Víte, co o vás říká vaše kůže, když se v létě odhalíte? Nebo se naopak právě kvůli ní odhalovat ani nechcete? Léto je období, kdy víme, že bychom měli věnovat zvýšenou pozornost různým znaménkům a chránit pokožku před sluncem, ale pak jsou tu také další kožní nedokonalosti, které nejsou možnou budoucností, ale realitou právě teď. Co se vám jimi vaše kůže snaží říct?
Kůže je odrazem naší duše
Nacházíte se v toxickém vztahu? Nejspíš se vám dostal už i pod kůži. Máte problém s vyjadřováním emocí? Kůže to řekne za vás. Dáváte sami sobě málo lásky? O vaši pozornost se přihlásí… vy už asi víte kdo.
Kůže nás zkrátka dokáže upozornit na cokoliv, co v našem životě nefunguje, ať už jsou to vztahy, práce, problémy se sebepřijetím, anebo třeba nezpracovaná traumata z dětství. Stejně tak nás upozorní na problémy s jinými orgány v těle či na špatné stravování.
Za většinu kožních problémů může ovšem právě psychika. A není divu. Tohle propojení totiž vzniká už při vývoji plodu, kdy se kůže i nervový systém vyvíjejí ze stejného základu – neuroektodermu. Funguje to ale i obráceně – kožní problémy mohou způsobovat, že se necítíme ve své kůži ani po psychické stránce.
Jak se psychika dotýká kůže
I když máte pocit, že vaše kůže zrovna mlčí jako hrob, ve skutečnosti nezavře póry. Pozorovat na ní můžete totiž kromě ekzémů i například změny vlhkosti, pružnosti či síly. A co vám vaše pokožka tedy vlastně říká?
Vyrážka může vyjadřovat nějaký vnitřní strach, obavy z budoucnosti či pocity ohrožení. Problémy s akné mohou být ve skutečnosti problémy ve vztazích. Často jím trpí také lidé, kteří jsou velmi citliví. Svědivá kůže zase často trápí ty, kteří se cítí méněcenní nebo mají příliš „klidnarušujících“ myšlenek.
V případě dětí je důležité se zaměřit i na jejich rodiče, zejména matku, s kterou bývají velmi úzce propojené. Jejich kožní problémy tak mohou totiž ve skutečnosti souviset právě s problémy rodičů, které dítě v sobě nějakým způsobem řeší.
Propojení kůže s orgány
Kožní problémy mohou upozorňovat také na nesprávnou funkčnost některých orgánů, a i to může být opět spojeno s psychikou.
Vezměme si třeba takové ledviny. Kromě toho, že jsou to filtry našeho těla, jsou také spojené s našimi vztahy, sebeláskou a láskou obecně. Pokud tedy kolísáme právě v těchto oblastech, dost pravděpodobně se to projeví jak na samotných ledvinách, tak i na kůži.
Podobně lidé, kteří trpí úzkostmi, mají větší tendenci se hrbit, čímž způsobují "ouzko" i některým orgánům, zejména plícím a žaludku. Vlivem toho mohou pak opět bojovat s problémy, které se váží právě k těmto orgánům.
Dlouhodobý stres zase oslabuje imunitu, což může mít za následek aktivaci herpetických virů. Ty pak způsobují nejen například opary či bradavice, ale také mimo jiné rakovinu kůže.
Pokud vás trápí ekzémy, skvrny na kůži, suchá kůže či tvorba strií, podle tradiční čínské medicíny máte nejspíš oslabené plíce. V případě, že je vaše pokožka citlivá na chlad, může za tím stát tlusté střevo. A pokud se nadměrně potíte, pravděpodobně se v důsledku zhoršené funkce potí i vaše slezina či žaludek.
Dostaňte se sami sobě pod kůži
Aby vám problémy nedrásaly kůži, je tedy dobré se na ně zaměřit komplexněji. Například správné držení těla uleví utlačovaným orgánům, což podpoří jak jejich zdraví, tak i psychiku. Stejně tak práce s psychikou ovlivní držení těla a zdraví orgánů. A zdravé tělo i psychika se odrazí na kůži.
Obecně se dá říci, že nejčastějšími příčinami kožních problémů jsou:
- nedostatek sebelásky (problém se sebepřijetím, nerespektování vlastních hranic…)
- problémy v některých oblastech života (vztahy, práce…)
- příliš negativních emocí (smutek, strach, hněv…)
- nezpracovaná traumata (včetně těch potlačených a zapomenutých)
- problém s vyjadřováním (držení věcí v sobě, malá uvolněnost…)
- nedostatek odpočinku (nadměrná zátěž, vyčerpání, nekvalitní spánek…)
- nezdravý životní styl (nezdravá strava, alkohol, kouření…)
- mnoho vizuálního smogu (počítač, televize, mobil… - zejména v ložnici)
- problémy s tělesnými orgány (ledviny, tlusté střevo, žaludek, plíce…)
Ideální je proto detoxikace příslušných orgánů a zaměření se sami na sebe, případně i úprava životního stylu. S psychickou vyrovnaností vám může pomoci například:
- meditace (např. meditace na odpuštění sobě i ostatním)
- mindfulness (= plná pozornost na přítomný okamžik bez posuzování a očekávání)
- jóga (ideální pro harmonizaci těla, energie i mysli)
- procházky do přírody (nejlépe bez pouhého přenášení starostí z místa na místo)
- relaxace (cokoliv, co vám přináší radost, uvolnění a odpočinek – tanec, hudba, čtení…)
Kůže funguje jako ventil všeho, co nosíme v sobě. Nevnímejte proto kožní problémy jen jako vady na kráse, kterých je potřeba se urychleně zbavit, ale především jako přímý prostředek komunikace s vaším nitrem. Díky kůži se můžete o sobě dozvědět spoustu věcí!
Autor: Lucie Passlerová