Jak podpořit játra a žlučník

Návrh bez názvu (2)

Březen a duben patří péči o játra a žlučník

Zimní období spojené s konzumací tučného jídla je zejména pro játra náročné, a tak si nyní zaslouží klid a regeneraci. Zkuste proto vynechat svoje oblíbené topinky a naordinujte si bylinky, které těmto orgánům dělají dobře. Odměnou za péči o játra a žlučník vám bude kromě lépe fungujícího metabolismu také chuť zažít nové věci a radost ze života.

Jak poznáte, že vaše játra a žlučník potřebují posílit?

Na první dobrou se vám ve spojení se žlučníkem vybaví nejspíš bolest pod žebry a žlučníkové kameny, ale existují i další příznaky, u kterých byste asi žlučník jako příčinu netipovali. Z fyzických projevů jde například o bolest velkých kloubů, z emočních projevů se mohou objevovat výbuchy hněvu, náladovost - právě agresivní energie působí negativně na funkci žlučníku.

 

Přísloví „ten mi ale zvedl žluč“ mluví samo za sebe a každý si může domyslet, jak se to projeví v našem těle. 

 

Játra mají vysokou schopnost regenerace, ale když už se jejich špatná funkce projeví, lze pozorovat kožní změny (pokožka, ale třeba i oční bělmo získají nažloutlou barvu), chronickou únavu nebo trávící potíže. U jater mezi varovné emoční signály patří například vztek, závist, žárlivost. 

Také potíže se spánkem a buzení se uprostřed noci (mezi 1:00 - 3:00 ráno), kdy jsou tyto orgány nejaktivnější, může ukazovat na oslabená játra a žlučník. 

Nepřehlížejte signály, kterými vám tělo říká, že je s játry nebo žlučníkem něco v nepořádku. Předcházejte nemoci tím, že oslabené orgány podpoříte pomocí přírody. Jaro je ideálním obdobím, kdy se na detoxikaci jater a žlučníku zaměřit.

Jak tyto orgány podpořit?

Na žlučník nejlépe působí bylinky hořké nebo jemné. Z hořkých sáhněte třeba po pelyňku, zeměžluči, jablečníku, vachtě. Pokud vám hořká chuť vadí, zkuste jemné bylinky (řepík, měsíček, meduňka, máta a další), které uklidňují trávení. 

Funkci jater podpoří bazalka posvátná (tulsi), embilika lékařská (amalaki), housenice čínská, klanopraška čínská, lékořice lysá, lesklokorka lesklá (reishi), parcha saflorová (maralí kořen) nebo rdesno mnohokvěté. 

Kromě užívání bylinek je nutné upravit stravování celkově. Pokud spořádáte tučný oběd a zapijete ho meduňkovým čajem, ničemu tím nepomůžete. Další častou chybou při jarní detoxikaci bývá, že se zaměříte pouze na játra, a žlučník vynecháte. Důvodem je, že žlučník svoje zatížení nemusí vždy dávat najevo a tak se domníváte, že je v pořádku. Oba orgány jsou ovšem propojené a pokud vyčistíte pouze játra, brzy se v nich objeví toxiny vyplavené ze žlučníku. 

Pokud si nejste jistí, jak na detoxikaci, kterou bylinku vybrat a zda je ve vašem případě potřebná, poradím vám, stačí mi napsat. Na našem e-shopu si můžete vyjmenované bylinky vybrat ve formě čajových směsí nebo koncentrované v kapkách. Pokud s detoxikací nemáte zkušenosti, sestavíme vám sadu na míru, podle vašich konkrétních potřeb.