Někdo hýká, někdo chrochtá, někdo řehtá…, ale na tom vlastně vůbec nezáleží – hlavně, že se směje! Smích totiž není jen projev emoce, ale i zásadní potřeba v našem životě, kterou je potřeba rozvíjet a udržovat. A co vy? Nesmějete se náhodou málo?
Proč je smích důležitý?
Říká se, že smích léčí a že s ním jde všechno líp. Má totiž kopu pozitivních účinků pro tělo, mysl i psychiku a jeho pravidelná nálož nás může zbavit spousty problémů. Dětem pomáhá ve škole, dospělým pomáhá v práci, a hlavně uvolňuje endorfiny, takže náš život je celkově takový… víc k smíchu. :)
O to smutnější je fakt, že zatímco děti se smějí průměrně 300× za den, my dospělí se natolik kontrolujeme a neuděláme si čas ani na pohnutí koutkem, že jsme vysmátí přibližně jen 15× za den. Zkuste se smát naplno (bráničním smíchem) 5–10 minut v kuse každý den!
Důvody k smíchu:
- Mentální, psychické, emoční i svalové uvolnění
- Udržení si pozitivního postoje v náročnějších chvílích
- Snížení stresu, úzkosti, deprese či agrese, lepší nálada
- Podpora imunity, pozitivní vliv na chronická onemocnění
- Posílení plic, srdce, snížení krevního tlaku a rozproudění krve
- Zmírnění bolesti a únavy
- Zlepšení okysličení
- Podpora učení, zlepšení paměti a koncentrace
- Podpora tvorby melatoninu v mateřském mléce (vliv na spánek u miminek)
- Větší efektivita a kreativita
- Lepší komunikační schopnosti, větší sebevědomí
- Forma posilování (20 vteřin smíchu = 3 minuty v posilovně)
- Omlazení a v dlouhodobém horizontu tvorba sympatických vrásek
Není toho zrovna málo na to, že stačí tak… málo, že ano? Výhodou smíchu je, že k němu nepotřebujete vůbec nic. Dokonce ani podnět!
Jóga smíchu
Jóga smíchu vychází z faktu, že tělo nerozlišuje předstíraný a upřímný smích. Zkrátka, jakmile se dáte do smíchu a zapojíte příslušné svaly, tělo začne reagovat jako byste se za břicho skutečně popadali a automaticky se začnou uvolňovat endorfiny. Ke smíchu tedy nepotřebujete ani komediální hlášky, ani vtipnou kaši.
V józe smíchu se proto využívají tzv. smíchocviky, které kombinují různé druhy smíchu a vědomé zapojení příslušných svalů s dechovými technikami a dětskou hravostí. Dochází tedy k celkovému uvolnění a z nuceného smíchu se stává nakonec i smích přirozený.
Smíchocviky je nejlepší dělat ve skupině, která se navzájem ve smíchu podporuje, ve dvojicích, ale můžete i kdykoliv sami – třeba před zrcadlem.
Víte, že smích má svou vlastní vědu – gelotologii, a ten, kdo se bojí zesměšnění trpí gelotofobií?
Na józe smíchu se nejen uvolníte a podpoříte své celkové zdraví, ale také se naučíte smát pěkně od srdce a rozvinete svůj smysl pro humor. Kácet se smíchy k zemi se vám navíc vyplatí víc než chodit do posilky, protože takový smích je pěkná dřina!
Něco málo ze smíchohistorie
Ačkoliv by se mohlo zdát, že jóga smíchu je jakýsi další moderní výmysl našeho světa, není tomu tak. Oficiálně vznikla už v roce 1995, ale její kořeny sahají mnohem dál.
Už starověcí lékaři věděli, že smích léčí, a i později byl doporučován například při problémech se studenými končetinami, ke správné činnosti nervového systému nebo k dobrému trávení, ke kterému přispívali mimo jiné také šašci rozveselující královskou rodinu během jídla.
Smích využíváme i při styku s ostatními, ať už při seznamování, kdy nás smích dělá atraktivnějšími, nebo k odlehčení vypjatých situací, kdy pomáhá předcházet konfliktům. Při kontaktu s ostatními se zkrátka smějeme mnohem víc, a to i když nám do smíchu vlastně vůbec není.
Víte, že se smějí i zvířata? Smích se u nich pouze projevuje jiným způsobem, například psi vrtí ocasem, nosorožci ušima a potkani vydávají vysokofrekvenční zvuky.
Ať už vás něco pobavilo nebo zažíváte zrovna podzimní či zimní depku, nestyďte se pořádně řehnit! Smích nejen léčí a prodlužuje život, ale je i nakažlivý. Nebuďte tedy mručouni a raději se začněte pořádně tlemit, ať je veselejší i svět kolem. :)
Autor: Lucie Passlerová