Jak bojovat proti alergii

Příchod jara většině z nás vyčaruje úsměv na tváři. Užíváme si první sluneční paprsky, těšíme se, až všechno rozkvete a tráva se znovu zazelená….a pak je tady skupina nešťastníků, kterým začíná sezóna slzících očí a věčně ucpaného nosu. Alergie umí pěkně znepříjemnit život a nikdy nevíte, kdy vás překvapí. Ať už se s nimi potýkáte od dětství, nebo se u vás objevily v pozdějším věku, podíváme se, jak zmírnit obtíže za pomoci přírody.

Alergiemi bude v roce 2025 trpět 50 % Čechů

Alergické reakce trápí čím dál víc lidí. Podle dat České společnosti alergologie a klinické imunologie je v současnosti na něco alergická třetina všech Čechů a Češek. V roce 2025 bude alergická polovina české populace.* Nejčastějšími projevy jsou alergická rýma, senná rýma, kýchání, zarudlá a svědící oční sliznice, vyrážka, pocit lechtání nebo škrábání v krku. Dalším stádiem alergie je astma, kdy se k reakcím přidávají i problémy s dýchacími cestami a dušnost.

Co se v těle vlastně děje?

Při alergii naše tělo a jeho imunitní systém přehnaně reaguje na látky, se kterými se běžně setkáváme v prostředí, jako prach, roztoče, pyl, zvířecí srst, peří. Normálně jsou tyto látky zcela neškodné, ale pro imunitu alergika představují nebezpečí. Právě proto, že se jedná o neškodné látky, které se kolem nás přirozeně vyskytují, není možné se jim úplně vyhnout. Alergeny nemusí být jen ve vzduchu (prach, pyl), ale nachází se často i v potravinách. Mezi nejčastější potraviny, které vyvolávají alergii, patří jablka, mléko, podzemnice olejná (arašídy), pšenice, ryby nebo sója – našli bychom ještě mnoho dalších alergenů. Kromě klasicky známých spouštěčů alergie, které jsme už jmenovali, se můžeme setkat i s reakcí na slunce, na kovy…zkrátka náš imunitní systém reaguje nesmyslně na kdeco.

 

Správné chování imunitního systému je pro zvládnutí alergie naprosto nezbytné. Pokud jste připraveni řešit nejen projevy, ale zaměřit se na imunitu, pochopit příčinu alergie a léčit ji komplexně, podívejte se s námi na alergie víc do hloubky.

Příčiny a léčba alergie

Zvýšený výskyt alergií může souviset například se stavem životního prostředí, s dědičností či se stavem naší psychiky. Má více příčin, avšak ne všem se v článku budeme věnovat, protože jde o rozsáhlou problematiku. Dobrá zpráva pro alergiky je, že všechny z nich lze odstranit, nebo výrazně zlepšit správně zvolenou detoxikací. U některých lidí trvá delší dobu, než ke zlepšení dojde, v závislosti na jejich toxinech a množství narušených tkání.

 

Dnes se podrobněji zaměříme na souvislost mezi alergií a dysmikrobií, dále psychosomatický pohled na alergie a nakonec příčiny vzniku alergické rýmy podle tradiční čínské medicíny. Díky těmto znalostem už nebudete odkázáni na pouhé hašení akutních potíží pomocí léků na alergii.

Antibiotika, očkování a jejich vliv na orgány

Moderní doba s sebou přinesla nové možnosti boje proti nemocem, jako jsou očkování a antibiotika. Díky těmto objevům žijeme déle a neumíráme na choroby, pro které dřív neexistoval lék. Ovšem má to i druhou stránku.

Střevní mikroflóra a dysmikrobie

Naše tělo je prostoupeno mikroorganismy, a to nejen nějakými imaginárními či nevýznamnými, ale také velmi toxickými a škodícími. Náš imunitní systém musí s tímto faktem zacházet.

 

Lidstvo se spoléhá prakticky výhradně na imunitní odpověď, tedy protilátky proti mikroorganismům. Proto narušení naší střevní mikroflóry, tedy dysmikrobie v našem zažívacím traktu, vede ke změně chování našeho organismu a k narušení geneticky naprogramovaných způsobů obrany.

 

Dysmikrobie zažívacího traktu rozhoduje nejen o histaminové intoleranci, ale je i vlastní příčinou vzniku alergie. Dnes už víme mnoho o jejím odstranění a můžeme si tak detoxikaci rozložit do řady preparátů, které nám umožní celý proces dysmikrobie pochopit.

