Borelioza - kde se bere a co s ní dál
Borelióza – kde se bere a co s ní dál
Představte si takového malého, pro lidské oko neviditelného „broučka“, který má tvar spirály a povrchem připomíná šroub. Díky těmto vlastnostem se dokáže velmi dobře provrtat do tkání, buněk či neuronů a stává se tak neviditelným nejen pro lidské oko, ale i pro imunitní systém. Řeč je o bakterii s názvem borrelia způsobující nemoc boreliózu, s kterou se nejvíc setkáváme právě v tomto období.
NEMOC PROPUKNE JEN U 5–20% LIDÍ, ALE MŮŽE MÍT TRVALÉ NÁSLEDKY
Borelióza, někdy též lymská borelióza či lymeská nemoc, je v ČR nejběžnějším infekčním onemocněním přenášeným klíšťaty. Ačkoliv však klíšťata patří mezi nejčastější přenašeče a boreliózu tak máme často spojenou právě s nimi, tuto infekci může přenášet i další hmyz, který si rád lokne naší krve.
Neznamená to ovšem, že každé klíště je přenašečem, ani že u každého člověka nemoc propukne. Infikovaných klíšťat je cca 10–30% a cca 5–20% lidí po kontaktu s infikovaným klíštětem onemocní. Ročně se tedy nakazí cca 3–5 tisíc lidí. Přesto není dobré nemoc podceňovat, jelikož se v pozdějších stadiích špatně léčí a může zanechat i trvalé následky.
Pokud nemoc u člověka propukne, léčí se antibiotiky několik týdnů až měsíců a léčba obvykle není hrazená zdravotními pojišťovnami. Kromě organismu se nám tak borelióza může zavrtat i do peněženky.
NEJLEPŠÍ PREVENCÍ JE ODPUZOVÁNÍ
Nejlepší ochranou před nákazou je minimalizovat riziko vzniku kontaktu s infikovaným hmyzem. Chystáme-li se tedy trávit čas v rizikové oblasti (louky, lesy…), je dobré zvolit vhodné oblečení – obecně doporučované dlouhé kalhoty zastrčené ve vysokých ponožkách, dlouhý rukáv a ideálně zavřená gumová obuv, po které se klíšťatům hůře leze, případně použít i odpuzovač hmyzu jako jsou repelenty. Možná sice neodpudíme jen hmyz, ale zato budeme v bezpečí.
Po každém návratu z přírody bychom se měli důkladně prohlédnout, zda jsme si s sebou domů nepřinesli i nechtěného hosta, na kterého naše odpuzování nezafungovalo. Když už se tak stane, může být včasné a šetrné odstranění klíštěte pro případnou nákazu rozhodující.
Je také možnost klíště poslat do laboratoře, kde zjistí, zda bylo nakažené, což umožní nasadit včasnou léčbu. První příznaky se totiž objevují až po 7–14 dnech a v krevních testech se nákaza projeví dokonce až po 6 týdnech, kdy se člověk nachází již ve druhém stadiu nemoci!
PŘÍZNAKY BORELIÓZY A JEJÍ LÉČBA
Průběh boreliózy se dělí na tři stadia, která se od sebe liší různými příznaky a především závažností. Čím dříve je nemoc podchycena a jsou nasazena antibiotika, tím větší je šance, že se člověk vyhne chronickým problémům s klouby, srdcem či nervovým systémem (poruchy paměti, poruchy koncentrace, vystřelující bolest, brnění či necitlivost končetin), které vznikají právě díky zmiňované schopnosti borrelií „zavrtávat se“ do hlubších vrstev v těle. Imunitní systém má potom problém je najít, a proto s nimi nemůže ani účinně bojovat a rozvoj chronických potíží je na světě.
- STADIUM NEMOCI (7–14 DNÍ OD NÁKAZY):
- příznaky podobné chřipce
- bolest hlavy
- skvrna v místě přisátí (obvykle je velká cca 5 cm a má světlý střed, ale nemusí se objevit vždy, nebolí, není teplá, může jen lehce svědit)
- horečka
- zimnice
- ztuhlý krk
- přecitlivělost na světlo
- bolest v krku
- motání hlavy
Nasazuje se klasická antibiotická léčba.
- STADIUM NEMOCI (1–4 MĚSÍCE OD NÁKAZY):
- bolest hlavy
- bolest svalů a kloubů
- horší koncentrace
- poruchy pravidelnosti srdečního rytmu, bušení srdce
- obrna obličejových svalů (lícního nervu)
- zánět mozkových blan
Dochází již k napadení imunitního systému. Pokud nemoc začne postihovat srdce a nervový systém, začínají se antibiotika podávat infuzně.
