Trápení s očima aneb Jak očistit naše okna do duše

Nekouká se vám na ten svět poslední dobou moc dobře? A máte čistá a nepoškozená okna? Nemyslím okna u vás doma, myslím vaše osobní okna – ta, za kterými se skrývá vaše duše. Možná nejsou skleněná, ani plastová, ale náš pohled do okolí je tak perfektní, v jak perfektním stavu jsou právě naše oči.

Když budete mít doma špinavá okna, vezmete hadr, nějaký zázračný čisticí přípravek a okna vyleštíte. A hned bude ten pohled ven krásnější!

Stejně tak, když vás trápí problémy s očima, je potřeba se o ně náležitě postarat a „vyčistit“ je. Hadr a onen zázračný přípravek na okna vám silně nedoporučuju, ba dokonce zakazuju! Nicméně pro očistu očí jsou tu například detoxikační preparáty.

 

Mrkněme na oko podrobněji

Oko je velmi komplexní systém skládající se z mnoha různých částí, které spolu dokonale spolupracují tak, aby výsledek byl… prostě perfektní! Jenomže občas se stane, že se nějaká část porouchá a už to tak perfektní není. A nemusí se přitom ani jednat jen o oko samotné.

To, v jakém stavu jsou naše oči, závisí mimo jiné také na dalších orgánech v těle, na stavu naší lebky jako celku, ale také třeba na správném dýchání nebo na tom, jak naše oči používáme.

Já jsem třeba díky své práci prakticky pořád očima nalepená na mobil nebo monitor a nejsem v dnešní "chytré" době zdaleka jediná. Všichni obecně víme, že to našim očím příliš neprospívá, protože jsou po dlouhou dobu fixované v jedné poloze, mají málo pohybu (teď o nich mluvím trochu jako o pejskovi, ale je to tak) a dochází i k jejich vysoušení, protože málo mrkáme. No jo, ale copak to jde dneska jinak?

Zvlhčování oka je přitom důležité nejen pro oko samotné, ale je to také skvělý zvlhčovač vdechovaného vzduchu zabudovaný přímo v našem těle! Přebytečné slzy jsou totiž odváděny až do dutiny nosní, čímž se podílejí právě na zvlhčování vzduchu, který nadechujeme.

I samotné dýchání je důležité, protože pomáhá udržovat pružnost lebky, která, ač se to tak může jevit, není jeden pevný celek, ale skládá se z několika částí, které jsou spojené lebečními švy. Díky tomu může docházet k mikropohybům všech jednotlivých částí, což se následně odráží i na zdraví a funkčnosti očí. Tyto lebeční švy ovšem u většiny lidí s věkem srůstají.

 

Časté problémy s očima

Když se mluví o problémech s očima, spousta z nás si jako první představí nejspíš nějaké ty dioptrie. Pokud ale čtete tento článek, nejspíš vás trápí něco jiného než brýle na nose (i když i ty mohou slušně potrápit) či kontaktní čočky.

Mezi časté problémy patří například ječné zrno, což je hnisavý zánět mazových žlázek nacházejících se ve víčkách, a stejně jako i následující potíže je možné ho úspěšně řešit detoxikací.

Pokud se na zarudlých víčkách objeví drobné puchýřky, mohou za problémy stát herpetické viry.

Na ekzémech na víčkách a kolem očí se zase naopak podílí i stav sleziny, takže v tomto případě se detoxikace kromě ekzému soustředí také na ni. Je ovšem důležité vědět, že ekzém se po zahájení detoxikace může dočasně zhoršit tím, jak dochází k očistě těla, které se začne zbavovat škodlivin. To, zda byla detoxikační kúra účinná, je proto možné hodnotit až přibližně po měsíci (to ostatně platí vždy, jelikož očista těla chvíli trvá). Je ale možné vedle detoxikačních preparátů užívat i klasické léky předepsané lékařem, pokud to váš stav vyžaduje.

Záněty spojivek, které se projevují zčervenáním, rozšířením, pálením či řezáním a nadměrným slzením, mohou mít několik různých příčin. Nejčastější jsou záněty kokové (způsobené například streptokokem). Dále se může jednat o záněty chlamydiové, virové nebo neinfekčního původu (např. alergie).

Virové záněty se mohou projevovat drobnými puchýřky na okrajích víček a mohou přejít až na rohovku, kde způsobí zánět. Je proto vhodné začít tento problém řešit co nejdřív.

Pokud vás trápí alergický zánět, je užitečné do detoxikace zařadit také játra a žlučové cesty a počítat s dlouhodobějším užíváním. Alergie je totiž záležitost celého imunitního systému, na kterém se podílejí mimo jiné i různé jednotlivé orgány, a jeho pročištění proto chvíli trvá.

Za problémy s očima může ale stát i borelióza, což je méně známý fakt, který je zmiňován spíše v zahraniční odborné literatuře, a který ovšem nelze opomíjet. Borelióza přitom nemusí být jen akutní. Může se projevit i po několika letech jako chronická forma.

Preparáty k detoxikaci očí jsou voleny vždy podle původu daných potíží, přičemž k úlevě může přispět i detoxikace lymfatického systému, neboť toxiny z očí jsou odváděny právě do obličejových lymfatických uzlin.

Pokud máte pocit, že se upláčete, může se také jednat o podráždění očí vnějším či vnitřním vlivem (emoce), ucpání odvodných cest, anebo v některých případech i o zánět plísňového původu.

Detoxikovat se vyplatí také už zmiňované lebeční švy, ve kterých se mohou nacházet toxiny (např. infekční ložiska borrelie), které tyto švy „zatmelují“, a tím znemožňují mikropohyby lebky. To se následně odráží i na samotné psychice člověka. Na lebku, konkrétně na očnici, jsou navíc navázány svaly, díky kterým můžeme očima pohybovat, a tak když dojde k omezení pohybu lebečních kostí, dochází pochopitelně i k omezení pohybu samotného oka.

Abychom obraz okolního prostředí byli vůbec schopni zpracovat, potřebujeme k tomu zrakový nerv. Ten se skládá z hromady nervových vláken, která se rozplétají, překřižují a zaplétají takovým způsobem, že tvoří výsledný 3D obraz, který vidíme. I samotný zrakový nerv dostává ovšem velmi zabrat životním prostředím a dochází k jeho poškozování. Na vině jsou nejčastěji toxické kovy jako rtuť a její sloučeniny a olovo a jeho sloučeniny. Zrakový nerv může nenávratně poškodit ale i požití metylalkoholu.

K poškození oka může vést i nedostatečné prokrvení, zejména v důsledku kornatění cév, které je vůbec nejčastější příčinou tohoto poškození.

 

 

Kdo by to byl řekl, že jen samotné oko může mít tolik různých problémů, že? Přitom právě na něm obvykle záleží, jak vůbec vidíme svět kolem nás. Pokud se vám tedy váš svět tak úplně nezdá, poraďte se se mnou ještě dnes ohledně detoxikace, ať je váš svět brzy zase co nejkrásnější! Kontakt na mě najdete vlevo v tom zeleném rámečku s fotkou. :)

 

 

Článek zpracovala: Lucie Passlerová

 

Zdroj:

JELÍNEK, Vladimír. Oči a jejich detoxikace, 2. díl. Joalis info: bulletin informační a celostní medicíny. Praha: Joalis s. r. o., 2022, č. 2, s. 14–17. ISSN 2464-8442.