Poruchy mozkových center

Při detoxikaci nesmíme zapomínat také na mozek. Ten mohou zatěžovat jak mikrobiální ložiska, tak i přítomné neuroinfekce, především viry, borélie, bartonella a další. V mozku se mohou nacházet i organické toxiny respektive se tam pravidelně nacházejí. Jsou to zbytky po očkování a také například mykotoxiny, těžké kovy, a téměř vždy zde najdeme mikrobiální ložiska. Všechny tyto toxiny zde přicházejí v úvahu.

Dýchací cesty, spojivky, kůže a další cílové orgány

Při řešení alergických problémů se samozřejmě věnujeme i cílovým orgánům. Bývají to především dýchací cesty, ale jak již bylo řečeno, může se jednat i o kůži, střeva či například oční spojivky. Je to samozřejmé, protože narušený imunitní systém se nemůže věnovat běžné imunitní detoxikaci těchto tkání. Dojde zde k nahromadění toxinů a této situace využijí především mikroorganismy.

Alergie a psychosomatika

Vědět o tom, které alergeny u vás vyvolají reakci a jak bude silná, je důležité. Kromě sledování pylového kalendáře je velice důležité je pátrat po tom, proč tomu tak je nejen ve vnějším okolí, ale také uvnitř sebe. Mezi psychické stavy spojené s výskytem alergie patří:

 

  • Přecitlivělost, agrese, výbojnost, strach ze života.
  • Nadměrný stres, únava, vyčerpání.
  • Potlačování emocí a citů, pocity křivdy.
  • Během náročného životního období něco nebo někoho nesnášíte, nepřijímáte.

 

Spojitost podrážděnosti a alergie používáme v naší řeči zcela běžně - jak často jste slyšeli někoho prohlásit, že je už opravdu alergický na určité chování nebo osobu? Asi to nebylo jen jedinkrát.

 

Konkrétní příklady**

 

  • Malé děti trpí častěji alergií, pokud žijí uprostřed hádek a konfliktů. Alergie je obrannou reakcí jejich těla před chováním rodičů. Prostřednictvím alergických reakcí má tělo dítěte snahu rodiče opět stmelit.
  • Lidé s alergií na prach mívají podvědomě strach z něčeho špinavého.
  • Alergie na zvířecí srst může být podmíněna strachem z něčeho živočišného. Alergii na psy a kočky tedy můžete mít tehdy, máte-li blok v sexu.
  • Alergie na pyl se u vás může projevit tehdy, když máte problémy v lásce nebo se bojíte milovat druhé.

 

Pro vyřešení vnitřních spouštěčů alergie můžete oslovit terapeuta, který vám pomůže tyto pocity pochopit a zpracovat.

Tradiční čínská medicína

 

Z pohledu čínské medicíny jde v případě alergie o nedostatečnost obranného systému v dráze ledvin a plic a usazení chronického větru v nose. Nedostatečnost může být vrozená (po rodičích), způsobená potížemi při těhotenství (alkohol, kouření, emoční šoky, předčasný nebo vyvolaný porod,...) a třeba také důsledek očkování. Léčba alergické rýmy v souladu s čínskou medicínou tedy obecně vždy spočívá ve vyloučení zevního větru a posílení plic a ledvinné esence.

 

V akutní fázi pylové rýmy vám kromě vhodných bylinných přípravků prospěje také změna stravování. Vyřaďte sladkosti, kravské mléko a mléčné výrobky. Naopak se do svého jídelníčku snažte přidat například jáhly, sóju (pokud na ni nemáte také alergii), mátu rolní, libeček, kmín, anýz, koriandr nebo pažitku.

 

Ve chvíli, kdy se dostanete z akutní fáze, je na čase začít užívat přípravky vhodné pro prevenci alergie a posilující ledvinnou esenci. Při užívání čínských bylin a dodržování životosprávy pak jarní období a nástup alergenů zvládnete mnohem lépe.

Nenechte alergii vyhrát a užijte si jaro bez potíží!

Pokud na alergie trpíte a doteď jste rýmu a další příznaky řešili jen polykáním prášků, tak pouze potlačujete imunitní reakci organismu. Nevýhoda těchto léků je, že jste po nich většinou celkově utlumení a unavení.

 

Proto se na příští jaro připravte s bylinnými doplňky stravy, díky kterým si procházky jarní kvetoucí přírodou už nemusíte odpírat. Ráda vám s výběrem vhodných produktů pomůžu, neváhejte mě kontaktovat.

*Zdroj:https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/zhorsuje-ji-i-stres-proc-alergiku-neustale-pribyva-a-jak-o-telo-pecovat.A210324_124134_ln-zdravi_ape

**Zdroj: https://www.energiezivota.com/zdravi-a-nemoci/psychicke-priciny-alergii-jsou-castejsi-nez-se-zda/