Jak přežít léto a nevypotit duši
Taky si připadáte někdy jako ještěrka? Potřebujete se pořád nějak zahřejvat, abyste nezmrzli, a pak když přijdou letní tropy, tak se zase naopak snadno přehřejete? Připadáte si zkrátka tak nějak studenokrevně? Pak mám pro vás několik tipů, jak to vedro přežít, které ocení jistě i teplokrevníci.
LEDOVÉ NÁPOJE? BRRR, RADŠI NE
Věděli jste, že vám z chladu může být ještě větší horko?
Všichni máme tendenci se nějak zchladit, když je nám vedro. Máme pocit, že hoříme a chceme se uhasit. Jenomže…
Naše tělo potřebuje ke správné funkci udržovat určitou teplotu, takže když mu pošleme takovou krásně vychlazenou limču, začne panikařit, protože… Brrr, moc zima! A tak spustí zahřívací proces.
CHLAZENÝ NÁPOJ → VÍCE ENERGIE NA JEHO ZAHŘÁTÍ → VĚTŠÍ HORKO
Takže ačkoliv je takové ledové osvěžení opravdu hrozně moc lákavé, měli byste si raději dát – a teď mluvím zcela vážně – vlažný slabý čaj (např. zelený) nebo vlažnou vodu, do které můžete přidat pár kapek jablečného octa, případně citronu. Vaše tělo díky tomu neprodělá teplotní šok a nebude muset vynakládat další množství energie na vyrovnávání skutečně podivuhodných teplotních výkyvů.
A JÍDLO TAKY TEPLÝ?
V tomhle počasí asi těžko máte chuť ještě na teplou omáčku se šesti, že? No tak si ji nedávejte!
Principem je dostávat do sebe takové nápoje a potraviny, kvůli kterým nebude tělo muset vynakládat žádnou zvláštní energii, protože tím dochází k jeho zahřívání. Nic by tedy nemělo být ani horké, ani ledové, ale ideálně tak akorát.
Jenže i když si tu omáčku necháte vychladnout, nebude to asi to pravé ořechové, protože dostat do sebe omáčku, knedlíky a maso... Uf! Zvlášť, pokud jste někde u vody, nebo se k ní chystáte, mohli byste jít velmi rychle ke dnu. Anebo na pláži vypotit vlastní duši.
TĚŽKÉ JÍDLO → VÍCE ENERGIE NA JEHO STRÁVENÍ → VĚTŠÍ HORKO
Pokud se tedy chystáte vařit, zvolte jednoduché způsoby přípravy jako:
- blanšírování
- vaření ve vodě nebo v páře
- rychlé restování
- nishime
Ideální je zařadit do jídelníčku například:
- právě dozrávající ovoce (jezte ho ideálně mezi hlavními jídly, aby nekvasilo ve střevech)
- čerstvé zeleninové saláty (část může být i vařená)
- pokrmy z kukuřice, polenty, bulgur, kuskus, těstoviny
- tofu
- polévky (nejlépe bez tuku, řídké a ze sladké zeleniny s větším množstvím zelených natí)
- mořské řasy (dodávají tělu minerály, které v létě ztrácí, a např. Wakame upravuje krevní tlak)
Nemáte na jídlo ani pomyšlení? A máte meloun? Pokud ne, tak si ho kupte a udělejte si jednodenní detoxikaci, kdy budete celý den o melounu. Zavodní vás, trávení si odpočine, ledviny se pročistí a vy se ochladíte. Ideální!
MOŽNÁ MÁTE PROBLÉM S KREVNÍM OBĚHEM
Vraťme se ale k těm ještěrkám.
Ochlazujete se, jak se dá, ale stejně je vám na umření? Pak vás taky možná trápí některé z těchto příznaků:
- změna srdečního rytmu či tepu
- tělesná slabost, těžkost končetin
- poruchy spánku
- křečové žíly, kornatění cév
- mravenčení končetin, křeče
- nízký nebo vysoký krevní tlak
- porucha srážlivosti krve
- pomalé zahřívání se, v zimě snadný vznik omrzlin
- studené končetiny i v létě
- hluboké příčné praskliny na jazyku
To všechno mohou být signály, že váš krevní oběh neběží tak, jak by měl. Kvalita jeho výkonu je přitom dost důležitá, protože přivádí do buněk vše, co je potřeba ke správnému fungování všech orgánů v těle i těla jako celku (živiny, kyslík, hormony, enzymy, teplo…), a naopak odvádí ten „bordel“, co tam nemá co dělat. Problémy nastávají ve chvíli, kdy cévy ztratí svou pružnost a začnou se zužovat.
Věděli jste například, že kouření může snížit teplotu v končetinách až o 1°C během 20 minut?!
VAŠE KREV, VAŠE ČCHI
Podle čínské medicíny je právě červenec měsícem krevního oběhu, protože ten dostává v tomto období největší zápřah. A konkrétně krev je smíchaná s naší čchi neboli životní energií. To znamená, že pokud dochází k problémům s krevním oběhem, dochází k problémům i s naší energií a naopak.