- STADIUM (NĚKOLIK MĚSÍCŮ AŽ LET OD NÁKAZY):
- extrémní únava
- poruchy paměti a spánku
- chronické záněty
- otoky kloubů
Nervový systém včetně mozku, imunitní systém, klouby a srdce jsou nenávratně poškozeny, a jedná se tedy již o chronickou boreliózu. Pouze pár desítkám procent lidí pomohou v tomto stadiu ještě antibiotika. Spousta z nich navíc může v důsledku oslabení imunitního systému trpět chlamydiemi.
JAK (NE)BOJOVAT PROTI BORELIÓZE
Při užívání antibiotik, dostávají velmi zabrat naše střeva, a tím následně i náš imunitní systém. Neměli bychom proto zapomínat na podporu střevní mikroflóry, které svědčí zejména přírodní jogurty a kefíry, případně laktobacily, které lze zakoupit v lékárně.
Na neurologické potíže je vhodný hořčík a vitamíny B6 a B12. Pozor si ovšem dejte na B-komplexy obsahující kyselinu listovou (B9), která naopak podporuje růst bakterií! Totéž platí i pro zinek a léky, které mají vyživovat kloubní chrupavky.
Zavedou-li vás bolesti svalů a kloubů na masáž, ujistěte se, že ji bude provádět zkušený masér, který by měl vědět o vašich potížích (tedy i to, že jsou infekčního původu). V opačném případě by vám taková masáž mohla totiž ještě více přitížit.
SÍLA BYLINEK
Ačkoliv dlouhodobá léčba antibiotiky není příliš vhodná kvůli možným zánětům střev a vzniku rezistence borrelií, pro začátek je potřeba a člověk by se neměl snažit propuknutou boreliózu vyléčit jen alternativní cestou. Je však možné naše tělo touto cestou podpořit, aby se rychleji zotavilo a napáchané škody po borelióze a po antibiotikách byly co nejmenší.
Během užívání antibiotik je obecně třeba si dát pozor na bylinky a přípravky ovlivňující činnost jater, čímž by mohlo dojít ke snížení jejich účinnosti.
PŘÍKLADY BYLINEK, KTERÉ MOHOU POMOCI S BORELIÓZOU:
- tinktura z topolu (vhodná na klouby)
- třezalka tečkovaná (přírodní antibiotikum, tlumí bolest, ale může současně snižovat účinnost klasických antibiotik)
- štětka planá (povzbuzuje čištění těla, hodí se při revmatismu a podle babských rad je to zázračná bylina při boji s boreliózou)
- jalovec (čistí játra, která bývají napadena borreliemi, hodí se při únavě a problémech s klouby)
- bělotrn kulatohlavý (podporuje nervový systém a srdce, ale velké dávky způsobují naopak ochabnutí srdce)
- rozchodnice růžová (podporuje nervový a imunitní systém, funkci jater, paměť, hodí se při únavě a podrážděnosti)
- olše lepkavá (čistí střeva a krev, zbavuje zánětů, posiluje imunitu)
- pupečník asijský (podporuje nervový systém, paměť, imunitní systém, činnost jater a pomáhá při depresích)
JAK S BORELIÓZOU BOJUJE ČÍNSKÁ MEDICÍNA
Na rozdíl od naší klasické medicíny, čínská medicína pracuje se skrytými patogeny, kterými jsou právě borrelie schovávající se před naším imunitním systémem, a které ale dokáží o sobě dát velmi dobře vědět i při sebemenším fyzickém či psychickém vyčerpání. Při boji s nimi se v čínské medicíně využívá akupunktura či bylinné směsi, ale nejčastěji se používají extrakty z vitálních hub, které pomáhají zlepšovat jak fyzickou, tak psychickou kondici, regenerují organismus, mají silné antibakteriální a antivirové účinky a lze je bez problému kombinovat s klasickou léčbou.
Při boji s boreliózou je například u psů, protože i pes se často nakazí boreliozou, nejlepší houba Coriolus. Ta podporuje imunitu, která následně dokáže lépe vyhledat skryté borrelie a zbavit se jich. Je to vlastně taková hra na schovávanou, kdy se Coriolus stará o to, aby naše imunita všechny poschovávané potvůrky našla. Zároveň zlepšuje stav sliznic a cévních výstelek, díky čemuž se borrelie v těle méně šíří.
JAK S BORELIÓZOU BOJUJE DETOXIKACE
I detoxikační medicína má své možnosti jak posílit imunitní systém v boji s boreliemi. Posílit správné fungování organismu pomůže například Spirobor, Imun a další přípravky po dohodě s terapeutem
Jak je vidět, borelióza dokáže být docela zákeřná a jeden nevítaný host nám může na sebe zanechat památku klidně i na celý život. Právě proto může být prospěšné se kromě klasické léčby obrátit také k přírodě, která je ve spoustě věcech nenahraditelná.
Článek zpracovala: Lucie Passlerová
Zdroje:
https://www.alphega.cz/lymska-borelioza-a-klistova-encefalitida-pozor-sezona-klistat-zacina