nejen letní trápení a jak se mu vyhnout

fotky produktů na eshop a příspěvky instagram (56)

Gynekologické infekce a záněty pochvy jsou v současné době jedním z nejčastějších důvodů proč ženy navštěvují svého gynekologa. Pro některé jsou to návštěvy opakované po mnoho let a začarovaný kruh, ze kterého se špatně dostávají a na nepohodlí okolo svých pohlavních orgánů už si skoro zvykly. Často se přidávají opakované záněty močových cest a pálení, řezání, suchost či výtok neberou konce. Časté braní antibiotik pak ještě kruh uzavírá. 

Vaginální ekosystém - protože jde skutečně o ekosystém bakterií, které musí žít ve vyváženém poměru - je velmi komplikovaný a má na něj vliv mnoho faktorů. Stravou počínaje, používání kosmetiky, ale i naší hormonální rovnováhou a emocionálním nastavením konče. Opakující se infekce mohou mít v některých případech vliv na plodnost, ale i na sebevědomí ženy a její radost ze života. 

Jak z toho tedy ven ? 

Zásadní stav na močové cesty i vaginální  mikrofloru má podloží, na kterém mikroorganismy žijí. Narušení tohoto podloží třeba nevhodnou kosmetikou, nebo přemírou cukru ( případně neschopnosti ho dobře zpracovat ) naruší tuto  křehkou ekologickou rovnováhu a dochází k přemnožení patogenních mikroorganismů. Někdy může být příčinou samotné narušení imunitních funkcí jako celku, jindy jen narušení slizniční imunity přemírou různých toxinů, které se do sliznic vylučují. Za naši slizniční imunitu odpovídá slezina a její správná funkce. prvním krokem tedy musí být zajištění její pohody. Slezina je ženský orgán, proto její pohoda nebude jištěna jen stravou, ale také emočně. Dobrými vztahy. Aby si slezina odpočinula, je dobré stravovat se přirozeně, bez přemíry cukru, pečiva. Ideální je kulatá zelenina  a ještě lépe dušená. 

Dalším bodem je úprava střevního mikrobiomu. Z části se nám upraví už tím, že vynecháme pro nás nevhodnou stravu a omezíme tak kvašení potravy ve střevech a tím i nadýmání, průjmy či zácpy. Dobře osídlený střevní trakt je základem zdraví celého organismu. Znovu a znovu se k tomu vracíme. Ženy nemají záněty jen proto, že se špatně utírají po stolici a močení, nebo mají špatného partnera, ale především proto, že jejich střevní mikrobiom je nevyvážený, nezdravý. Tam je základ veškeré imunity. A to i pro záněty močových cest. Všechno co je ve střevech prostupuje a ovlivňuje své bezprostřední okolí, ale i celý organismus. Jedna z důležitých informací je, že mikrobiom se hlídá z mozku, konkrétně z mozkového kmene. Ani tam tedy nesmí být toxiny, aby tato regulace správně fungovala. Proto nemusí stačit dodávání laktobacillů, ale důležitá je právě tato část mozku bez toxinů. 

Nejčastější kolonizací pochvy jsou kvasinky. Je několik faktorů, které zvyšují frekvenci poševní kolonizace kandidami. Mezi ně patří těhotenství, neléčený diabetes mellitus, kortikosteroidní terapie, ATB léčba, kontracepce, HIV infekce, pohlavně přenosné choroby. Při kvasinkové infekci v 85–90 % zjišťujeme v pochvě přítomnost Candida albicans. Časté jsou ale i různé anaerobní bakterie, streptokoky. Na infekce močových cest mají často vliv Mollicuty. Mollicuty jsou paraziti různých zvířat a rostlin žijících na buňkách hostitele nebo v nich. Mnoho z nich způsobuje onemocnění u lidí a váže se na buňky v respiračním nebo urogenitálním traktu, zejména druhy Mycoplasma a Ureaplasma. Z močových cest pak infekce přechází dále do pochvy nebo naopak.  Detoxikace při dalších problémech by zabrala více místa než tento rychlý článek. 

Mohou nám hodně pomoci probiotika, ale bez těchto souvislostí nebudou mít takový efekt. Kolonizace pochvy laktobacilly je mimo jiné závislá na hormonech, konkrétně estrogenech. Estrogeny mají složitým procesem vliv na tvorbu kyseliny mléčné a tím se zvyšuje pro poševní prostředí důležitá kyselost a následně pak také snadné udržení laktobacilů na poševní sliznici. I tento proces mohou ale narušit další toxiny  a metabolity na sliznici přítomné ( těžké kovy například )

Velký význam pro bakteriální růst však mají i  koncentrace stopových prvků, vitaminů a dalších esenciálních látek. Laktobacily, které jsou hlavní součástí fyziologické vaginální flóry, spotřebují pro svůj růst velké množství esenciálních živin, které pak nejsou dostupné pro jiné bakterie. Z vitamínů je důležitý vitamín A, C, D - u nás používáme a prodáváme  pouze firmu Nutrilite, která má k výrobě  ekologicky pěstované byliny bez postřiků. Uvádět konkrétní výrobky tu nebudu z legislativních důvodů, ale můžete mi napsat do poradny, objednat se na konzultaci. 

Bakteriální zánět

Bakteriální zánět vzniká při narušení přirozeného vaginálního prostředí. Projevuje se výtokem, svěděním a bolestí při milování.

Kvasinkový zánět (mykóza)

Kvasinky způsobují tzv. vaginální mykózu. Ta se projevuje svěděním, otokem, zarudnutím, bolestí a bílým výtokem.

 

Základní prevencí tedy je 

1. vyloučit cukry co nejvíce

2. udržovat zdravý střevní mikrobiom

3. udržet detoxikovanou slezinu ( potravou i dobrými vztahy )

4. Udržet detoxikované močové cesty

5. detoxikovat gynekologické orgány

6. Užívat si  vhodného partnera :-) 

7. Používat vhodnou kosmetiku na intimní orgány