Příroda se ukládá k zimnímu spánku, listí opadává a my odpadáváme nedostatkem energie. Taky byste se raději uložili k zimnímu spánku? Jak stoupá únava, jste nejspíš líní i dýchat. S chladnějším počasím stahujete svaly, abyste udrželi teplo, až skoro nedýcháte už vůbec. A chycení kdejakého bacila, to už berete jako podzimní klasiku. Jak si nenechat vzít dech?
Přestaňte lapat po dechu
Ne nadarmo je právě listopad měsícem plic. Zima doslova klepe na dveře, možná dokonce už stojí přímo na našem prahu a přechody přes něj znamenají výrazné teplotní skoky. Přírodní ranní mlhy střídá ranní smog, někdy i celodenní. Listopad je zkrátka měsíc, kdy se plicím moc dobře nevede.
Dech má přitom souvislost i s délkou našeho života. Čím je hlubší a pomalejší, tím máme větší šanci se dožít vysokého věku. Místo toho ale vlivem uspěchaného a napjatého způsobu života dech skoro zadržujeme, nebo s ním naopak spěcháme jako by si s námi kyslík hrál na honěnou.
Nerovnováha plic se na fyzické rovině projevuje například:
- kašlem
- astmatem
- horší kvalitou kůže, bledou pokožkou
- nadměrným či nedostatečným pocením
- zhoršenou obranyschopností
- slabým hlasem
Rozdýchejte emoce
Plíce jsou spojeny s otevřeností a komunikací. Pokud máte v těchto oblastech problém, nejspíš máte také uzavřený hrudník, protože se podvědomě chráníte, dýcháte jen povrchně a trápí vás bolesti zad a ramen.
Zkuste se místo toho otevřít a zhluboka nadechnout. Plíce totiž zároveň zajišťují příjem nové čisté energie a zbavují nás té nečisté. Proto i meditace zaměřující se na energii pracují právě s dechem, případně i hlasem, a dokonce i emoce jsou pouze projevem této energie. Místo toho, abyste tedy v sobě něco dusili, zkuste to raději rozdýchat.
Oslabené plíce se na psychické a emoční rovině projevují například:
- smutkem, lítostivostí až plačtivostí
- melancholií
- emoční otupělostí
- depresemi
- sebepodceňováním
Zdravé plíce, zdravý život
Abyste přijali čistou energii, musíte dýchat čistý vzduch. Abyste mohli dýchat svobodně, musíte se osvobodit. Prosté, ale jak na to?
- Pravidelně navštěvujte Matku přírodu – čerstvější vzduch jinde nenajdete, a naopak se vyhýbejte například zakouřenému prostředí.
- Chraňte plíce před prochladnutím teplým oblečením, šálami či šátky.
- Věnujte se dechovým cvičením, která pustí do vašich plic trochu průvanu, posílí je, promasírují orgány, uvolní svaly, rozpustí negativní emoce a naučí vás s dechem pracovat.
- Emoce prožijte, vyjádřete, mluvte o nich a pracujte s nimi, abyste jimi neublížili. Nijak je ale nepotlačujte – ať už jsou pozitivní či negativní, stále jsou to jen emoce, které zase odvanou. Díky těm negativním můžete být dokonce silnější a moudřejší.
- Ukliďte si okolo sebe, v sobě i ve svém životě, ať můžete volně dýchat. Možná zjistíte, že některé věci nejsou ve skutečnosti tak důležité, jak si myslíte.
- Vzdejte se starých křivd a odpouštějte. Uvědomte si, že pro dotyčnou osobu se vaším odpuštěním nemusí změnit vůbec nic, ale vám samotným se uleví. Skutálejte ze sebe ten těžký balvan, který ani není váš!
- Dech je proces přijímání a dávání, který musí být v rovnováze. Pokud tedy víte, že vám to někde kolísá, vyvažte to.
Meditace na dech
Ať už sedíte nebo ležíte, vždy se snažte mít co nejvíc rovná a uvolněná záda. Při meditaci na dech se můžete zaměřit na dech jako celek, anebo jen na nějakou jeho část (např. proud vzduchu kolem nosních dírek, pohyb hrudníku, teplota nadechovaného a vydechovaného vzduchu…).
Můžete k tomu zapojit i počítání dechů, podle kterého poznáte, že jste rozptýlení, nebo si můžete vizualizovat, jak nadechujete čisté zářivé světlo a vydechujete vše negativní.
Pokud vás něco rozptýlí, uvědomte si to a vraťte se zpět ke koncentraci na dech.
Tím, že nám plíce dávají možnost pracovat s dechem (na rozdíl od jiných vnitřních orgánů, které si dělají, co chtějí), učí nás zodpovědnosti za náš život i za nás samotné. Dech je přitom tou nezákladnější životní potřebou, hlavním příjmem energie, a dokonce i život samotný můžeme zachránit tím, že dáme dech, takže „plicní hygiena“ pro nás může být opravdu velmi přínosná.
Autor: Lucie Passlerová