cév dolních končetin, angina pectoris, zúžení koronárních tepen srdce píštěl, fistule plíseň nehtů, kuří oko bolesti zad, ischias, lumbago, záněty nervů horních a dolních končetin, prevence rakoviny

Základní recept na kopřivový sirup

Ingredience:

mladé listy kopřivy (př. 1 kg) cukr (př. na 500 ml kopřivové šťávy 500 gramů cukru)

Postup:

Čerstvé listy kopřivy propláchněte ve vodě a odšťavte. Pokud nemáte odšťavovač, můžete použít mlýnek na maso a z rozemletých listů vymačkáte šťávu (přes plátýnko nebo přímo z mlýnku – viz obrázek). Podle množství šťávy budete přidávat cukr. Vznikne-li vám např. 150 ml šťávy, přidáte 150 g cukru. Tuto směs zahřejete na mírném plameni a promícháváte, dokud se cukr nerozpustí a nevznikne vám sirupová konzistence. Vzniklý sirup nalijte do sterilních lahví, zavíčkujte a uchovávejte v lednici. Doba trvanlivosti je několik měsíců, v závislosti na čistotě zpracování.   Užívání: Nejlepší užívání tohoto sirupu je jedna polévková lžíce dvakrát denně při obtížích, rozpuštěná ve vodě jako šťáva.  

Tip1: Kdo má rád ostřejší chuť sirupu, může přidat citrónovou šťávu. Na 400g čerstvých listů kopřivy to bude šťáva zhruba ze 6 citrónů.

Tip2: Pokud se chcete vyvarovat bílému cukru, můžete použít třtinový, kokosový a podobně.

Tip3: Jestli nechcete kopřivovou šťávu vařit a navíc s cukrem, můžete ji smíchat při pokojové teplotě s tekutým medem nebo jiným sladidlem (např. rýžovým, ječným, kukuřičným nebo jiným sladem). Takový sirup má ovšem nižší dobu spotřeby.

Tip4: Pokud máte chuť vyzkoušet i jinou variantu, než jsou jen kopřivové listy, můžete smíchat kopřivové listy a listy rybízu v poměru 1:1. Tento míchaný sirup je také báječný.

Tip5: Já si dělám sirupy do mrazáku. Naliji hotový sirup do sáčků na led, takže se mi vytvoří malé porcičky sirupu. Sáčky zavážu a dám do mrazáku. Pak jen vylupuji potřebné množství sirupu a sirup tak vydrží velmi dlouho bez konzervace, se zachováním veškerých živin.

sirup z čerstvé šťávy, dobře promíchaný s tekutým medem při pokojové teplotě a skladovaný v mrazáku. Je to nejčistší a nejzdravější kombinace, kterou vám velmi doporučuji. Kopřivovou šťávu nebo listy kopřivy můžete přidávat také do smoothies, míchat s jinými, například ovocnými šťávami, sirup je pak moc dobrý například i na palačinky nebo jako sladidlo. Z kopřivových listů si také můžete udělat skvělé pesto

Pěstovat ji není třeba

Kopřivy na zahradě záměrně nikdo nepěstuje. Pokud tam ale někde v koutě přirozeně roste, je škoda se jí zbavovat. Jinak se sbírá volně v přírodě, vhodná doba je od března do června, potom jsou listy už tuhé a obsah účinných látek se snižuje. Kopřiva se suší ve stínu v tenké vrstvě. Vždy ji ale trhejte mimo okolí cest a silnic.

Nať se sklízí v červnu, semena dozrávají na přelomu září a října. A kořeny, léčící prostatické problémy a močový měchýř, mají nejvyšší podíl vhodných látek v říjnu.

Pohled ekozahradníka

Kopřiva je nedílná součást ekozahrad, neboť čistí půdu, zvyšuje její úrodnost a posiluje růst ostatních rostlin. Dá se z ní vyrobit jícha, která zkvašená a naředěná v poměru jedna ku deseti funguje jako nepřekonatelné hnojivo, které navíc zvyšuje přirozenou odolnost rostlin proti škůdcům i houbovým chorobám.

PŘÍPRAVKY Z KOPŘIVY

Čaj z listů

Dvě čajové lžičky se přelijí 150 mililitry vroucí vody a nálev se nechá louhovat deset minut. Pije se třikrát denně.

Čaj z kořenů

Lžička nadrobno posekaných kořenů se zalije studenou vodou, přivede k varu a nechá louhovat deset minut. Pije se třikrát denně čerstvý šálek při bolestech močového měchýře.

Kopřivová vlasová voda

Padesát gramů jemně nasekaných listů a kořenů se naloží do půl litru jablečného octa a nechá se tři týdny stát na slunci. Tekutinu potom slijte do tmavé lahvičky. Přípravek se vmasíruje neředěný nebo ředěný do pokožky hlavy a nechá se deset minut působit. Účinkuje proti lupům a vypadávání vlasů.

Kopřivové máslo

Hrst kopřivových listů se velmi jemně naseká a vmíchá do 250 gramů měkkého másla. Dochutí se trochou nastrouhané citronové kůry a dvěma stroužky rozmačkaného česneku, podle chuti se nakonec máslo dosolí a připepří. Používá se na pečivo nebo k bramborám na loupačku.

Kopřivová kúra

V minulosti se tato poměrně razantní kúra prováděla často. Místo postižené artritidou se pošlehávalo čerstvými kopřivami po dobu tří dnů po sobě. Kopřivy způsobí intenzivní prokrvení kůže i hlouběji uložených tkání a dodají jim na několik hodin pocit tepla. Takto ošetřené partie se neomývají, protože teplo by se změnilo v intenzivní pálení.

Trochu jiná kopřiva

V lidovém léčitelství má své pevné místo i jiná rostlina, které se říká kopřiva – hluchavka bílá čili hluchá kopřiva. Možná vás překvapí, že kromě názvu nemají tyto rostliny botanicky nic společného. Kopřiva hluchavka patří do veliké čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), kopřiva dvoudomá do čeledi kopřivovitých (Utricaceae), kam se řadí ještě kopřiva žahavka, drnavec či pokojová rostlina pilea. Květ hluchavky se sbírá v květnu a počátkem června a je součástí bylinných směsí proti kašli. Jde o důležitou medonosnou rostlinu, což platí obecně o všech druzích čeledi hluchavkovité. Podobně klame názvem i další kopřiva, tedy lidově zvaná africká kopřiva (Coleus, také kopřivěnka). I tato rostlina patří do čeledi hluchavkovitých.

čerpáno ze slunecnizivot.cz