Za problémy s krevním oběhem může například:
- nevhodná strava (na stěnách cév se usazuje tuk, a ty se tím zužují)
- nedostatek spánku
- nedostatek pohybu
- oslabení sleziny
- nadměrná ztráta krve (např. porod, úraz)
- emoční vypětí (horlivost, vznětlivost)
- přílišná mentální či fyzická aktivita
JAK POSÍLIT KREVNÍ OBĚH
Pro zlepšení krevního oběhu se zaměřte na odlehčený jídelníček – vynechte tučná jídla a uberte sůl. Nechcete mít přece z krve černé moře. Místo soli můžete jídlo snadno dochutit nějakým kořením, které krevnímu oběhu prospívá, jako je například:
- barevný pepř
- hřebíček
- fenykl
- koryandr
- majoránka
- kmín
- rozmarýn
- skořice
- kurkuma
- zázvor
Aby krev dobře proudila, potřebuje taky dostatek vody, do které můžete přidat mátu a citron. Pokud vás voda zrovna moc nebere nebo ji nechcete pít celý den, zařaďte do pitného režimu kromě vody i čaj a ředěné čerstvé šťávy z ovoce. Pozor naopak na kofein, který cévy stahuje!
Mezi potraviny, které váš krevní oběh posílí patří například:
- pohanka, jáhly, kukuřice, rýže
- ořechy a semínka (zejména dýňová)
- lněný a olivový olej
- červené fazolky, hrachové lusky
- listová zelenina
- okurka
- květák, brokolice
- červená řepa
- červené a černé ovoce
- artyčok
- ryby (losos, tuňák, makrela)
- goji
- jujube
- vejce
- olivy
- ovčí a kozí produkty (místo kravských)
Pokud jste bylinkoví, tak můžete vyzkoušet například:
- kopřivu
- sedmikrásku
- meduňku
- břízu
- diviznu
- vřes
- kostival
- řebříček
- třapatku
- rakytník
- ginkgo bilobu
- černý bez
- medvědí česnek (výluh)
Důležité ale je tu skvěle vyživenou krev taky rozproudit, takže zařaďte do svého programu kromě jídla i nějaký ten pohyb, ať už půjde o sport nebo „obyčejnou“ procházku. Obzvlášť, pokud během dne hodně sedíte na židli, je dobrý se z ní často zvedat a aspoň chvíli být na nohou.
Chodit můžete i bosí, ideálně po povrchu, který vám promasíruje chodidla. Jednak se krev v nohách rozproudí, a jednak promasírujete reflexní body. Navíc taková masáž je super v tom, že k ní nikoho nepotřebujete.
Masáž je vlastně pro krevní oběh celkově skvělá, ať už se jedná jen o konkrétní část těla, nebo o celé tělo. Tak jako tak se krev rozproudí a mysl i tělo se uvolní.
TIP: Trápí vás studené nohy a musíte si na noc brát teplé ponožky? Zkuste si nohy před spaním ponořit na 10 minut do teplé až horké vody. Uvidíte, že se hned budete cítit mnohem lépe!
PROBLÉMY MŮŽOU ZPŮSOBIT I TOXINY V TĚLE
Příčinou přehřívání, studených končetin, nadměrného pocení a celkově potíží s termoregulací, můžou být také toxiny v nervovém systému, konkrétně ve vegetativním neboli autonomním (tedy v tom, který nemůžeme ovládat vlastní vůlí).
To, jestli za vaše problémy můžou právě toxiny, zjistí detoxikační terapeut, který se postará i o případnou detoxikaci organismu. Detoxikace se zaměřuje jak na fyzickou, tak i emoční část, a díky ní se problémy buď zmírní, nebo dokonce zmizí úplně. To platí i pro problémy přímo s krevním oběhem, tlakem apod.
Do detoxikace se můžete pustit naslepo i sami, ale pokud chcete, aby byla co nejúspěšnější, bude lepší se poradit se zkušeným terapeutem, který vám může na základě vašich konkrétních potíží sestavit detoxikační preparáty přímo na míru.
Proto tu pro vás jsem já a ráda vám pomůžu vaše potíže vyřešit. Nenechte si problémy už dál ovlivňovat život a napište mi! Kontakt najdete vlevo – v tom zeleném rámečku s fotkou. :)
BONUS: CO O VÁS VYPOVÍDÁ NÍZKÝ ČI VYSOKÝ KREVNÍ TLAK?
Nízký tlak
Jste jinový typ člověka. Máte málo životní energie, která proudí slabě a pomalu. Jste spíše pasivní, máte tendenci se vyhýbat konfliktům a překonáváte hůř překážky, které vám život přináší. Pravděpodobně vás trápí chladné ruce a nohy a trpíte závratěmi. Možná dokonce máte sklony k omdlévání.
Pomůže vám pohyb, který krev rozproudí, a když si uvědomíte svou hodnotu. Nezapomeňte, že jste důležití!
Vysoký tlak
Jste jangový typ člověka. Máte velmi silnou a rychlou životní energii, která ale opotřebovává vaše srdce. Pravděpodobně vás taky trápí jeho bušení a bolesti hlavy. Jste spíše dominantní, plní napětí až přepětí a máte tendenci si libovat v konfliktech.
Pomůže vám, když si uvědomíte, že i ostatní lidé jsou důležití, včetně jejich názorů. Buďte k sobě více upřímní, přijímejte věci tak, jak jsou a snažte se zklidnit. Nezapomeňte, že ne všechno můžete ovlivnit a neznamená to, že je to špatně! Co takhle vyzkoušet třeba nějaké dechové cvičení?
Článek zpracovala: Lucie Passlerová
Zdroje: